از جوجه كشی تا مرغ ۱۸ هزار تومانی!

از جوجه كشی تا مرغ ۱۸ هزار تومانی!

سیمان: بوشهر با ثابت بودن و پایین بودن قیمت مرغ در ماه های قبل، تولیدكنندگان و ذی نفعان تولید مرغ دست به كار شدند؛ جوجه های یك روزه كشته شدند و تخم مرغ هایی كه قرار بود چند روز پس از آن جوجه ای به در آید را شكستند تا قیمت مرغ اوج بگیرد.


در این ایام حدودا هیچ عملکرد مثبت یا منفی موثری از ارگان های دولتی مشاهده نشد که عواقب آن کار را امروز می بینیم. این روزها شاهد مرغ ۱۸۵۰۰ تومانی هستیم، مرغی که پنج ماه قبل بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان قیمت داشت.
مرغ بعنوان آخرین حلقه مواد پروتئینی طرفداران زیادی داشت و مرغ فروشان می گویند در آن روزها فروش مرغ در بوشهر حداقل چهار برابر امروز بود. قیمت مرغ که افزایش یافت طبق معمول نهادها و ارگان ها کل زنجیره توزیع را رها کردند و به سمت مرغ فروشان گسیل شدند. آنها زنجیره ای که مرغ را بیش از ۵۰ درصد گران کرده بود رها کرده و به واحدهای صنفی گفتند ما قانونی که می گوید سود خرده فروشی مرغ ۱۰ درصد است را قبول نداریم و سود متعارف از نظر ما به ازای هر کیلوگرم، باید ۷۰۰ تومان باشد!
سازمان پشتیبانی از تولیدکننده و مصرف کننده دستورالعملی در خصوص قیمت گذاری کالاها و خدمات صنفی تعیین کرده که بر آن اساس سود خرده فروشی مرغ ده درصد است.
مرغ فروشان می گویند که الان هم حدود ۸ تا ۹ درصد سود بابت هر کیلوگرم مرغ می گیرند اما بازرسان بر همان کیلویی ۷۰۰ تومان پافشاری می کنند. مشخص نیست این عدد ۷۰۰ از کدام قانون برآمده است؟
فرضا که سود هر کیلو مرغ باید ۷۰۰ تومان باشد و واحد صنفی ۱۰۰۰ تومان می گیرد -که ابدا این طور نیست و هیچ قانونی در هیچ جای کشور، استان، سازمان پشتیبانی از تولیدکننده و مصرف کننده و یا ستاد تنظیم بازار مصوب نشده که یک عدد خاص برای سود خرده فروشی در نظر گرفته باشد- واقعا آیا مشکل قیمت بالای مرغ با برداشته شدن ۳۰۰ تومان از سود خرده فروش برطرف می شود؟ بنظر می رسد گسیل بازرسان ادارات و ارگان های خاص برای جریمه خرده فروشان (بدون در دست بودن قانون) و علم کردن ۳۰۰ تومان اضافه برداشت از سود مرغ یک نوع نعل وارونه زدن است که تنها در بیلان کار این نهادها کاربرد دارد.

اما مرغ فروشان چه می گویند؟
آنها می گویند حاشیه سود مرغ فروشی به حدی کم است که قاعدتا ما باید حتی هزینه پلاستیکی که مرغ در آن می گذاریم را هم از مشتری بگیریم برای اینکه سود هر مرغ طبق حرف سازمان هایی که بازرسی بر بازار می کنند هر کیلو ۷۰۰ تومان است و هر مرغ نهایتا ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان سود دارد. ما هر مرغ را در دو عدد کیسه پلاستیک می گذاریم و این کار هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان بر ما تحمیل می کند. یعنی حدود ۳۰ درصد سود ما بابت تامین پلاستیک مرغ از بین می رود.
به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر، یکی از متصدیان واحد صنفی مرغ فروشی در ارتباط با سایر هزینه هایی که متوجه مرغ فروشی ها است می گوید: هزینه ماهانه تامین دستکش یک واحد صنفی مرغ فروشی بعنوان یک کالای مصرفی هم اکنون ۱۴۰ هزار تومان است. یعنی خرده فروشی ها به ازای هر جفت دستکش ۲۸۰۰ تومان هزینه می کنند. روزانه حدود دو و نیم جفت دستکش در مرغ فروشی ها استفاده می شود که حداقل ۷ هزار تومان هزینه در بر دارد.

البته دستکش ظرفشویی یا آشپزخانه هم مورد استفاده برخی از واحدهای صنفی خرده فروشی مرغ هست که قیمت یک جفت آن بین ۹ تا ۱۲ هزار تومان بوده و چون کار ما پیوسته است و مدام باید از آن استفاده نمائیم دو روز و نیم در دست مان می ماند یعنی در صورت استفاده از این نوع دستکش روزی ۴ هزار تومان هزینه می نماییم.
در این ایام که استفاده از ماسک الزامی است و هر بسته ماسک ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد هزینه ای که یک مرغ فروشی به ازای ماسک می دهد روزانه ۶ هزار تومان است.
هزینه برق یک واحد مرغ فروشی ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان و هزینه آب آن واحد هم ۵۰ هزار تومان است و در آخر هزینه اجاره یک مرغ فروشی هم حداقل ۵۰۰ هزار تومان است.
آنها می گویند هر چند راه اندازی یک واحد خرده فروشی مرغ در محلات سرمایه ای حدود ۴۰ میلیون تومان دارد (که این مقدار به نسبت راه اندازی سایر مشاغل خیلی کم است) اما به سبب تنوع کالایی که می توان وارد این کار کرد و اجناسی که می توان در کنار مرغ فروخت نمی توان از یک واحد مرغ فروشی انتظار سود قابل توجهی داشت.
به عقیده مرغ فروشان اقلامی که می توان در یک مرغ فروشی عرضه نمود شامل ادویه، زردچوبه، آبلیمو، رب گوجه فرنگی، تخم مرغ و دو سه قلم کالای دیگر است. این کالاها باید به لحاظ مقدار کم باشد و ارزان تر از واحدهای صنفی سوپرمارکت به فروش برسد تا مشتری های جدید به واحد صنفی مرغ فروشی جذب نماید. این مساله نشان میدهد که تنوع کالای یک مرغ فروشی خیلی کم است و بنا بر این نمی توان بر سود سایر اقلام زیاد تمرکز کرد، پس درآمد سرشاری در این واحدهای صنفی نیست. هر سال هم در ایران با بحران مرغ مواجه می شویم.
در تابستان سال قبل مرغ به کیلوگرمی ۱۵ هزار تومان رسید و مرغ فروشان نمی توانستند مرغ مورد نیاز مصرف کنندگان را تامین کنند.
وضعیت فروش بلدرچین، شترمرغ، بوقلمون، کبک و... که در فریزر مرغ فروشی ها عرضه می شود نیز به سبب بحران اقتصادی کشور و کوچک شدن سفره مردم خیلی کم شده است. واحدهای صنفی محله ای عرضه مرغ پیش از سال که مرغ ارزان بود بطور متوسط روزانه ۲۰۰ کیلوگرم مرغ می فروختند اما الان در بهترین شرایط ۸۰ کیلوگرم می فروشند؛ یعنی امروز فروش مرغ در هر واحد صنفی محله ای، بطور متوسط ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم در ضمن روز است.
در تماسی که با یکی از شرکت های توزیع مرغ داشتیم این شرکت وضعیت توزیع مرغ را بسیار نامناسب توصیف کرد. آنها گفتند تا ماه قبل روزانه بیش از ۶ تن مرغ بین مرغ فروشان بوشهر توزیع می کردند اما الان روزانه کمتر از ۲.۵ تن مرغ توزیع می کنند.

متصدیان واحدهای صنفی مرغ فروشی می گویند که تا ماه قبل روزانه ۴ بسته جگر مرغ می فروختند اما امروز حدود ۲۰ بسته می فروشند. جگر مرغ ارزان است و خانواده هایی که نمی توانند مرغ بخرند، جگر مرغ می خورند. یعنی ۱۵ خانواده ای که قبلا مرغ می خوردند الان دارند کالای ارزانی مثل جگر و سنگدان مرغ تهیه می کنند.
در شرایطی که فروش خرده فروشی ها به کمتر از نصف و فروش مرکز پخش به کمتر از ثلث ماههای قبل رسیده است و در شرایطی که فروش دل مرغ، بوقلمون و بلدرچین و سایر اقلام فریزری مرغ فروشان در حدی کم شده که نمی توان روی فروش این اقلام حساب کرد چرا نهادها و ارگان های مختلف همه روزه در حال فشار آوردن به بدنه بسیار نحیف مرغ فروشی ها هستند؟
همه متخصصان اقتصادی و کارشناسان امور بازار می دانند که وجود مرغ فروشی به شکل امروزی آن نشات گرفته از وضعیت اقتصادی خانوارهای ایرانی است. بدون شک اگر اندکی وضعیت اقتصادی کشور بهتر شود شاهد عرضه مرغ به صورت بسته بندی بهداشتی در هایپرمارکتها، فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های زنجیره ای خواهیم بود و این رسته صنفی به خاطره ها خواهد پیوست.

درآمد مرغ فروشی ها از سایر اقلام چقدر است؟
متصدی واحد صنفی مرغ فروشی باید رب گوجه فرنگی و آبلیمو را زیر قیمت سوپرمارکت بفروشد تا بتواند مشتری جدید جذب نماید. برای اینکه توقع مردم این است که مرغ فروشی این کالا را ارزان تر از سوپرمارکت ها به دستشان برساند.
یکی از این متصدیان مرغ فروشی می گوید: هر شانه تخم مرغ حدود هزار تا سه هزار تومان سود دارد که چون تخم مرغ شکسته هم در هر شانه وجود دارد می توان اظهار داشت که مرغ فروشی ها حدودا هیچ سودی از فروش تخم مرغ نمی برند. ماهانه ۳ بسته رب می فروشیم و هر رب ۲۰۰۰ تومان سود و هر بسته رب ۷۲ هزار تومان سود دارد. هر خرده فروش مرغ روزانه ۵ شیشه آبلیمو می فروشد که هر شیشه ۲۰۰۰ تومان سود دارد. کالای فریزری هم سود ۱۲ درصدی دارد که فروش بالایی ندارد یعنی کل فروش هر ماه یک واحد صنفی از فروش کالاهای فریزری ۳ میلیون تومان است که ۴۵۰ هزار تومان سود دارد.
با این شرایط و شرح گفته شده و همین طور شرایط بازار لازم است که بیش از پیش به حال این صنف توجه گردد، چونکه ادامه وضعیت کنونی به صلاح فروشندگان نیست و ممکنست به تعطیلی یک به یک این واحدها بیانجامد.
منبع:

1399/04/27
21:27:56
5.0 / پنج
2473
تگهای خبر: اجاره , ارز , ایران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیمان سیمان