معاون وزیر راه

وام نوسازی بافت فرسوده ۳۵۰ میلیون تومان شد

وام نوسازی بافت فرسوده ۳۵۰ میلیون تومان شد

مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری از افزایش سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در تهران تا ۳۵۰ میلیون تومان اطلاع داد و اظهار داشت: صدور پروانه در بافت های فرسوده مجانی است.مهدی عبوری در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از ۴۰۰ هزار واحدی که در جهت طرح اقدام ملی مسکن، ساخت آنها از جانب وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی شده، در بافت فرسوده و محلات هدف بازآفرینی شهری قرار دارد که این ۱۰۰ هزار واحد از محل تسهیلات تبصره ای و به صورت خود مالکی در سرتاسر کشور راه اندازی می شود.
وی افزود: تا به امروز ۲۷ هزار نفر به شعبات بانک عامل بخش مسکن در سرتاسر کشور معرفی شده اند و با ۱۲ هزار و ۶۰ نفر از آنها، بانک عامل، قرارداد منعقد کرده است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: بانک عامل، قسط اول این تسهیلات را به حساب مشمولانی که با آنها قرارداد به امضا رسانده، واریز کرده است تا بخشی از ساخت و ساز را آغاز کنند.
وی خاطرنشان کرد: علت وجود فاصله زیاد بین این ۱۲ هزار نفری که با بانک عامل عقد قرارداد کرده اند تا ۲۷ هزار نفر معرفی شده به بانک مذکور این است که بانک عامل بخش مسکن، قسط اول تسهیلات را بعد از اتمام پیشرفت ۲۰ درصدی فرایند ساخت و ساز، به حساب متقاضیان نوسازی بافت فرسوده واریز می کند؛ به این معنا که بعد از دریافت پروانه ساختمانی، شروع عملیات ساختمانی و اتمام عملیات فونداسیون، ساخت و ساز به مرحله ۲۰ درصد می رسد که بانک عامل بخش مسکن، قسط نخست تسهیلات نوسازی بافت فرسوده را واریز می کند.
وام شخصی سازی واحدهای فرسوده در تهران؛ ۱۰۰ میلیون تومان
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سقف وام پرداختی به متقاضیان نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت: این تسهیلات در سرتاسر کشور متفاوت است؛ به این صورت که در تهران، «کلانشهرها و مراکز استان ها» و شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، رقم تسهیلات اعطایی، مختلف است.
به گفته عبوری، در تهران برای آن دسته از متقاضیانی که می خواهند این تسهیلات را دریافت نمایند و به صورت خود مالکی، مبادرت به نوسازی کنند، ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان هم تسهیلات نوسازی بافت فرسوده با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت می کنند؛ همینطور ۴۰ میلیون تومان هم تسهیلات ۴ درصد به آن دسته از متقاضیانی که خواستار دریافت وام ودیعه مسکن برای انتقال به مسکن اجاره ای در مدت زمان تخریب و نوسازی ملک مسکونی خود هستند، پرداخت می شود.
وام نوسازی بافت فرسوده برای سازندگان حرفه ای در تهران؛ ۳۵۰ میلیون تومان
وی افزود: اگر سازنده حرفه ای بخواهد نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده را انجام دهد، در تهران تا ۲۵۰ میلیون تومان به سازنده حرفه ای که گواهی ماده ۴ را داشته باشد و آیین نامه مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را رعایت کند، اعطا می شود؛ این سازنده می تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان هم از محل اوراق تسهیلات مسکن که بانک عامل بخش مسکن پرداخت می کند، استفاده نماید که مجموعاً تا ۳۵۰ میلیون تومان سقف این وام افزوده می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سقف تسهیلات اعطایی نوسازی بافت فرسوده در کلانشهرها و مراکز استان ها که به سازنده حرفه ای پرداخت می شود، ۲۳۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، تسهیلات نوسازی بافت فرسوده برای سازندگان حرفه ای، ۱۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.
یک دهم واحدهای فرسوده مشمول طرح ملی مسکن در تهران است
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: از ۱۰۰ هزار واحدی که بر مبنای برنامه اقدام ملی مقرر است به نوسازی بافت های فرسوده تعلق بگیرد، سهمیه تهران ۱۰ هزار واحد بود که تا کنون همه این ۱۰ هزار متقاضی به بانک عامل معرفی شده اند.
شهرداری پروانه نوسازی بافت فرسوده را مجانی می دهد / هزینه های نظام مهندسی ها با ۵۰ درصد تخفیف
عبوری در مورد اینکه برخی متقاضیان دریافت پروانه ساختمانی، از عدم همکاری شهرداری ها در مورد اعطای مجانی این پروانه ها، گلایه مندند، تصریح کرد: در بافت ها و مناطق هدف در تهران، صدور پروانه ساخت و ساز کاملاً مجانی است؛ همینطور تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به امضا رسانده ایم که بر مبنای آن ۵۰ درصد از هزینه های طراحی، نظارت و اجرای ساخت و ساز در بافت فرسوده که از جانب سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان ها دریافت می شود، کسر خواهد شد.


منبع:

1399/04/12
15:24:50
5.0 / پنج
2742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان