گزارش بانك مركزی از بازار مسكن تهران؛

متوسط قیمت هر متر مسكن در بهار سال جاری به ۱۷ میلیون تومان رسید

متوسط قیمت هر متر مسكن در بهار سال جاری به ۱۷ میلیون تومان رسید

به گزارش سیمان بانك مركزی اعلام نمود: متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در بهار سال جاری در شهر تهران، ۱۷ میلیون تومان و رشد آن نسبت به بهار سال گذشته ۳۷.۵ درصد بوده است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بانک مرکزی در گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در خرداد ماه سال جاری با اشاره به ثبت ۱۰ هزار و ۷۷۸ فقره معامله مسکن در این بازه زمانی اعلام نمود: متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در خرداد سال جاری ۱۸ میلیون و ۹۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان برآورد شده که نسبت به خرداد سال قبل ۴۲.۵ درصد رشد داشته است.
بر اساس این گزارش، بیشترین متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱ است و ارزان ترین منطقه تهران هم ۸ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است درحالی که رشد منطقه ۱ نسبت به خرداد سال قبل ۵۳.۶ درصد و رشد منطقه ۱۸ نسبت به خرداد سال قبل ۴۷.۶ درصد بوده است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، در سه ماهه نخست سال جاری ۲۳ هزار و ۳۳۱ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که نسبت به سه ماهه نخست سال قبل ۸.۳ درصد رشد نشان داده است. همینطور متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران در بهار سال جاری ۱۷ میلیون و ۷۲ هزار تومان بوده که نسبت به بهار سال قبل ۳۷.۵ درصد افزایش داشته است.
بیشترین سهم واحدهای مسکونی در معاملات خرداد ماه در بازه قیمتی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان به ازای هر متر بوده که ۱۰.۴ درصد از معاملات تهران را به خود مختص کرده است ضمن اینکه واحدهای ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومانی در هر متر هم در رتبه بعدی با سهم ۱۰.۱ درصدی قرار گرفته اند. به صورت کلی ۵۵.۷ درصد معاملات انجام شده در خرداد سال جاری به واحدهای زیر ۱۹ میلیون تومان در هر متر اختصاص داشت.
در معاملات مسکن خرداد سال جاری تهران، واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۶۰ تا ۷۰ متر، هر دو با کسب سهم ۱۴.۱ درصد از تعداد معاملات، بیشترین تقاضای خرید مسکن را داشته اند و در رتبه های بعدی واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر و سپس ۸۰ تا ۹۰ متر قرار گرفته اند. به صورت کلی ۵۲.۶ درصد معاملات مسکن خرداد سال جاری به واحدهای مسکونی زیر ۸۰ متر اختصاص داشته است.
بانک مرکزی در این گزارش، شاخص کرایه مسکن اجاره ای در تهران را دارای رشد ۲۷.۶ درصد نسبت به خرداد سال قبل و در کل مناطق شهری کشور، ۳۰.۷ درصد رشد مثبت اعلام نموده است.


منبع:

1399/04/08
21:41:43
5.0 / پنج
2608
تگهای خبر: اجاره , ارز , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان