گزارش سیمان

صعود باردیگر قیمت اوراق تسهیلات مسكن

صعود باردیگر قیمت اوراق تسهیلات مسكن

باآنكه یك مقام مسئول اقدام معامله گران بورس در خرید اوراق تسه برای سرمایه گذاری را اشتباه خوانده بود اما با اوج گیری بازار سرمایه، قیمت این اوراق باز هم با افزایش همراه شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، قیمت اوراق تسهیلات مسکن، در معاملات امروز سه شنبه ۳ تیر فرابورس با افزایش نسبت به روزهای گذشته مواجه بود. بگونه ای که تقریباً همه نمادهای معاملاتی زیرمجموعه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در تابلوی امروز معاملات، سبزپوش بودند.
در این معاملات، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در بیشتر نمادهای معاملاتی تسه، به بالای ۶۰ هزار تومان رسید و در تعدادی هم بین ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود؛ این در حالیست که از امروز اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد ماه سال جاری (تسه ۹۹۰۳) وارد بازار شد که معمولاً انتشار اوراق تازه، بازار این برگه ها را با افزایش عرضه و کاهش قیمت مواجه می کند.
با این حال امروز کمی بیشتر از ۳۸ هزار برگه تسه ۹۹۰۳ (اوراق مسکن خرداد امسال) بفروش رسید در حالیکه در نیمه نخست خرداد سال جاری که قیمت اوراق تسهیلات مسکن به نزدیک ۸۸ هزار تومان رسیده بود، تعداد فروش برگه های تازه انتشار یافته متعلق به اردیبهشت ۹۹ (تسه ۹۹۰۲)، به روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار برگه می رسید.
صابر عسگرپور مدیر امور مالی بانک عامل بخش مسکن هم هفته گذشته همزمان با کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ۸۸ به دامنه ۵۰ هزار تومان، علت افزایش قیمت این برگه ها را اشتباه سرمایه گذاران غیر حرفه ای در بورس عنوان نمود و اضافه کرد: این سرمایه گذاران به سبب عدم اطلاع از محدودیت های خرید و فروش اوراق تسهیلات، به سبب ایجاد هیجان در معاملات، وارد چرخه خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن شدند که به سبب افزایش تقاضای خرید، افزایش قیمت ها هم به وقوع پیوست. ضمن اینکه انباشت تقاضای دریافت تسهیلات مسکن در ماه های کرونایی که بازار مسکن را به تعطیلی کشانده بود، یکی دیگر از علل افزایش قیمت مسکن برگه های تسه در نیمه نخست خرداد ماه بود.
به نظر می رسد در این روزها هم که افزایش ارزش معاملات در بازار سرمایه مرتباً در حال رکورد زنی است، برخی خریداران هیجانی و غیر حرفه ای به سمت خرید اوراق تسهیلات مسکن متمایل شده اند که باید بدانند تسه جای سرمایه گذاری و بازدهی نیست. بلکه ابزاری برای خرید زمان پس انداز منابع مالی در بانک عامل بخش مسکن و دریافت تسهیلات مسکن می باشد.
همین مبحث سبب شد تا بار دیگر قیمت اوراق از کانال ۵۰ هزار تومان صعود کرده و وارد دامنه قیمتی ۶۰ هزار تومانی شود. میانگین قیمت ۴ نماد تسه، ۶۴ هزار تومان، ۱۳ نماد ۶۳ هزار تومان، ۱۱ نماد هم ۶۱ تا ۶۲ هزار تومان بود. در سه نماد تسه هم سقف دامنه نوسان (مثبت ۵ درصد) به ثبت رسید و در بیشتر نمادها هم دامنه نوسان بین ۴ تا ۵ درصد بود. سه نماد تسه هم بین ۶۵ تا ۶۷ هزار تومان به فروش رفت.
پرفروش ترین نماد هم تسه ۹۹۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال) با ۵۷ هزار برگه در معاملات امروز بود. همین نماد توانست بیشترین تعداد معاملات را با ۲ هزار و ۱۱ فقره معامله، به خود اختصاص دهد. ضمن اینکه بیشتر اوراق تسهیلات مسکن در نمادهای مختلف بین هزار تا ۳ هزار برگه در هر نماد به فروش رسیدند.


منبع:

1399/04/03
16:20:20
5.0 / پنج
2493
تگهای خبر: ارز , بازار , تسهیلات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان