گزارش میدانی از بازار لوازم خانگی نشان می دهد:

از افزایش قیمت های نجومی تا یخچال و فریزر ۸۰ میلیونی!

از افزایش قیمت های نجومی تا یخچال و فریزر ۸۰ میلیونی!

سیمان: با وجود اینكه هنوز مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی از طرف سازمان حمایت صادر نشده، فروشندگان این بخش می گویند كه شركت های تولیدی امسال حداقل سه بار برای مدت چهار تا پنج روز فروش خودرا متوقف كردند و پس از آن هر بار بین 5 تا 10 درصد قیمت خودرا افزایش دادند، بطوریكه هم اكنون قیمت كالاهای ایرانی در این بازار 25 تا 30 درصد گران شده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در ایام اخیر افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و دو روز پیش هم کیوان گردان - مدیرکل لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - با حضور در برنامه تلویزیونی اعلام نمود که سازمان حمایت در سال 1399 هیچ گونه افزایش قیمتی را مصوب نکرده است؛ بدین سبب افزایش قیمت ها مورد تأیید وزارت صمت نیز نیست و پروسه قیمت گذاری رسمی در ایام آینده تعیین تکلیف خواهد شد.
با این وجود، گزارش میدانی روز گذشته (پنجشنبه) ایسنا از بازار لوازم خانگی نشان میدهد کالاهای ایرانی تا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عموما به صورت قاچاق وارد شدند تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
بیشتر فروشندگان می گویند که شرکت های تولیدی امسال حداقل سه بار برای مدت چهار تا پنج روز فروش خودرا متوقف کردند و پس از آن هر بار بین ۵ تا ۱۰ درصد قیمت خودرا افزایش دادند، بطوریکه هم اکنون قیمت کالاهای ایرانی در این بازار ۲۵ تا ۳۰ درصد گران شده است. بگفته یکی از آنها، الآن هم برخی شرکت ها کالای خودرا نمی فروشند تا مجوز افزایش قیمت را از سازمان حمایت دریافت نمایند.
یکی دیگر از مغازه داران هم می گوید برخی کالای قاچاق مربوط به پیش از خروج برندهای کره ای از کشور است و بخش بیشتری از آنها به صورت قاچاق وارد کشور شدند که بتازگی قیمت آنها تا حدود ۱۰۰ درصد نسبت به پیش از عید افزایش داشته است. نکته جالب هم این است که با وجود اینکه از دی ماه سال قبل اجرای طرح بخشنامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا شروع شده و اعلام گردید که لوازم خانگی فاقد شناسه کالا در سطح بازار کالای قاچاق تلقی می شوند و با فروشگاه ها برخورد می شود، اما مغازه داران به آسانی درباره افزایش قیمت کالاهای قاچاق صحبت می کنند!
البته بنظر می رسد در مواردی افزایش قیمت تا ۵۰ درصد هم در کالاهای ایرانی اتفاق افتاده است. برای مثال یکی از مغازه دارانی که معتقد می باشد کسادی بازار پس از کرونا حداقل ۳۰ درصد بیشتر از قبل شده، می گوید قیمت یک یخچال ۱۴ فوت ایرانی بهمن ماه سال قبل دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده، اما پس از بازگشایی واحدها به سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده و حالا قیمت آن سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که یعنی قیمت آن بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. همین طور بگفته او قیمت یک نوع ماشین لباسشویی ایرانی از پنج میلیون تومان در بهمن ماه، حالا به هفت میلیون تومان رسیده که یعنی ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
یخچال و فریزر ۳۰۰ میلیونی هم داریم!
همین طور مشاهدات میدانی نشان میدهد که قیمت یخچال و فریز سایدبای ساید ایرانی حدودا بین ۱۵ تا ۲۱ میلیون تومان و کالای خارجی از ۲۵ تا ۸۵ میلیون تومان است؛ البته یکی از مغازه داران می گوید که نمایندگی یک شرکت خارجی در ولنجک یخچال و فریزر سایدبای ساید ۳۰۰ میلیون تومانی هم می فروشد! قیمت یخچال و فریزر دو قلو ایرانی و خارجی نیز به ترتیب از ۱۴ و ۲۳ میلیون تومان آغاز می شود.
ماشین لباسشویی ایرانی بین چهار تا ۹ میلیون تومان عرضه می شود، اما مشابه خارجی هشت تا ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت ماشین ظرفشویی نیز از حدود ۷ میلیون تومان آغاز می شود و بگفته مغازه داران کالای ۶۰ میلیون تومان هم در این بخش در بازار عرضه می شود. قیمت گاز فردار ایرانی هم از حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود، اما مغازه داران می گویند که قیمت برخی گازهای خارجی به ۶۰ میلیون تومان هم می رسد.
منبع:

1399/03/23
15:29:13
5.0 / پنج
2675
تگهای خبر: ایران , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان