رییس صندوق نوآوری اعلام كرد

معرفی ۵ استان با بیشترین شركت دانش بنیان

معرفی ۵ استان با بیشترین شركت دانش بنیان

به گزارش سیمان رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به اعطای تسهیلات به شركت های صدمه دیده از شیوع كرونا، اظهار داشت: فعالیت این صندوق بعنوان یك سرویس دهنده مالی است و امور سیاستگذاری در حیطه اختیارات آن نیست.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت در یکصد و سی و دومین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که به ریاست دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، ضمن تشکر از اینکه فرصتی برای عرضه گزارش این صندوق فراهم گشته است، با بیان این مطلب که گاهی از صندوق مطالبه می شد که صرفا حمایت مالی نداشته باشد و رویکرد مشاوره ای هم داشته باشد، اظهار داشت: همکاری هایی با پارک های علم و فناوری، وزرارت علوم، وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و... داشتیم.

دکتر وحدت در مورد ساختار صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: در سال ۹۱ اساسنامه این صندوق توسط شورای نگهبان تأیید شده و زیر نظر رئیس شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری که رئیس جمهور است، فعالیت می کند.

وی با اشاره به مأموریت های صندوق نوآوری اظهار داشت: کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری سازی نوآوری ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، کاربردی کردن دانش از راه عرضه کمک ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان همچون این مأموریت هاست.

دکتر وحدت با اشاره به شرکت های دانش بنیان و اکوسیستم نوآوری، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۲ فعالیت صندوق نوآوری با ۵۵ شرکت دانش بنیان شروع شد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه هم اکنون ۵۰۶۲ شرکت دانش بنیان فعال می باشند، افزود: عمده فعالیت این شرکت ها در حوزه های فناوری اطلاعات، ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، سخت افزارهای برنامه الکترونیک و مواد پیشرفته شیمیایی و... است.

وی در مورد توزیع استانی شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: به ترتیب استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، البرز و یزد دارای بیشترین شرکت دانش بنیان هستند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درمورد رویکردهای صندوق نوآوری اظهار داشت: پرهیز از تصدی گری، پرهیز از تمرکزگرایی، عرضه خدمات نوین متناسب با نیاز زیست بوم، توسعه کمی و کیفی عرضه خدمات، تقویت توان مدیریت کسب و کار شرکت ها و... به منظور نقش آفرینی پویا در زیست بوم نوآوری همچون رویکردهای صندوق نوآوری است.

دکتر وحدت در مورد نحوه پرداخت تسهیلات با بیان این مطلب که در قالب تفاهم با ۱۵ بانک همکار، ۶ نوع خدمت تسهیلاتی به شرکت های دانش بنیان اعطا می شود، اظهار داشت: عملکرد یک سال و نیم اخیر ۳.۸ برابر کل عملکرد گذشته صندوق است.

وی با تاکید بر اینکه با اهرمی سازی، منابع ظرفیت اعطای تسهیلات تا ۳ برابر منابع صندوق افزایش یافته است، اظهار داشت: با پرداخت تسهیلات به ۲۲ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق ها در سرتاسر کشور فراهم گشته است.

دکتر وحدت از پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۹۸ اطلاع داد و خاطرنشان کرد: سال جاری هم با وجود شرایط کرونا تابحال ۵۰۹ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: مفتخر هستیم که اعلام نماییم تسهیلات اعطا شده به شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۹۸ همگی به مرحله بازپرداخت رسیده است که نشان دهنده انضباط مالی این شرکت هاست.

دکتر وحدت در مورد عرضه ضمانت ها توسط این صندوق اظهار داشت: ضمانت نامه های صادر شده در سال ۹۸ منجر به تسهیل انعقاد ۶۳۳۵ میلیارد تومان قرارداد فروش محصولات دانش بنیان بین دستگاه های اجرایی و شرکت های دانش بنیان شده است و صدور ضمانت نامه از راه شبکه بانکی و مورد پذیرش کلیه کارفرمایان، با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت ها انجام شده است.

وی با تاکید بر استراتژی صندوق نوآوری و شکوفایی در پشتیبانی از فناوری های رو به آینده اظهار داشت: مبنای اولویت نقشه جامع علمی کشور که موضوعاتی چون هوافضا، نانو و فناوری اطلاعات و... بود را بعنوان اولویت الف قرار داده ایم و خیلی از طرح های حمایت شده هم در این عرصه ها بوده اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این مطلب که مدل هم سرمایه گذاری در سرمایه گذاری صندوق نوآوری شکوفایی استفاده می شود، اظهار داشت: با صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، صندوق های سرمایه گذاری خصوصی برای تأمین مالی های بزرگ با کمک به انتشار اوراق صکوک نوآوری همکاریهای لازم انجام شده است.

دکتر وحدت افزود: در این روش، سرمایه گذاری مستقیم عملاً متوقف شده است و هم سرمایه گذاری با کمک صندوق های پژوهشی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی شرکت ها بعنوان یکی دیگر از خدمات صندوق نوآوری، اظهار داشت: در این راستا از راه کمک هزینه تحقیق و توسعه (گرنت)، آموزش و مشاوره، دریافت استانداردها، تأییدیه ها و مجوزهای تخصصی و صادراتی، عارضه یابی، حضور در نمایشگاه های داخلی و... کمک های بلاعوضی به شرکت های دانش بنیان انجام می شود.

اعطای تسهیلات به شرکت های صدمه دیده از انتشار ویروس کرونا

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه ۱۵ رویداد در سال ۱۳۹۸ برگزار شده است، اظهار داشت: ۱۰۵ صنعت و سازمان بزرگ و ۱۱۵۰ شرکت دانش بنیان در این ۱۵ رویداد حضور داشتند.

وی با تاکید بر اینکه همیشه از شرکت های تازه تأسیس استقبال و جلساتی را با آنها برگزار کرده ایم، اظهار داشت: همینطور در همکاری با دانشگاه های کشور، با پارک های علم و فناوری تفاهم نامه های توانمندسازی را منعقد کردیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد همکاری با هسته های پژوهشی دانشگاهی اظهار داشت: با اعطای گرنت تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در همکاری تحقیقاتی با شرکت های دانش بنیان خدمات عرضه شده است.

بر مبنای اعلام شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر وحدت اعطای تسهیلات به شرکت های صدمه دیده و تأمین مالی شرکت های تولیدکننده محصولات مرتبط شامل تولید ماسک، کیت تشخیص، ماشین بیهوشی و... را از اهم اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در مقابله با شیوع کرونا بیان کرد و اظهار داشت: پس از انجام بررسی ها به درخواست تسهیلات بیشتر از ۸۰ درصد شرکت های متقاضی پاسخ داده شد.1399/03/22
13:59:46
5.0 / پنج
2677
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان