صادرات كدام كالاهای بهداشتی ممنوع است؟

صادرات كدام كالاهای بهداشتی ممنوع است؟

سیمان: سازمان توسعه تجارت بعد از گمانه زنی هایی كه در هفته های گذشته درباره امكان صادرات اقلام بهداشتی مطرح شده بود، لیست كالاهایی كه امكان صادرات ندارند را منتشر نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، صادرات غیر نفتی خیلی از کالاها تحت تاثیر دستورالعمل های دولتی در محدودیت تردد در مرزها متوقف گردید یا به شدت کم شد و این امر تاثیری جدی بر عملکرد تجاری تمام کشورها گذاشت.
در ایران نیز باتوجه به اهمیت تداوم صادرات غیرنفتی بمنظور تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به کشور، تلاش شد از روزهای ابتدایی شرایط برای از سرگیری فعالیت ها در مرزها بررسی شود و در کنار آن گزینه های موجود برای جایگزین کردن اقلام صادراتی گذشته نیز بررسی شود.
هرچند در ایام ابتدایی اسفند و تحت تاثیر شوک ابتدایی ورود کرونا به ایران، بازار برای چند روزی بر هم ریخت و دسترسی به اقلام بهداشتی دشوار شد اما با برنامه ریزی دولت و فعال شدن ظرفیت های بخش خصوصی در هفته های بعد آرامش به این بازار بازگشت و نیازهای بهداشتی مردم تامین شد.
به دنبال رسیدن به این شرایط سازمان توسعه تجارت اعلام نمود که می توان به صادرات اقلام بهداشتی پیشگیری و مقابله با کرونا بعنوان جایگزین سبد صادراتی کشور در این ایام فکر کرد و زیرساخت های لازم برای این امر برقرار است. البته اصلی ترین شرط سازمان برای پیگیری این سیاست، تضمین تامین کامل نیازهای داخلی کشور بود.
با گذشت بیش از سه ماه از ورود کرونا به ایران، سازمان توسعه تجارت اعلام نموده که با تصمیمات اتخاذ شده از طرف کارگروه بررسی نتایج اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و همین طور ستاد لجستیک مقابله با بیماری کرونا، ضوابط صادرات اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی تا اختتام شهریور امسال نهایی شده است.
برمبنای تصمیمات اتخاذ شده، صادرات ماسک N۹۵ بدون محدودیت بلامانع خواهد بود اما صادرات ماسک سه لایه ممنوعست.
صادرات ونتیلاتور به شرط تامین تعهدات وزارت بهداشت و عدم خرید این محصول از طرف این وزارت خانه مجاز خواهد بود. البته صادرات این محصول نباید بیش از ۵۰ درصد از کل تولید داخل باشد.
در صادرات دستگاه مانیتور علائم حیاتی نیز به شرط آنکه تا آخر سال ۴۰۰ دستگاه تعهد تولیدی داخل کشور نهایی شود، امکان صادرات مازاد با تایید وزارت صمت وجود خواهد داشت.
دستگاه اکسیژن خانگی نیز باید در ابتدا به میزان تولید مورد نیاز در مصارف داخلی برسد و سپس با تایید وزارت صمت امکان صادرات آن وجود خواهد داشت. صادرات دستگاه اکسیژن ساز صنعتی تا اطلاع ثانوی ممنوعست.
در حوزه کیت های تشخیص کرونا، صادرات کیت های تشخیص استخراجی مجاز است اما صادرات کیت تشخیص مولکولی ممنوع خواهد بود. کیت تشخیص سرولوژی نیز به شرط تامین نیاز وزارت بهداشت بلامانع خواهد بود.
در حوزه صادرات محلول و ژل های ضدعفونی نیز در صورت واردات الکل به صورت ورود موقت، مجوزهای لازم صادر خواهد شد.
برمبنای اعلام سازمان توسعه تجارت، صادرات مواد اولیه ماسک، لباس یکسره، موادضدعفونی کننده و ژل ممنوع می باشد. همین طور ثبت سفارش ماسک سه لایه، ماسک N۹۵، لباس یکسره و الکل تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود.
منبع:

1399/03/12
22:36:30
5.0 / پنج
2776
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان