در گفت وگو با سیمان تشریح شد

برنامه های توسعه ای صندوق بیمه معادن در سال ۹۹

برنامه های توسعه ای صندوق بیمه معادن در سال ۹۹

به گزارش سیمان مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری كارهای معدنی با اشاره به افزایش سرمایه این صندوق، از برنامه های آتی مجموعه خود برای توسعه كارهای معدنی آگاهی داد و اظهار داشت: اقداماتی در جهت پذیرش صندوق در بورس اوراق بهادار انجام شده كه در صورت حصول، بستر مناسبی برای معادن و صنایع معدنی كوچك مقیاس فراهم خواهدنمود تا بتوانند از بازار سرمایه با انتشار اوراق مرابحه، قرضه و سلف تامین مالی داشته باشند.


فرید دهقانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی در سال ۱۳۹۸ عملکرد موفقی نسبت به سال های گذشته در زمینه صدور بیمه نامه، تنوع بیمه نامه و وصول مطالبات بعنوان یک نهاد حاکمیتی داشته است اظهار نمود: این اقدامات به شکلی بود که در ۱۶ سال فعالیت خود میزان صدور بیمه نامه آن به حدود ۶۳۲ میلیارد تومان رسیده و این رقم را در دو سال قبل محقق کرده است.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی دامه داد: مجموعه ما در سال قبل ۳۸ بیمه نامه اعتباری بهره برداری به ارزش ۵۱۹ میلیارد تومان، ۹ بیمه نامه سرمایه گذاری به ارزش ۳۴ میلیارد تومان صادر کرد که در مجموع در این مدت میزان ضمانت نامه ها و بیمه نامه به تعداد ۴۷ عدد و به مبلغ ۵۲۲ میلیارد تومان رسید.
وی با اعلان اینکه صندوق در حوزه معادن کوچک و در اجرایی شدن طرح ملی اقتصاد مقاومتی، بعنوان بازوی تامین کننده مالی و پوشش ریسک ناشی از کارهای معدنی توانست نقش بسیار موثری در سال ۱۳۹۸ ایفا کند، اظهار داشت: امسال نیز هدف گذاری صندوق برای صدور بیمه نامه در امسال، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان است و معادن واجد شرایط می توانند نسبت به ستاندن ضمانت نامه و بیمه نامه اقدام نمایند. همین طور امسال صندوق درصدد است در بخش طرح احیای معادن کوچک برای اکتشافات تکمیلی و پوشش ریسک آنها که فی البداهه صورت می گیرد، حمایت کند.
مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی با یادآوری اینکه صندوق در زمینه توسعه فعالیت ها در سال ۱۳۹۸ توانست در رابطه با ستاندن مجوز افزایش سرمایه ۳۵۰ و ۵۰۰ میلیارد تومانی اقدام نماید، اعلام نمود: هم اکنون میزان سرمایه ۱۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی صندوق به ۳۵۰میلیارد تومان رسیده و مقرر است به ۵۰۰ میلیارد تومان و سپس به یک هزارمیلیارد تومان از محل آورده نقدی سهامدار عمده (ایمیدرو) تا آخر سال جاری افزایش یابد؛ این امر می تواند نقش بسیار حائز اهمیت در توسعه کارهای معدنی داشته باشد.
دهقانی با اشاره به برنامه ریزی برای اجرای مکانیزم ارتباط با مشتریان (CRM) در صندوق بیمه اضافه کرد: امید است امسال این سیستم در صندوق تکمیل شود؛ برای اینکه در صورت اجرایی شدن آن به معنای واقعی در امتداد احیای دولت الکترونیک گام جدی برداشته خواهد شد و بعنوان شرکتی پیشگام در ایمیدرو حرفی برای گفتن خواهیم داشت.
وی خبر داد: همین طور این صندوق ارائه خدمات مالی از سیستم بازار سرمایه را در دستور کار خود قرار داده است. بدین جهت اقداماتی در امتداد پذیرش صندوق در بورس اوراق بهادار بعنوان رکن ضامن انجام شده و الان مراحل اداری این پروسه در حال انجام می باشد. درصورتی که این اتفاق بیفتد، صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی برای شرکت ها، معادن و صنایع معدنی کوچک مقیاس که در حوزه فرآوری و استخراج فعالیت دارند و از صورت های مالی شفاف حسابرسی شده برخوردار می باشند، بسترمناسبی را فراهم می آورد تا بتوانند از بازار سرمایه با انتشار اوراق مرابحه، قرضه و سلف تامین مالی داشته باشند.
دهقانی اظهار نمود: صندوق بیمه همین طور در بخش تامین مالی از بازار سرمایه درصدد است درصورت پیش فروش محصول در بازار سرمایه با انتشار اوراق سلف و با رکن ضامن سرمایه گذاری کند. امیدواریم معادنی که تولیدات آنها در بورس کالا به فروش می رود، با این اوراق ضمانت کند تا بتوانند تامین مالی از بازار سرمایه داشته باشند که این امر می تواند نویدبخش راهکاری جدید در تامین مالی خرد باشد. الان یک شرکت بعنوان پایلوت معرفی و بررسی حسابرسی آن انجام شده و امید است تا سه ماه آینده، رکن ضامن صندوق دربورس مصوب شود تا در نیمه اول سال جاری بتوان نسبت به تامین مالی از بورس اقدام نمود.
به مدیرعامل صندوق بیمه سرماهی گذاری کارهای معدنی، تمام معادنی که شرایط مندرج در توافق نامه بورس برای تامین منابع مالی دارند؛ بعد از نهایی شدن سیاست صندوق می توانند برای ستاندن تسهیلات از بازار سرمایه خودرا کاندیدا کنند. البته تامین منابع مالی از بازار سرمایه در مقایسه با سیستم بانکی مزایا و معایبی دارد؛ هر شرکتی باتوجه به شرایط خاص مالی خود می تواند از هر کدام از این بازارها استفاده نماید و این امر یک نقطه مثبت در زمینه تامین منابع مالی برای شرکت های کوچک مقیاس خواهد بود.
منبع:

1399/03/08
13:28:58
5.0 / پنج
2814
تگهای خبر: ارز , بازار , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان