مقام مسئول در وزارت راه:

منابع صندوق توسعه ملی وارد بافت فرسوده شد

منابع صندوق توسعه ملی وارد بافت فرسوده شد

به گزارش سیمان عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی ایران از تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسكونی فرسوده اطلاع داد.به گزارش سیمان به نقل از بانک عامل بخش مسکن، مجید روستا اعلام نمود: در حوزه بازآفرینی شهری و همینطور پیشبرد برنامه اقدام ملی مسکن در شرکت بازآفرینی شهری ایرانی برنامه ای طراحی شده است تحت عنوان مدیریت پروژه ۱۴۵ هزار واحدی تولید مسکن که این برنامه به دو شکل در حال پیشرفت و پیشبرد است.
وی توضیح داد: بخشی از این برنامه در چارچوب پرداخت تسهیلات نوسازی عمدتاً از دو محل یکی تسهیلات در نظر گرفته شده از محل منابع صندوق توسعه ملی مربوط به اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه و دیگری مربوط به تأمین تسهیلات مورد نیاز برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از محل وجوه اداره شده طراحی شده است. این در شرایطی است که پروژه های مشارکتی قابل توجهی هم در این عرصه تعریف شده است که در چارچوب این پروژه بر روی اراضی تحت اختیار و مالکیت شرکت بازآفرینی شهری با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی واحدهای مسکونی مورد نظر راه اندازی خواهد شد. در واقع و با هدف عملیاتی کردن طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، نوسازی و تولید ۱۴۵ هزار واحد مسکن به صورت ۱۰۰ هزار واحد خودمالک از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی (تبصره ۱۸) و ۴۵ هزار واحد بر روی اراضی شرکت بازآفرینی شهری ایران در دستور کار قرار گرفته است.
روستا تصریح کرد: در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید مسکن در بافت های فرسوده هدفی معادل ساخت ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در محدوده های هدف نوسازی تا سال ۱۴۰۰ تعریف شده است. الان در ۲۷ استان کشور هم ۱۶۶ پروژه مشارکتی بر روی اراضی تحت مالکیت و در اختیار شرکت بازآفرینی شهری تعریف شده و تابحال هم عملیات مربوط به آغاز فرآیند ساخت ۳۵ هزار واحد مسکونی از مجموع ۴۵ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده برای راه اندازی در چارچوب این ۱۶۶ پروژه انجام شده است. برای این منظور در حوزه اراضی و املاک تحت اختیار شرکت بازآفرینی شهری نزدیک به ۳ میلیون و۶۷۹ هزار مترمربع از اراضی به ساخت وسازهای مشارکتی اختصاص یافته است. این اراضی هم در محدوده بافت های تاریخی، فرسوده و ناکارآمد شهری و هم در سایر بافت های شهری واقع شده است.
در واقع در چارچوب پروژه ۱۶۶ هزار واحدی در ۲۷ استان کشور برای ساخت ۴۵ هزار واحد مسکونی هدف گذاری شده است که از این تعداد تابحال ساخت ۳۵ هزار واحد مسکونی بارگذاری و سایر واحدها هم بزودی بارگذاری شده و عملیات ساخت آنها آغاز خواهد شد.
وی همینطور با بیان تحقق پیشرفت بیشتر از ۵۵ درصدی در برنامه های مربوط به پرداخت تسهیلات به منظور ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده در چارچوب طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: هم اکنون ۲۴ هزار و ۱۱۸ متقاضی جهت دریافت تسهیلات خود مالکی به بانک مسکن معرفی شده اند، که از این تعداد تابحال ۱۰ هزار و۹۶۱ متقاضی در ۳۱ استان توانسته اند تسهیلات خویش را دریافت نمایند، که این رقم، پیشرفت ۵۵ درصدی در برنامه را نشان داده است. فعالیتهای مربوط به تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به سایر متقاضیان هم در حال انجام می باشد. مقرر است در سال ۹۹ هم ۳۰ هزار فقره تسهیلات دیگر به این متقاضیان اختصاص پیدا کند.

1399/02/14
21:05:20
5.0 / پنج
3136
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیمان سیمان