نفت درباره قیمت طلا چه می گوید؟

نفت درباره قیمت طلا چه می گوید؟

سیمان: قیمت نفت آمریكا هفته گذشته كه فروشندگان نتوانستند با منقضی شدن قراردادهای ماه مه نفت را بفروشند، به زیر صفر سقوط كرد و قیمت طلا را تحت تأثیر قرار داد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بعضی از تحلیل گران کالا اوضاع بغرنج بازار نفت را طوفان کاملی توصیف کرده اند که تحت تأثیر عواملی همچون عرضه فزاینده، محدودیت ظرفیت مخازن نفت و بازار غیرنقد شونده روی داده است. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکونیوز در گزارشی نوشت: اشباع عرضه نفت در بازار آمریکا به علت بیماری کووید ۱۹ و شوک عظیم تقاضا، هیچ جایی برای نفت فیزیکی که هم اکنون تولید می شود، باقی نگذاشته است و در آمریکا عملا هیچ فضایی برای نگهداری نفت وجود ندارد.

ورای وضعیت قیمت نفت، تحلیل گران کالا می گویند که جهان لبریز از نفت به نفع رشد اقتصادی کوتاه مدت نیست. بازار نفت منعکس کننده اقتصاد جهانی است که به علت شیوع پاندمی کووید ۱۹ فلج شده است.

نفت در اینجاست که با طلا ارتباط پیدا می کند. بازار نفت سیگنالهای تورم منفی را نشان داده است به این مفهوم که بانک های مرکزی و دولتهای جهان همچنان فضا برای ادامه تزریق نقدینگی به بازارهای مالی دارند.

به گفته مایک مک گلان، استراتژیست ارشد بازار در بلومبرگ اینتلیجنس، ریسک تورم وجود ندارد و تا زمانی که چنین است، بانک های مرکزی به چاپ پول ادامه می دهند.

جالب است که شاهد موج پیش بینیهای مثبت از افزایش قیمت طلا همزمان با فروپاشی قیمتهای نفت بوده ایم. بانک امریکا مریل لینچ با پیشبینی تحلیلگرانش از صعود هر اونس طلا به ۳۰۰۰ دلار تا ۱۸ ماه آینده بیشترین توجهات را جلب کرد. بعد از آن بانک دانمارکی ساکسو صعود قیمت هر اونس طلا به ۴۰۰۰ دلار را تا چند سال دیگر پیش بینی نمود.

شرکت تی دی سکیوریتیز هفته گذشته به مشتریانش سفارش کرد طلا را در ۱۷۰۰ دلار خریداری کنند و پیش بینی نمود که بهای این فلز پرارزش تا سه ماه آینده به ۱۹۰۰ دلار می رسد.

فهرست بلند بالایی از تحلیلگرانی وجود دارد که پیشبینی می کنند طلا تا آخر سال جاری یا اوایل سال میلادی آینده به بالاترین اوج قیمتش صعود خواهد نمود.

اما تنها طلا نیست که توجه سرمایه گذاران را به خود معطوف کرده و نقره هم از این موج بی نصیب نمانده است. موسسه نقره گزارش "نظرسنجی نقره جهان ۲۰۲۰" را منتشر نمود که بر مبنای آن، تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز امکان دارد قیمت هر اونس نقره را به ۱۹ دلار افزایش دهد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بانک امریکا مریل لینچ هم پیشبینی جدیدی برای قیمت نقره داشته و انتظار دارد هر اونس این فلز تحت تأثیر تجدید فعالیت اقتصادی و اقدامات محرک مالی بانک های مرکزی و مداخلات دولتی در ۱۲ ماه آینده به ۲۰ دلار صعود کند.

منبع:

1399/02/07
13:25:20
5.0 / پنج
3053
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان