دبیر انجمن شركت های هواپیمایی

گزارش خسارت ایرلاین ها به تفكیك به دولت عرضه شد

گزارش خسارت ایرلاین ها به تفكیك به دولت عرضه شد

به گزارش سیمان دبیر انجمن شركت های هواپیمایی با اشاره به اینكه میزان خسارت هریك از ایرلاین ها ناشی از انتشار كرونا به دولت عرضه شده، اظهار داشت: میزان تسهیلات پرداختی به هر ایرلاین متناسب با میزان خسارت وارده خواهد بود.مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با خبرنگار مهر با رد آغاز مجدد سفرهای هوایی اضافه كرد: پروازها فعلاً از سر گرفته نشده است بلكه ۴ شركت هواپیمایی به صورت كلی پروازهای خویش را متوقف كرده اند و هیچ پروازی ندارند؛ سایر شركت ها هم به ندرت در حال فعالیت هستند.
وی درباره تعدیل نیروهای شركت های هواپیمایی اظهار داشت: فعلاً هیچ شركت هواپیمایی مبادرت به تعدیل نیرو نكرده؛ اما بعضی از ایرلاین ها نتوانستند حقوق ماه های بهمن و اسفند و پاداش آخر سال كاركنان را پرداخت كنند؛ امیدواریم كمك و تسهیلاتی كه دولت مقرر است به شركت های هواپیمایی داشته باشد، گشایشی در مشكلات اقتصادی شركت های هواپیمایی ایجاد و از تعدیل نیرو جلوگیری كند.
دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی خاطرنشان كرد: تقاضا برای پرواز (لود پروازی) بسیار پایین است و حتی برخی پروازها با كمتر از ۱۰ مسافر انجام می شود؛ كاهش قیمت بلیت هم كمكی به این مورد نكرد؛ تا زمانی كه كسب و كارها از سر گرفته نشوند، ترددی انجام نخواهد شد. همینطور مقرر است دستگاه های حرارت سنج در فرودگاه ها نصب شود كه اگر مسافری تب داشت، اجازه سفر به وی داده نشود.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا شركت های هواپیمایی ایرانی در دوره ای كه خیلی از شركت های هواپیمایی در دنیا غیر فعال و هواپیماهای آنها هم زمین گیر شده، برنامه ای برای خرید هواپیماهای این شركت ها با عنایت به كاهش قیمت ناوگان هوایی دارند یا خیر؟ تصریح كرد: فعلاً هیچ چشم اندازی برای صنعت هوانوردی وجود ندارد و حتی امكان دارد تمام معادلات آتی در این صنعت تغییر كند.
اسعدی سامانی خاطرنشان كرد: به صورت كلی حتی اگر شاهد دوره بازگشت هم باشیم، باز هم نمی توان روی آینده صنعت توریسم و حمل و نقل هوایی همانند دوره پیش از انتشار كرونا حساب كرد؛ البته در ذهن برخی مدیران شركت های هواپیمایی، برنامه ای برای خرید هواپیما وجود دارد؛ اما در شرایط كنونی باید با احتیاط این مورد را عملی كرد؛ چون آینده صنعت توریسم دنیا كاملاً مبهم است و به هیچ عنوان نمی توان پیش بینی نمود كه دو ماه دیگر وضعیت صنعت هوانوردی به دوره زمانی پیش از انتشار كرونا برمی گردد. حتی اگر ویروس هم ریشه كن شود، برای بازگشت به دوره پیش از كرونا، زمان زیادی لازم داریم كه سرمایه گذاری در این صنعت را با تردید مواجه خواهد نمود.
وی در مورد تسهیلات پرداختی دولت به ایرلاین ها تصریح كرد: این تسهیلات بر مبنای زیانی كه شركت ها دیده اند، بین آنها توزیع شود؛ به هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) هم باآنكه یك شركت هواپیمایی دولتی است، اما مقرر است این تسهیلات پرداخت گردد.
۳ هزار میلیارد تومان زیان كرونا به شركت های هواپیمایی
اسعدی سامانی با اشاره به اینكه مجموع خسارات وارده به شركت های هواپیمایی تا ۱۵ فروردین سال جاری بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان بوده، اظهار داشت: خسارات وارده به هر شركت هم به تفكیك تعیین شده اما قابل عرضه عمومی نیست؛ انجمن شركت های هواپیمایی و هم سایر تشكل های صنفی حوزه حمل و نقل، گزارش خسارت های شركت های بخش حمل و نقل از كرونا را به معاونت های برنامه ریزی و حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و نهایتاً شخص وزیر راه عرضه می دهند؛ وزارتخانه هم مستقیماً این گزارش ها را در اختیار بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه قرار می دهد.

1399/01/19
23:35:18
5.0 / پنج
3215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان