زنگ خطرهای كرونا برای اقتصاد ایران

زنگ خطرهای كرونا برای اقتصاد ایران

به گزارش سیمان یك عضو اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد كه بعد از اولویت اصلی حفظ جان و سلامت مردم، كاهش نگرانی ها از تبعات اقتصادی شیوع كرونا، دومین اولویت جدی كشور است.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: همانطور كه از قبل هم پیشبینی می شد، با شیوع كرونا، بعضی از مشاغل به شكل مستقیم و برخی به شكل غیر مستقیم با این ویروس درگیر خواهند شد و در چنین فضایی، انجام ارزیابی های دقیق از شرایط و رصد موقعیت این مشاغل اهمیت فراوانی دارد.
وی با اشاره به موج ابتدایی تأثیر شیوع ویروس كرونا، اظهار داشت: در گام نخست با عنایت به تعطیلی فعالیتهای جمعی، سرمایه گذاران در حوزه های هنری، ورزشی و برخی امور خدماتی صدمه دیدند. وقتی سفرها محدود یا ممنوع شود، عملا حوزه گردشگری، حمل و نقل و سایر بخش های وابسته به آن تأثیر خواهند گرفت.
به قول این فعال اقتصادی، با عنایت به سفارش های بهداشتی برای پیشگیری از انتشار ویروس، رستوران ها، هتل ها و سرمایه گذاران در عرصه تولید و توزیع مواد غذایی هم دیگر گروهی بوده اند كه صدمه دیده اند و با طولانی شدن محدودیت ها، این صدمه ها ادامه دارد.
آرگون با اشاره به اینكه تولید و تولیدكنندگان بخش دیگری از فعالانی را می سازند كه از انتشار ویروس صدمه دیده اند اظهار داشت: به جز برخی حوزه های محدود كه در دوره كرونا با تمام ظرفیت و حتی بیشتر از آن كار كرده اند، مصرف خیلی از كالاها كاهش یافته و به دنبال آن تولید آنها هم محدود یا حتی ممنوع شده است. در چنین فضایی تولید كننده كه تعداد زیادی كارمند یا كارگر دارد تحت فشار شدید قرار می گیرد و اگر در كوتاه مدت نتواند بر مشكلات غلبه كند در آینده تهدیدهای زیادی برای كسب و كارش وجود خواهد داشت.
وی افزود: در كنار بازار داخلی، با عنایت به شیوع جهانی ویروس، بازار صادرات هم تحت تأثیر قرار گرفته و به نظر می آید در هفته های آینده هم این روال ادامه داشته باشد. ازاین رو در شرایط فعلی ورود دولت و فعال كردن طرح های حمایتی تنها گزینه عملی به حساب می آید تا بتوان با عبور از موج نخست فشارها برای اقتصاد بعد از كرونا برنامه ریزی كرد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، با شیوع كرونا در بسیاری كشورهای جهان، دولت ها بسته های حمایتی برای بخش های مختلف اقتصادشان طراحی نموده اند تا از ركود به وجود آمده عبور كنند. در ایران هم دولت اعلام نموده در كنار عرضه برخی تسهیلات به فعالان اقتصادی، یك بسته ۷۵ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را برای پشتیبانی از اقتصاد در نظر خواهد گرفت.1399/01/14
14:17:04
5.0 / پنج
3462
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان