یك مقام سوییسی خبر داد

صف شركت های سوییسی جهت استفاده از كانال صادرات به ایران

صف شركت های سوییسی جهت استفاده از كانال صادرات به ایران

سیمان: یك مقام بلندپایه سوییسی اعلام نمود یك كانال سوییسی برای صادرات غذا و دارو به ایران آماده شروع فعالیت است و دهها شركت مایلند در آن مشاركت كنند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، هدف سازوكار تجارت بشردوستانه سوییس (SHTA) تضمین یك كانال مطمئن با یك بانك سوییسی برای صادركنندگان سوییسی و شركتهای بازرگانی در بخشهای دارویی، پزشكی و مواد غذایی است كه پرداخت پول صادرات به ایران را ضمانت می كند.

این سازوكار بعد از اینكه آمریكا از برجام خارج شد و ایران را در سال ۲۰۱۸ هدف تحریم قرار دارد و قبل از این كه ویروس كرونا در ایران سرایت كند، در دست راه اندازی بود.

این كانال بعد از انجام یك قرارداد آزمایشی در ژانویه، ماه گذشته افتتاح شد. در قرارداد مذكور بانك سوییسی BCP و شركت داروسازی نوارتیس برای صادرات داروهای سرطان و پیوند اعضای بدن به ارزش ۲.۳ میلیون یورو معادل ۲.۶ میلیارد دلار مشاركت داشتند.

ماری گابریل ایناشین فلایش، مدیر دبیرخانه آژانس اموراقتصادی سوییس كه بر این برنامه نظارت دارد، اظهار نمود: هم اكنون ۵۰ شركت هستند كه از این كانال صادرات استقبال كرده اند و تصور می نماییم تعدادشان افزایش پیدا كند. وی از این شركتها نام نبرد.

این مقام سوییسی در مصاحبه با شبكه SRF با اشاره به شیوع ویروس كرونا در ایران، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم حمایتی فراهم نموده و اطمینان حاصل نماییم كه صادرات به ایران انجام می گیرد، كمك خوبی كرده ایم.

غذا، دارو و سایر اقلام بشردوستانه از تحریمهای آمریكا معاف هستند اما اقدامات خصمانه واشنگتن كه از فروش نفت تا كشتیرانی و امور بانكی را هدف گرفته اند، مانع از همكاری خیلی از بانك های خارجی با ایران شده است.

بر اساس گزارش رویترز، در این پروژه سوییسی صادركنندگان و بانكها به دولت درباره كارهای تجاری و شركای خود در ایران اطلاعات می دهند و سوییس این اطلاعات را با وزارت خزانه داری آمریكا بررسی می كند تا تایید آنها را برای انجام قراردادها دریافت كند.

منبع:

1398/12/18
14:19:31
5.0 / پنج
3528
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان