پیوستن ایران به جمع كشورهای صاحب فناوری دستگاه فلوفرم

پیوستن ایران به جمع كشورهای صاحب فناوری دستگاه فلوفرم

به گزارش سیمان یك شركت دانش بنیان توانسته است با اتكا به توان و دانش بومی به تولید یك دستگاه استراتژیك صنعتی برسد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مهدی وطنی، مدیرعامل این شركت دانش بنیان درباره نوع فعالیت و محصول دانش بنیان این شركت، اظهار داشت: این شركت در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی ویژه فعالیت دارد و محصول دانش بنیان این شركت دستگاه «فلوفرمینگ» نام دارد كه یك محصول استراتژیك صنعتی به حساب می آید.
این فعال فناور درباره این دستگاه اظهار نمود: این دستگاه غول پیكر ۲۰۰ تن وزن دارد كه توانایی تولید لوله و سیلندرهای جدار نازك دقیق بدون درز تا قطر ۲۱۰۰ میلیمتر و طول ۱۲۰۰۰ میلیمتر را دارد.
به قول وطنی، دستگاه فلوفرمینگ شركت ما تنها دستگاه فلوفرمینگ چهار غلتكه موجود در كشور است.
وطنی درباره چگونگی كاركرد این دستگاه توضیح داد: دستگاه فلوفرمینگ در دسته ماشین آلات ساخت و تولید قرار می گیرد كه در زمینه تولید لوله های جدار نازك كاربرد دارد.
وی افزود: خوراك این دستگاه یك لوله با قطر ۱.۵ تا ۲ سانتی متر است. این دستگاه به روش شكل دهی چرخشی توسط سه یا چهار غلتك از ضخامت لوله كم و به طول لوله اضافه می كند. این امر سبب می شود كه لوله هایی با جدار نازك با طول بلند و دقت بسیار بالا تولید شود.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان، اضافه كرد: با این روش استقامت لوله بالا می رود و بنابراین محصول تولیدشده در خیلی از صنایع كاربرد پیدا می كند.
وطنی به كاربرد گسترده دستگاه فلوفرم در صنایع مختلف اشاره و خاطرنشان كرد: دستگاه فلوفرم در صنایع خودرو، صنایع غذایی، صنایع نفت و گاز، صنایع هوافضا، صنایع پتروشیمی و صنایع لوله سازی كاربرد فراوانی دارد.
به قول این فعال فناور، این دستگاه یك دستگاه استراتژیك به حساب می آید، بنابراین پس از پیروزی انقلاب اسلامی این دستگاه به كشور وارد نشده است و صنایع مختلف هم از گذشته از همان دستگاه های قدیمی خارجی استفاده می كردند.
وی از كشورهای آمریكا، آلمان، تركیه و اسپانیا بعنوان كشورهای اصلی تولیدكننده این دستگاه نام برد.
وطنی تصریح كرد: قیمت جهانی این دستگاه در تیپ و سایزهای مختلف متفاوت می باشد و از ۲.۵ میلیون یورو تا ۶.۵ میلیون یورو می تواند قیمت داشته باشد.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان به اشتغال زایی صورت گرفته در این شركت اشاره نمود و اضافه كرد: در این مجموعه ۱۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به كار هستند.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، صنعت ساخت ماشین آلات و تجهیزات صنعتی یك صنعت راهبردی و مادر به حساب می آید، بنابراین این صنعت نقش مهمی در توسعه صنعتی كشورها بازی می كند. كاربرد و اهمیت این دستگاه به حدی زیاد است كه كشورهای دارنده این فناوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی آنرا تحریم كردند و حتی یك دستگاه از آنرا به ایران نفروختند.1398/12/05
23:32:59
5.0 / پنج
4049
تگهای خبر: ایران , تحریم , تولید , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیمان سیمان