تغییرات نرخ كره در سال آینده

تغییرات نرخ كره در سال آینده

سیمان: معاون امور تولیدات وزارت جهاد كشاورزی در پاسخ به اینكه در سال جدید قیمت كره چند درصد افزایش خواهد داشت، اظهار داشت: الگوی مصرف ما الگوی مصرف محصولات پرچرب است. در سال قبل با عنایت به تغییرات نرخ ارز قرار شد كه نرخ ارز كره از ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل گردد به همین جهت تغییرات قیمت این محصول سال بعد اتفاق خواهد افتاد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مرتضی رضایی امروز شنبه در نشستی اظهار نمود: در فرایند تولید شیر از مرحله سلامت گوساله و گاو، محل نگهداری آنها و تغذیه تا ورود شیر به كارخانه به تمام جزیات بهداشتی توجه می شود.
وی با طرح این پرسش كه وقتی یك دام چند میلیون تومان قیمت دارد، چطور می شود كه دامدار به آن بی توجه باشد؟ اضافه كرد: از طرفی تمام كارخانه های لبنی به خاطر خودشان موظفند تمام شاخص های بهداشتی و میكروبی را اندازه گیری كنند.
معاون امور تولیدات وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه مبحث وجود سم آفلاتوكسین در شیر به ناحق عنوان شد، اظهار داشت: مگر می شود از استانداردهای بهداشتی در كشور عبور كرد و كسی متوجه نشود؟ در حقیقت با مطرح كردن آلودگی شیر به این صنعت ظلم شده است و وظیفه ما این است كه به صورت واقع بینانه به مردم اطلاع رسانی نماییم چونكه تولید با ضوابط فنی و منطقی در جریان است.
وی افزود: در دهه فجر ۱۳۰۱ پروژه به صورت رسمی راه اندازی شد و به بهره برداری رسید كه ۶۲۱ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و ۷ میلیون تومان هم توسط بخش دولتی سرمایه گذاری شده است. این پروژه ها به صورت مستقیم برای ۳۶۴۰ نفر و برای ۲۱۹۶ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی كرد.
رضایی در ادامه به عملكرد تولیدات كشور در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ اشاره نمود و اظهار داشت: در این سال ها ۸۳۰ هزار تن گوشت قرمز تولید داخل داشته ایم كه پیشبینی می شود این مقدار در سال ۱۳۹۸ به ۸۶۰ هزار تن برسد. همینطور در سال ۱۳۹۷، ۱۰ میلیون و ۵۸۹ هزار تن شیر خام تولید كردیم كه پیشبینی می شود سال جاری از مرز ۱۱ میلیون تن بگذرد.
وی افزود: در سال ۱۳۹۷، ۲ هزار و ۳۵۵ هزار تن گوشت طیور تولید شده است كه پیشبینی می شود در سال ۱۳۹۸، به ۲ هزار و ۶۰۰ تن برسد. همینطور تولیدات تخم مرغ در سال ۱۳۹۷، ۹۰۱ هزار تن بود كه پیشبینی می شود در سال ۱۳۹۸ از مرز یك میلیون تن بگذرد. یعنی رشد ۱۲.۱ درصدی خواهد داشت.
معاون امور تولیدات وزارت جهاد كشاورزی به تولیدات عسل هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷، ۹۰ هزار تن و در سال ۱۳۹۸، ۱۱۲ هزار تن عسل تولید شده است یعنی سال جاری با رشد ۲۴.۴ درصدی مواجه شدیم. همینطور تولیدات پیله تر هم سال قبل ۹۸۷ هزار تن بود كه سال جاری ۳۸۵ هزار تن رسید.
به گفته وی سرانه مصرف گوشت مرغ در كشور سالانه ۳۱ كیلوگرم و سرانه مصرف تخم مرغ ۱۱.۸ كیلوگرم بود.
باقی ماندن ذرت های آلوده در انبارها
رضایی در ادامه صحبت هایش به ذرت های آلوده اشاره نمود و اظهار داشت: تمام محصولات در كشور مبدا اندازه گیری می شوند و برگه سلامت و گواهی به آنها داده می شود. بعد از ورود به كشور هم در گمرك نمونه گیری های لازم بر روی آنها انجام می شود و اگر استاندارد را پاس نكند اجازه ترخیص داده نمی گردد. برای مثال ذرت های آلوده ای كه وارد كشور شد در انبارها باقی ماند و گرمی از آن وارد كشور نشد. در مورد باقی محصولات وارداتی هم همین حساسیت هاوجود دارد.
وی افزود: میانگین تولید شیر در گاوداری های صنعتی روزانه بیشتر از ۳۵ كیلوگرم است كه تلاش كردیم برای تولید بیشتر اقدامات ژنتیكی انجام دهیم. همینطور بیشتر از ۵۰ درصد گوشت كشور از دام سنگین تأمین می شود كه برای افزایش تولید گوشت نژادهای چند منظوره آورده ایم. نژادهایی كه مقاومت بالایی در مقابل بیماری دارند و از نظر كمیت و كیفیت گوشت در وضعیت بهتری هستند.
وی در ادامه افزود: سال ۱۳۹۷ جمعیت گاوهای آمیخته ۲۸۰ هزار راس بود كه سال جاری این تعداد به ۳۵۰ هزار راس رسید و پیشبینی می شود كه در افق ۱۴۰۰ به ۶۰۰ هزار راس برسد. همینطور نژاد بز شیری در سال ۱۳۹۷، ۵۰ هزار راس بود كه در سال ۱۳۹۸ به ۹۳ هزار راس خالص رسید و پیشبینی می شود در افق ۱۴۰۰ به ۳۴۰ هزار راس خالص برسد.
رضایی همینطور به گوسفندهای چندقلوزا اشاره نمود و اظهار داشت: پارسال ۶۰ هزار راس از این گوسفندان داشتیم و سال جاری هم به ۱۱۰ هزار راس رسید و پیشبینی می شود این تعداد در سال ۱۴۰۰ به ۸۰۰ هزار راس برسد. همینطور گله های گوسفند نژاد افشاری چند قلو زا شده و برنامه هایی برای نژادهای دیگر هم در نظر گرفته شده است.
به گفته ی وی با وجود تحریم ها هیچ مشكلی در تأمین مواد ژنتیكی گوشت مرغ وجود ندارد. تمهیدات لازم اندیشیده شده كه در صورت تحریم این مشكل برطرف شود.
وی در ادامه به اصلاح واحیای مرغ لاین ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: سال جاری برنامه كلانی در این حوزه نهایی شده كه لاین آرین وارد تولیدات گوشت مرغ شود.
رضایی همینطور به تولیدات گوشت بوقلمون هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷، ۲۹ هزار تن گوشت بوقلمون تولید شد و سال جاری این مقدار به ۳۵ هزار تن رسید یعنی با رشد ۲۰ درصدی در تولید گوشت بوقلمون مواجه شدیم و پیشبینی می شود سال بعد نسبت به سال جاری با رشد ۳۵ درصدی در تولید این گوشت مواجه شویم.
وی همینطور به بیماری آنفولانزای طیور هم اشاره نمود و اظهار داشت: امسال بیماری آنفولانزا خاموش شده و تابحال موردی در كشور وجود نداشته است.
پیش بینی صادرات هزار میلیون دلاری لبنیات در سال جاری
در ادامه قدوسی - مدیر عامل صنایع شیر ایران - با اشاره به این كه از سال ۱۳۸۰ سالانه ۴۰۰ میلیون دلار واردات لبنیات به كشور داشتیم اظهار داشت: درحال حاضر نه تنها وابستگی در این بخش نداریم بلكه در سال ۱۳۹۷، ۷۰۰ میلیون دلار صادرات لبنیات انجام شد و پیشبینی می شود سال جاری هزار میلیون دلار صادرات در این بخش داشته باشیم.
در ادامه این نشست خبری چمنی - مشاور انجمن صنایع شیر ایران - با اشاره به این كه باید تولیدات شیر از مبدا تا مقصد كنترل شود اظهار داشت: گاهی شیر خام بدون شناسنامه دست مردم قرار می گیرد و به علت این كه هزینه برای شناسنامه دار كردن آن زیاد است، این اقدام صورت نمی گیرد در نتیجه قیمت آن هم ارزان تر خواهد بود. در حالیكه انجام آزمایشات بر روی شیر خام هزینه بر است و این هزینه قدرت رقابت را از صنعت كه متعهد به سلامت مصرف كننده است می گیرد.1398/11/19
22:18:43
5.0 / پنج
4166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیمان سیمان