ایران رقیب آمریكا در تولید شیرسرچاهی

ایران رقیب آمریكا در تولید شیرسرچاهی

به گزارش سیمان عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به تامین تمامی شیرهای سرچاهی چاه های گاز فازهای 13، 22 تا 24 پارس جنوبی توسط سازندگان ایرانی، اعلام نمود: صنعت نفت ایران از واردات شیرهای سرچاهی آمریكایی و انگلیسی بطور كامل بی نیاز شد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، حسن وفایی در حاشیه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی كیش با اشاره به دستیابی ایران به دانش فنی طراحی و ساخت شیرهای سرچاهی چاه های نفت و گاز در خشكی و دریا، اظهار داشت: در دوره تحریم هسته ای شركت های آمریكایی و انگلیسی كه انحصار ساخت این تجهیزات را در اختیار دارند، فروش شیرهای سرچاهی را به صنعت نفت ایران تحریم و ممنوع كرده بودند.
این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به تاخیر در ساخت و توسعه بعضی از فازهای پارس جنوبی در دوره تحریم هسته ای به سبب تحریم واردات شیرهای سرچاهی، اشاره كرد: در شرایط فعلی ایران به دانش فنی ساخت این تجهیزات بطور كامل دست یافته بطوریكه در طرح توسعه فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی ۸۰ شیرسرچاهی در سكوهای گاز با برند ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیرعامل شركت صنایع نفت تجهیزات ایران با بیان اینكه الان هزینه یك ست كامل شیرهای سرچاهی ایرانی در یك چاه دریایی پارس جنوبی حدود ۶۰۰ هزار دلار است، گفت: همین تجهیزات در طرف دیگر میدان پارس جنوبی توسط شریك قطری با هزینه بالغ بر یك میلیون و ۳۰۰ هزار دلار از شركت های آمریكایی كمرون، جنرال الكتریك و یا «ای. بی. بی» انگلیس خریداری می شود.
وی با اشاره به بی نیازی كامل صنعت نفت ایران برای تامین شیرهای سرچاهی چاه های نفت و گاز، بیان كرد: علاوه بر این، شركت های ایرانی توان ارائه انواع خدمات و گارانتی را هم به شركت ملی نفت ایران دارند.
وفایی با اشاره به اینكه حتی شركت توتال فرانسه هم توان سازندگان ایرانی را در تامین شیرهای سرچاهی فاز ۱۱ پارس جنوبی را تائید كرده بود، تصریح كرد: الان شیرهای سرچاهی با فشار حدود ۱۰ هزار پی. اس.آی در داخل ساخته شده كه در گام دوم به دنبال ساخت شیرهایی با توان ۱۵ هزار پی. اس.آی با مشاركت های شركت های دانش بنیان داخلی هستیم.
او همینطور از آمادگی برای صادرات شیرهای سرچاهی ایرانی به عراق و سوریه آگاهی داد و اشاره كرد: بعضی از شركت های آمریكایی و اروپایی برای رقابت با ایران سیاست دامپینگ برای فروش شیرهای سرچاهی را راه انداخته اند.
منبع:

1398/11/03
20:24:18
5.0 / پنج
4267
تگهای خبر: ایران , تحریم , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان