از سوی محققان پژوهشكده فرآوری مواد معدنی انجام شد

طراحی و ساخت كارخانه فرآوری مس با ظرفیت تولید ۲۵۰ كیلوگرم مس كاتد در روز

طراحی و ساخت كارخانه فرآوری مس با ظرفیت تولید ۲۵۰ كیلوگرم مس كاتد در روز

به گزارش سیمان محققان پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی با رویكرد افزایش تولید ملی و راه اندازی كارخانه های فرآوری، پیشگیری از خام فروشی و افزایش كارآفرینی موفق به طراحی و ساخت كارخانه فرآوری مس با ظرفیت تولید ۲۵۰ كیلوگرم مس كاتد در روز شده اند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دكتر زهرا بهری، مدیر گروه كنترل و مدل سازی سیستم های فرآوری اظهار نمود: در این طراحی ماده معدنی مس اكسیدی خرده شده با ماكزیمم ابعاد ۱۲۰ میكرون و با حداقل عیار ۱.۵ درصد وارد كارخانه شده و بعد از عبور از واحدهای، لیچینگ، فیلتراسیون، استخراج حلالی، استریپ و الكترووینینگ؛ مس كاتد با عیار ۹۹/۹۹ درصد تولید می شود.
وی افزود: مرحله نخست از این فرایند، فروشویی یا لیچینگ نام دارد. لیچینگ مس در نتیجه حل شدن مس موجود در كانه­ های آن در یك محلول آبی اتفاق می­افتد كه این محلول اغلب اسید سولفوریك رقیق است. قرار دادن فیلتر برای محلول خروجی از تانك ها پیش از ورود به مرحله بعد ضروری می باشد. این فیلتر از ورود ذرات ریز معلق در pls و بروز مشكلات اساسی در داخل كارخانه جلوگیری خواهد نمود. معمولاً در این قسمت از فیلترپرس استفاده می شود.
عضو هیات علمی پژوهشكده فرآوری موادمعدنی جهاددانشگاهی اظهار داشت: ساختمانِ دستگاه­ های بخش استخراج حلالی بسیار ساده است. در این واحد، مس موجود در محلول ورودی در چند مرحله توسط ماده آلی استخراج شده و بعد از آن باردیگر به داخل تانك های لیچینگ انتقال می ­یابد. به منظور جداسازی فاز آلی و آبی بكار برده شده شكل ستلر مكعب مستطیل است كه شامل فنس هایی جهت آرام كردن جریان و خروجی­ های مخصوص فاز آلی و آبی است.
در این مرحله الكترولیت آبستن وارد سلول­های الكترولیز شده و بعد از جذب شدن مقداری از مس محتوا روی كاتدها، جهت حامله شدن مجدد به قسمت استریپینگ انتقال خواهد یافت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشكده فرآوری مواد معدنی، او در آخر اظهار داشت: در این طراحی از تكنیك هایی طی هر یك از مراحل عملیاتی استفاده شده است كه در نهایت منجر به افزایش بازیابی مس و كاهش هزینه مواد مصرفی در طول فرایند شده است و روند تولید را نسبت به روش های متداول دیگر اقتصادی تر كرده است.1398/10/23
14:25:46
5.0 / پنج
4092
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان