معاون وزیر راه به مهر خبر داد

هشتگردی ها از امروز مترو سوار می شوند

هشتگردی ها از امروز مترو سوار می شوند

به گزارش سیمان مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید از طریق اندازی متروی شهر جدید هشتگرد تا مقصد متروی گلشهر و سپس صادقیه در روز سه شنبه (امروز) با حضور رئیس جمهور اطلاع داد.حبیب الله طاهرخانی در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: شهر جدید هشتگرد از اواخر دهه ۶۰ مكان یابی و عملیاتی شد كه طبق برآورد ما بر مبنای طرح جامع و طرح توسعه شهری، این شهر جدید ظرفیت جذب ۶۰۰ هزار نفر جمعیت را دارد اما هم اكنون حدود ۸۰ هزار جمعیت در این منطقه اسكان یافتند.
وی اضافه كرد: یكی از علل اصلی عقب ماندگی این شهر از جذب جمعیت، مبحث حمل و نقل آن است. فقدان یك حمل و نقل سریع و ارزان بین هشتگرد -كرج - تهران سبب توقف جمعیت پذیری این شهر جدید شد كه در همین راستا یكی از اولویت های اصلی در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد دسترسی مترو بین هشتگرد، كرج و تهران بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه فردا (سه شنبه ۱۰ دی ماه) با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی و مقامات استان البرز، متروی شهر جدید هشتگرد افتتاح می شود، اظهار داشت: برای شهر جدید بهارستان هم راه اندازی متروی این شهر به كلانشهر مادر (اصفهان) را در دستور كار قرار داده ایم. ساخت متروی شهر جدید گلبهار به مشهد هم در دست اجرا قرار دارد و پروژه متروی پردیس-تهران را هم شروع كرده ایم.
طاهرخانی با تاكید بر اینكه در سطح جهانی، توسعه شهرهای پیرامونی كلانشهرها با گسترش حمل و نقل ریلی در جریان است، خاطرنشان كرد: ما در كشور متأسفانه با تأخیر وارد این سیاست شده ایم و یكی از دلایلی كه تابحال نتوانسته ایم شهرهای پیرامونی كلانشهرها را توسعه دهیم، تأخیر در راه اندازی متروی بین شهرهای جدید و شهرهای مادر بوده است.
وی زمان آغاز عملیات اجرایی متروی شهر جدید هشتگرد را از سال ۹۰ عنوان و اظهار نمود: این مترو از گلشهر كرج با طول نزدیك به ۲۶ كیلومتر تا ورودی شهر جدید هشتگرد راه اندازی شده است. طول زمان سفر پیشبینی شده از ایستگاه شهر جدید هشتگرد تا ایستگاه متروی صادقیه چیزی حدود ۴۰ دقیقه است.
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید تصریح كرد: با توسعه خطوط ریلی بخصوص اتصال شهرهای حومه ای به شهرهای مادر از راه مترو گام های مهمی برای كاهش آلودگی هوا برداشته ایم و قطعا با آغاز به كار متروی هشتگرد شاهد كاهش سفرهای خودرویی به تهران از شهرهای حومه خواهیم بود.
وی اضافه كرد: طول مسیر از ایستگاه صادقیه تا هشتگرد ۶۷ كیلومتر است كه از صادقیه تا گلشهر كرج راه اندازی شده و نزدیك به ۲۶ كیلومتر به این مسیر اضافه شده كه مجموعاً این پروژه با ۶۷ كیلومتر فردا به افتتاح می رسد.
طاهرخانی درباره ارزش پروژه متروی هشتگرد تصریح كرد: كل اعتبارات اجرایی این طرح با قیمت های امروز هزار میلیارد تومان بوده است كه بخش عمده ای از منابع آن از راه دولت تأمین شده است. ضمن اینكه با انتقال سفرهای خودرویی به ریل در راه هشتگرد- كرج – تهران شاهد كاهش تصادفات جاده ای خواهیم بود.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تاكید كرد: سرعت قطار متروی هشتگرد- تهران ۱۰۰ كیلومتر بر ساعت است و تلاش داریم مدت زمان سفر را به حداقل برسانیم.

1398/10/11
23:54:24
5.0 / پنج
4489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان