عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد:

ضرورت شناسایی دقیق و پشتیبانی از اقشار كم درآمد

ضرورت شناسایی دقیق و پشتیبانی از اقشار كم درآمد

به گزارش سیمان یك عضو اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد با عنایت به فشار اقتصادی كه بر اقشار كم درآمد جامعه وارد شده، ضرورت شناسایی دقیق این اقشار و حمایت مستقیم و هدفمند از آنها، اهمیت بسیار زیادی دارد.


عباس آرگون در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در ماه های گذشته اقتصاد ایران از یك سو با شوك تحریم ها و از جانب دیگر با تلاطم های اقتصادی داخلی مواجه گردید و همین مسئله سبب شد بر اقشار كم درآمد جامعه فشار وارد شود و افزایش نرخ تورم، قدرت خرید آنها را كم كرد.
به قول وی، موضوعی كه هم اكنون از جانب خیلی از فعالان و كارشناسان اقتصادی مورد تاكید است ضرورت پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر و ترمیم قدرت خرید آنهاست.
این عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینكه پشتیبانی از اقشار كم درآمد باید به شكل مستقیم و بدون واسطه صورت گیرد، توضیح داد: برای مثال در حوزه قیمت بنزین، در سال های گذشته دولت یارانه قابل توجهی را به بنزین می داد تا قیمت این كالا پایین باقی بماند. بررسی ها نشان داده است كه در حوزه یارانه بنزین، این اقشار پر درآمد هستند كه بیشترین بهره را می برند و اقشار كم درآمد سهم چندانی از این مورد ندارند.
آرگون افزود: در ارتباط با ارز ۴۲۰۰ تومانی هم این بحث مطرح است كه هرچند این ارز توانسته در قیمت تمام شده برخی كالاها اثرگذار باشد اما با عنایت به واسطه ها و اضافه شدن قیمت سایر بخش های در رابطه با تولید با قیمت ارز آزاد، عملا در نهایت تأثیر این یارانه هم كاسته می شود.
وی با اشاره به اینكه حمایت مستقیم از اقشار كم درآمد می تواند بهترین روش در شرایط فعلی باشد، خاطرنشان كرد: اگر دولت بتواند این اقشار را شناسایی كرده و به آنها به شكل نقدی یا حتی غیر نقدی كمك ها و حمایت های لازم را برساند، احیانا می توان بودجه این حمایت را هدفمند و با بالاترین بهره وری تخصیص داد.1398/10/05
15:33:29
5.0 / پنج
4183
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان