خرید۱۵۰۰كامیون باپلاك منطقه آزاد برای جابجایی كالا در بندر چابهار

خرید۱۵۰۰كامیون باپلاك منطقه آزاد برای جابجایی كالا در بندر چابهار

سیمان: مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از خرید1500كامیون با پلاك منطقه آزاد برای جابجایی كالا در بندر چابهار آگاهی داد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بهروز آقایی در نشست خبری «تشریح كارهای بندر چابهار» اظهار داشت: این بندر هم اكنون از زیرساخت ها و روبناهای مهمی تشكیل شده كه عملاً پیونددهنده منافع كشورهای منطقه است.
وی اضافه كرد: این بندر استعداد صادرات ۳.۲ میلیون تن كالای اساسی، ۵.۵ میلیون تن مواد معدنی، ۴۵ هزار دستگاه خودرو در سال، ۱.۸ میلیون تن نهاده های دامی و ۳ میلیون تن سیمان و كلینكر را داراست. همین طور افغانستان سالانه ۷ میلیارد دلار تجارت خارجی دارد كه ۹۰ درصد آن واردات است و می تواند بخش مهمی از تجارت خودرا از بندر چابهار انجام دهد.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اشاره كرد: برنامه داریم تا سال ۲۰۲۰ بخش مهمی از تجارت ۱.۱ میلیارد دلاری هند با افغانستان را به بندر چابهار منتقل نماییم و تابحال ۱۱۰ هزار تن گندم هند بوسیله بندر چابهار به افغانستان ترانزیت شده است ضمن اینكه تجارت هند و روسیه نیز ۳۰ میلیارد دلار است كه در نظر داریم ۱۰ درصد آن معادل ۳ میلیارد دلار آنرا به طریق بندر چابهار منتقل نماییم.
آقایی با اشاره به زیرساخت های مهم بندر چابهار شامل استحصال ۲۰۳ هكتار از دریا بعنوان اراضی بندری و ارتقاء آبخور پای اسكله از ۳ به ۱۶ متر در سه سال قبل اظهار داشت: موج شكن سه كیلومتری بندر شهید بهشتی، امكان تخلیه و بارگیری شناورها در هر فصل سال را فراهم نموده است و با نصب ۳۰ دستگاه گنتری كرین (جرثقیل كانتینربر)، امكان تخلیه و بارگیری ۳۰ دستگاه كانتینر در هر ساعت و نیز با نصب تجهیزات مكنده غلات، امكان تخلیه و بارگیری ۱۲.۵ تن انواع غلات در هر ساعت را فراهم نموده ایم.
وی با اشاره به تخفیف های انجام شده میان بنادر ایران و هند برای تعرفه های گمركی و تخلیه و بارگیری كالا اظهار داشت: دو بندر ناواشیوا و موندرا، تبادل تخفیف ۴۰ درصدی تعرفه بندری به امضاء رسانده اند و این تخفیف ها سبب شده تا حمل كانتینر به بندر چابهار تا ۳۰۰ دلار كم شود. همین طور زمان كشتیرانی كانتینری میان ایران و هند از ۱۸ به ۱۰ روز كاهش یافته است.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، صادرات بندر چابهار را هم اكنون ۷۰۰۰ تن دانست و اظهار داشت: در نظر داریم آنرا امسال به ۲۰ هزار تن برسانیم. هم اكنون ۴۰۰ كانتینر مواد معدنی و مقادیر زیادی سیمان و كلینكر در بندر چابهار آماده بارگیری و صادرات است. همین طور با راه اندازی ترمینال كانتینر یخچالی، امكان صادرات میوه های تازه را نیز فراهم نموده ایم.
این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی درباره سرمایه گذاری انجام شده در بندر چابهار اظهار داشت: بزودی ۴ فروند یدك كش، ۲ فروند لایروب، ۴ دستگاه گنتری كرین و ۲ فروند شناور ناجی به تجهیزات بندر اضافه شده كه از محل ۴۳۳ میلیون دلار تسهیلات صندوق توسعه ملی انجام شده است. هندی ها نیز ۱۸۵ میلیون دلار سرمایه گذاری برای خرید تجهیزات خواهند كرد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص تبدیل شدن بندر چابهار به منطقه آزاد گفت: انتظار ما این است كه تا قبل از آنكه به منطقه آزاد تبدیل شویم، به منطقه ویژه اقتصادی ملحق شویم كه منافع دولت در ستاندن مالیات حفظ شود. همین طور در صورت تبدیل شدن بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی، تضاد منافع با بندر شهید رجایی كه منطقه ویژه اقتصادیست نیز رخ نخواهد داد. با عنایت به اینكه دیدگاه مجلس نسبت به توسعه مناطق آزاد چندان مثبت نیست، تلاش داریم تا بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل گردد ضمن اینكه حاكمیت سازمان بنادر نیز حفظ خواهد شد.
آقایی درباب قرارداد بندر چابهار با هندی ها اظهار داشت: ما دو قرارداد با هند به امضا رسانده ایم؛ یكی قرارداد بلندمدت ۱۰ ساله به صورت BOT در خصوص سرمایه گذاری در زیرساخت و روبنا و خرید تجهیزات و دیگری، قرارداد كوتاه مدت یكساله برای صرفاً اپراتوری تخلیه و بارگیری كالا از كشتی به بندر و بالعكس است كه انتهای این ماه قرارداد اول تمام می شود اما ادامه قرارداد با هندوستان، نافیِ ورود سایر كشورها به چابهار نخواهد بود.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تاكید كرد: دولت مجوز خرید ۱۵۰۰ دستگاه كامیون به منطقه آزاد چابهار با پلاك منطقه آزاد برای انتقال كالا از بندر چابهار به مرزهای استان سیستان و بلوچستان و انتقال كالا به كامیون های دیگر را در امتداد افزایش حمل و نقل جاده ای در این استان صادر كرده است كه تا چند ماه آینده این كامیون ها خریداری خواهد شد؛ بویژه كه امكان تردد خودرو ها با پلاك منطقه آزاد چابهار، در كل استان آزاد است.


منبع:

1398/09/21
20:25:53
5.0 / پنج
4214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان