این بازی خطرناك نیست؟

این بازی خطرناك نیست؟

سیمان: ایسنا/مركزی كسب درآمدهای بسیار، قرن هاست كه اشكال مختلفی به خود گرفته است، در واقع سالیان بسیار است كه انسان ها در تمامی نقاط دنیا روش های متنوع و حتی گاه عجیب و غریبی را برای دو یا چند برابر كردن سرمایه هایشان ابداع نموده اند.


انسان ها گاه توانسته اند روش های ابداعی شان برای تولید ثروت را به شكلی چشم گیر فراگیر كنند، روش هایی كه گاه سرمایه های كوچك و بزرگ میلیون ها نفر در دنیا را به خود جذب كرده و یكی از این ابداعات راه اندازی بازار بورس بوده است.
تاریخچه پیدایش بورس به قرن پانزدهم میلادی یعنی زمانی كه بازرگانان و كسبه شهری در شمال غربی بلژیك در مقابل خانه بزرگ زاده ای بنام "واندر بورس" جمع می شدند و به داد و ستد كالا، پول و اوراق بهادار خود می پرداختند، برمی گردد، داد و ستدی كه از یك محله در بلژیك به سراسر دنیا بسط پیدا كرد و سرنوشت خیلی از مردم جهان را تغییر داد.
بدنبال تغییر و تحولات اقتصادی بسیار در ایران و بروز مشكلات اقتصادی ناشی از تحریم ها و جنگ اقتصادی، بورس یكی از گزینه هایی است كه برای فعال كردن سرمایه های خرد و بیرون آوردن پول های كوچك از گنجه ها و چند برابر كردن آنها به مردم سفارش می شود، اما مرور تجربه تلخ خیلی از كسانی كه در همین بازار پر از پول از پای درآمدند موجب می شود، این سوال همیشه افراد را بعد از دریافت پیشنهاد ورود به بازار بورس به خود مشغول كند: " این بازی خطرناك نیست؟"
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان مركزی با بیان برخی نكات و رمز و رازهای مهم ورود به این عرصه به صورتی به این پرسش پاسخ داد.
علی یونسی در گفت و گو با ایسنا، سرمایه گذاری در بورس را یكی از فرصت های خوب برای اقتصاد كشور دانست و اظهار داشت: بورس سرمایه های خرد مردم را جمع آوری و تبدیل به تولید و ارزش افزوده می كند.
وی اظهار نمود: بورس یكی از فرصت های خوب سرمایه گذاری در اقتصاد كشور به ویژه در در بخش صنعت و تولید است كه قابلیت علمیاتی شدن دارد.
وی اضافه كرد: از خاصیت های مثبت بورس جمع آوری سرمایه های خرد مردم و تبدیل آنها به تولید و ایجاد ارزش افزوده و در نهایت سود خوب و مناسب می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان مركزی اشاره كرد: در میان فرصت های سرمایه گذاری در شرایط تورم فعلی حاكم بر كشور، بورس از گزینه های مطلوب است. باوجود اینكه نرخ تورم بالا است، اما نرخ تورم در كشور رو به كاهش است و به جز نوسانات كوتاه مدت برخی كالاهای با دوام مثل لوازم خانگی، دیگر فرصت های طلایی زیادی برای سرمایه گذاری وجود ندارد.
یونسی با اشاره به خاصیت های بورس اظهار داشت: در صورتیكه انتخاب افراد در زمینه نوع سهام عاقلانه و صحیح باشد، سرمایه گذاری در بورس در بلندمدت نتیجه خوبی خواهد داشت.
وی افزود: كسانی می توانند وارد بورس شوند كه مبلغی پول بدون استفاده در اختیار داشته باشند چونكه در غیر اینصورت ممكنست در صورت ضرورت و به دنبال فروش فوری سهام این سرمایه گذاری به ضرر ختم شود.
این اقتصاد دان بیان كرد: افرادی كه قصد سرمایه گذاری و فعالیت حرفه ای در بورس را دارند باید كنترل های لحظه به لحظه درباب زمان خرید و فروش سهام داشته باشند، اما آماتورها نیاز به مدیریت لحظه ای ندارند و تنها در مواقع خاص این كنترل لازم است.
یونسی اشاره كرد: شركت ها و كلاس های آموزشی خرید و فروش سهام در بورس قوانین حضور در این بازار را طبق روش های مبتنی بر علوم حسابداری یا اقتصادی برگرفته از عملكرد سری های زمانی ارائه می كنند، پس شركت در این كلاس ها قدم مثبتی است كه سبب فراگیری مقدمات لازم برای ورود به این حوزه می شود.
وی اشاره كرد: البته برخی شركت ها صرفا به منظور برگزاری كلاس فعالیت می نمایند و هدف آنها آمادگی عملیاتی افراد برای كار نیست پس انتخاب كلاس نیز از موارد لازم است كه باید در ابتدا مورد توجه قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان مركزی اشاره كرد: سفارش بنده این است كه افرادی كه پول اضافی دارند وارد بورس شوند، اما باید در انتخاب حوزه و نوع سهام دقت لازم را داشته باشند، معمولا خرید سهام شركت هایی كه در طول سال های گذشته با ضرر مواجه نبودند و اطلاعات مالی آنها نشان دهنده رشد و وضعیت خوب است، می تواند سودده باشد كه البته برای انتخاب این شركت ها نباید تنها به اخبار اكتفا كرد چونكه برخی افزایش ارزش سهم ها تحت تاثیر بحث های سیاسی صورت می گیرد، برای مثال هپكو هنوز هم با سوء مدیریت درگیر است، اما با افزایش ارزش سهام مواجه می باشد كه این امر به جهت اخبار انتشار یافته گوناگون از سفر وزرا و روسای مختلف و بازدید از این شركت بوده است، در صورتیكه اگر تا ماه های آینده فعالیت خوبی از این شركت دیده نشود با كاهش ارزش سهام مواجه خواهد شد و متضرر شدن افراد سهیم در این سهام شروع می شود.
یونسی بیان كرد: بعضی از كارگزاری ها پیشنهادات همكاری را به افراد تازه كار ارائه می كنند، اما باید دقت بیشتری در نوع قرارداد به خرج داد و از انعقاد قرارداد یكطرفه پرهیز كرد، چونكه دو طرف باید در سود و زیان شریك باشند كه همین سوژه سبب حذف شدن دلالان نیز می شود.
وی در ارتباط با چالش های این حوزه، اظهار داشت: ورود به بحث بورس و سرمایه گذاری در بورس به نفع اقتصاد كشور است اما چالش ها و نگرانی هایی هم وجود دارد. گاهی اوقات صورت حساب های مالی شركت ها شفاف نبوده و گویای عملكرد واقعی شركت ها نیست و همین سوژه سبب می شود كه یك شركت به ظاهر سودده به نظر برسد، اما در واقع از نظر اقتصادی شرایط مناسبی نداشته باشد.
یونسی اشاره كرد: افزایش قیمت ها به جهت هجوم خریداران به سمت یك سهام و متقابلا هجوم برای فروش، بر نوسانات قیمت تاثیر بسزایی دارد. تصمیم یك گروه برای خرید سهام یك چالش است و نباید ملاكی برای مبادرت به خرید توسط سایر افراد باشد.
وی اشاره كرد: در شرایط بحرانی اقتصاد باید منتظر خروج اثرات روانی تحریم از سیستم ماند تا پس از آن بتوان مبادرت به خرید كرد. صبوری در بورس نقش مهمی دارد و خریداران نباید در معاملات خرید و فروش سهام تعجیل كنند.
منبع:

1398/09/12
14:56:44
5.0 / پنج
4448
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان