پژوهشگران مطرح كردند

تاثیر مسائل تجاری و كنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

تاثیر مسائل تجاری و كنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

سیمان: هوای پاك و محیط زیست سالم نقش مهمی در رفاه جسمی و روانی جامعه ایفا می كند. شواهد زیادی وجود دارد كه آلودگی هوا بعنوان یكی از مصادیق تخریب های زیست محیطی، اثرات زیان باری بر سلامتی و محیط زیست انسان ها وارد میكند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، سوزش چشم و گلو، تنگی قفسه سینه و مشكلات تنفسی، افزایش ریسك مبتلاشدن به حمله قلبی و مشكلات ریوی مانند آسم همچون اثرات زیان بار اولیه آلودگی هوا بر سلامتی انسان ها است و در صورت تشدید، این مشكل می تواند به سرطان و لطمه به سیستم ایمنی، عصبی و تنفسی منجر شود. همین طور اسیدی شدن خاك و منابع آبی، تغییرات آب و هوایی و لطمه دیدن محصولات كشاورزی همچون اثرات زیان بار آلودگی هوا بر محیط زیست شمرده می شود.
در پژوهشی كه در ارتباط با "بررسی اثر درجه باز بودن تجاری و كنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا در كشورهای منتخب سه گروه درآمدی" توسط تیم پژوهشگران متشكل از احمد سیفی(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد)، دكتر نرگس صالح نیا(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد) و فاطمه گل زاده خرق(دانشجوی كارشناسی ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه فردوسی مشهد) انجام شده، آمده است: « پروسه رشد و توسعه اقتصادی، خصوصاً در كشورهای كمتر توسعه یافته كه از تكنولوژی های پاك بی بهره هستند، سبب تخریب بیشتر تخریب محیط زیست می شود. بدین جهت دولت ها تمامی تلاش های خودرا برای رسیدن به آن به كار بسته و در این راستا از تجارت بعنوان موتور رشد اقتصادی بهره می برند.»
پژوهشگران می گویند: « امروزه كشورها به اهمیت حفاظت از محیط زیست پی برده و به وضع قوانین ملی و همكاری با توافق نامه های بین المللی در این زمینه می پردازند چونكه حفظ كیفیت محیط زیست همگام با رشد اقتصادی اهمیت قابل توجهی دارد. اما با وجود تلاش های صورت گرفته جهت كنترل آلودگی، رانت حاصل از منابع طبیعی، دولت ها را برای ورود به فعالیت های رانت جویی تشویق كرده و بطور قابل توجهی زمینه های ایجاد فساد را بیشتر می كند.
بالا بودن سطح فساد نیز، نگرانی های زیست محیطی دولت را كم رنگ كرده، كنترل كیفیت محیط زیست را با تاخیر همراه می كند و تصویب و اجرای قوانین سخت گیرانه زیست محیطی را به تعویق می اندازد.»
در این پژوهش یافته ها نشان می دهند: « مردم كشورهای فقیر استطاعت مالی برای تقاضای امكانات رفاهی را ندارند. در نتیجه، در مراحل اولیه توسعه اقتصادی، افزایش آلودگی هوا، عارضه جانبی قابل قبول رشد اقتصادی به نظر می آید. با این وجود، زمانی كه یك كشور به استاندارد بالایی از زندگی می رسد، مردم توجه بیشتری به امكانات رفاهی زیست محیطی نشان می دهند. این امر منجر به وضع قوانین زیست محیطی و ایجاد نهادهای جدیدی برای حفاظت از محیط زیست خواهد شد و كیفیت محیط زیست بهبود خواهد یافت.»
در ادامه این پژوهش آمده است: « تجارت آزاد می تواند اثرات متناقضی در جهت افزایش یا كاهش آلودگی داشته باشد. كیفیت محیط زیست می تواند همزمان با افزایش حجم تجارت (به ویژه صادرات) بوسیله اثر مقیاس كاهش یابد؛ چونكه افزایش تجارت، حجم فعالیت های اقتصادی را بالا برده و آلودگی را بیشتر می كند. از جانب دیگر، آزاد سازی تجاری می تواند بوسیله اثر فنی، وضعیت محیط زیست را بهبود بخشد؛ چونكه افزایش درآمد ناشی از تجارت، به پیدایش شیوه های تولیدی پاك تر منجر می شود و منجر به كاهش آلودگی خواهد شد.
همین طور از آنجائیكه كشورهای كم درآمد و در حال توسعه، مقررات زیست محیطی نسبتا ضعیفی دارند، با عنایت به اثر تركیب فعالیت های اقتصادی، در تولید كالاهای آلاینده به تخصص می رسند. در صورتیكه كشورهای ثروتمند با به كارگیری سیاست های سخت زیست محیطی در كالاهای پاك به تخصص می رسند.»
پژوهشگران معتقدند: « فساد می تواند از دو راه مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست اثر بگذارد. فساد بطور مستقیم قدرت قوانین را زیست محیطی را می كاهد و با اثر گذاشتن بر سطح پذیرش مقررات، اثربخشی اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز می كاهد. فعالیت های فاسد برای شركت ها فرصتی را فراهم می آورد كه اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز می كاهد. فعالیت های فاسد برای شركت ها فرصتی را فراهم می آورد كه از اجرای سیاست های زیست محیطی سر باز زنند و بدین سان منجر به افزایش آلودگی محیط زیست می شود.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « اجرای طرح هایی جهت پشتیبانی از محیط زیست مانند كاهش تعرفه های گمركی برای واردات ماشین آلات تولیدی پاك و دوست دار محیط زیست و ارائه تسهیلات مناسب به بنگاه های صنعتی برای استفاده از این فنآوری های كارا از راهكارهای موثر در این زمینه است.
علاوه بر این، در گروه های درآمد متوسط و درآمد پایین، متغیر كنترل فساد اثری منفی و مدلول دار بر شاخص ذرات معلق هوا می گذارد. در نتیجه این كشورها می توانند با كاهش سطح فساد و كنترل بیشتر فعالیت های آلوده به آن، به صورت قابل توجهی عملكرد اقتصادی و زیست محیطی خودرا بهبود ببخشند.»
این پژوهش در شماره سی و ششم نشریه پژوهش های اقلیم شناسی انتشار یافته است.

منبع:

1398/08/23
10:16:57
5.0 / پنج
4445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیمان سیمان