گزارش سیمان

بازی قیمت مسكن و اجاره بها با تهرانی ها

بازی قیمت مسكن و اجاره بها با تهرانی ها

به گزارش سیمان گزارش بانك مركزی حاكی می باشد در حالیكه از آغاز تابستان قیمت مسكن روند ثبات یا حتی كاهشی به دنبال گرفته، اجاره بها با رشد بیشتری بر خانوارهای تهرانی فشار آورده است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، برمبنای آخرین گزارش بانك مركزی از بازار مسكن در مهر ماه امسال، اجاره بها در این ماه نسبت به مهر مال سال قبل (مهر ۹۷) حدود ۳۵ درصد (۳۴.۸ درصد) افزایش داشته است.
علی رغم آنكه برخی كارشناسان معتقدند افزایش قیمت مسكن، یكی از مؤلفه های افزایش اجاره بها شمرده می شود، روند قیمت مسكن از شروع اردیبهشت ماه امسال روند نزولی به دنبال گرفته ولی سرعت رشد اجاره بها ناگهان از شیب متعادل خود خارج شده و از شروع خرداد ماه امسال ناگهان از ۲۰ درصد (نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن) به ۳۵ درصد در مهر ماه امسال (نسبت به مهر ۹۷)رسیده است.

برخی كارشناسان اقتصاد مسكن بر این اعتقادند دو گانگی افزایش قیمت مسكن (خرید و فروش) و اجاره بها در ماه های اخیر، دو دلیل عمده دارد: نخست آنكه كاهش قیمت مسكن به سبب كاهش شدید معاملات بوده و از آنجائیكه تعداد متقاضیان دریافت مسكن كاهش نداشته، پس تقاضا از شكل خرید و فروش به شكل رهن و اجاره تغییر فاز داده است كه با عنایت به انباشت تقاضا، اجاره بها نیز افزایش شدیدی یافته است. دوم آنكه علت عدم كاهش اجاره بها نسبت به قیمت مسكن می تواند به سبب تأخیر زمانی اعمال این تغییرات از قیمت خرید و فروش به نرخ رهن و اجاره باشد كه با یك بازه زمانی، با تأخیر این اتفاق رخ می دهد. بدین سبب احتمال كاهش اجاره بها در ماه های آتی وجود دارد.
همچنین گزارش مركز آمار ایران از بازار اجاره بها در بهار امسال حاكیست درانتها بهار امسال نیز نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۹۷) فشار اجاره بها بر خانواده های تهرانی ۳۵ درصد بوده است.

این در حالی است كه طبق گزارش بانك مركزی، اجاره بها در فروردین امسال نسبت به فرودین ۹۷ رشد ۲۰ درصدی داشته و در آخرین ماه بهار امسال نسبت به ماه مشابه در سال قبل (خرداد ۹۷)، رشد اجاره بها به ۲۵ درصد افزایش یافته است.
همچنین مركز آمار، میانگین پرداخت اجاره بها در شهر تهران برای واحدهای با متوسط متراژ ۸۰ متر و عمر بنای ۱۴ سال را ماهانه ۴۰ هزار تومان در هر متر مربع با در نظر گرفتن سه درصد ودیعه مسكن عنوان كرده است. به عبارت دیگر، مستأجران واحدهای ۸۰ متری در تهران بطور متوسط ماهانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در فصل بهار اجاره پرداخت كرده اند.
در صورتیكه گزارش بانك مركزی درباب رشد اجاره بها را ملاك عمل قرار دهیم، نرخ رهن و اجاره در ابتدای پاییز امسال ۳۵ درصد رشد كرده است در صورتیكه در ماه مشابه سال قبل (مهر ۹۷) رشد این شاخص ۱۵ درصد بوده است.
از سوی دیگر قیمت مسكن در مهر ۹۷ رشد ۸۰ درصدی نسبت به مهر ۹۶ داشته اما در مهر امسال نسبت به مهر ماه سال گذشته، این افزایش حدود ۴۰ درصد بوده است.
خاطرنشان می شود، مازیار حسینی معاون سابق مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در نشست خبری خود در زمستان سال قبل اعلام نموده بود بررسی های این معاونت و دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی نشان میدهد تورم عمومی بر اجاره بها اثرگذار می باشد و قیمت مسكن در تعیین اجاره بها تأثیری ندارد.
این در حالی است كه تورم عمومی نیز برمبنای اعلام مركز آمار ایران در ماه های گذشته روند نزولی داشته است.
در هر صورت كارشناسان اقتصاد مسكن بااینكه عوامل مختلفی را در تعیین نرخ اجاره بها مؤثر می دانند، اما با این وجود تأثیر افزایش قیمت مسكن در افزایش اجاره بها محرز است كه علت مؤثر نبودن كاهش قیمت مسكن در ماه های اخیر بر بازار رهن و اجاره مسكن، به سبب تأخیری بودن این اثرگذاری است.

1398/08/12
15:02:06
5.0 / پنج
4190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان