از تولید كاغذ و مقوا چه خبر؟

از تولید كاغذ و مقوا چه خبر؟

به گزارش سیمان جدیدترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه در ۵ ماهه نخست امسال ۳۹۸ هزار و ۸۰۰ تن انواع كاغذ تولید شده كه نسبت به تولید ۳۸۹ هزار و ۹۰۰ تن از این محصولات در مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد افزایش را نشان داده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، همینطور این آمار نشان داده است كه تا آخر مرداد ماه امسال ۳۰۷ هزار و ۶۰۰ تن كارتن تولید شده كه نسبت به تولید ۲۳۳ هزار و ۲۰۰ تن از این محصول در مدت مشابه سال گذشته، ۳۱.۹ درصد افزایش داشته است.
تولید نئوپان و فیبر هم در این مدت به ترتیب ۲۶.۴ و ۳.۴ درصد افزایش داشته و به ۲۸۸ هزار و ۲۰۰ و ۵۱۷ هزار و ۲۰۰ متر مكعب رسیده است. این در شرایطی است كه در پنج ماهه اول سال قبل به ترتیب ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ هزار و ۱۰۰ متر مكعب نئوپان و فیبر تولید شده است.
ایران در تولید خیلی از انواع كاغذ و مقواهای پرمصرف همچون كاغذ تیشو و كاغذ بسته بندی (لاینر و فلوتینگ) به خودكفایی رسیده، اما در شش ماهه دوم سال قبل تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه ناچیز بوده و به قول دبیر سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران، مهمترین علت آن مشكلاتی است كه تولیدكنندگان در زمینه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با آن مواجهند.
همینطور از پاییز سال ۱۳۹۶ بازار كاغذ تحریر و روزنامه با كمبود و افزایش قیمت مواجه می باشد، تا جایی كه در مقاطعی برخی نشریه ها و روزنامه ها مجبور به كم كردن تعداد صفحات خود شدند.
از سوی دیگر بررسی سامانه ۱۲۴ (سامانه اعلام روزانه قیمت كلاهای اساسی) نشان داده است كه قیمت مصوب مصرف كننده هر بند كاغذ چاپ ۷۰ گرمی اندونزی در این سامانه معادل ۱۷۳ هزار تومان تعیین شده، اما دامنه تغییرات قیمت این محصول در بازار ۴۱۰ تا ۵۳۰ هزار تومان است.
قیمت مصوب مصرف كننده هر بسته كاغذ چاپ ۷۰ گرمی اندازه ۷۰*۱۰۰ هم در این سامانه ۱۴۵ هزار تومان در نظر گرفته شده كه در بازار بین ۱۴۵ تا ۱۵۰ هزار تومان عرضه می شود.
همینطور در این سامانه قیمت هر كیلوگرم روزنامه وارداتی و تولید داخل به ترتیب ۵۸۰۰ و ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است؛ اما محدوده قیمت هر كیلوگرم كاغذ روزنامه وارداتی در بازار ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان و قیمت كاغذ روزنامه تولید داخل ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۱۱ هزار تومان است.1398/07/12
20:39:44
5.0 / پنج
4329
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان