استناد وزارت كشاورزی به توری غیراستاندارد برای تكذیب فساد ۱۰۰۰ میلیاردی

استناد وزارت كشاورزی به توری غیراستاندارد برای تكذیب فساد ۱۰۰۰ میلیاردی

سیمان: وزارت جهاد كشاورزی برای تكذیب سوژه فساد 1000 میلیارد تومانی در طرح خرید تضمینی گندم، اعلام نموده است كه ˮامسال نیز مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الك) مشابه استفاده شده استˮ؛ این در شرایطی است كه بگفته مدیركل سازمان ملی استاندارد، توری (الك) گندم مورد استفاده در پروسه خرید تضمینی گندم، با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد.


حدود یك هفته پیش رئیس كانون انجمن های صنایع غذایی ایران در گفت و گو با ایسنا سوژه وجود فسادی گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم را بیان كرد و اظهار داشت كه "دلالان سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاك و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان را بعنوان گندم وارد فرآیند خرید، فروش و تحویل گندم به دولت می كنند".
سیدمحمدرضا مرتضوی اظهار كرده بود: " ما سه سال است كه به وزیر جهاد كشاورزی آگهی داده و متذكر شده ایم كه فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته است، اما توجهی نمی شود".
به دنبال مطرح شدن این موضوع، وزارت جهاد كشاورزی جوابیه ای به ایسنا ارسال كرد كه در قسمتی از آن اعلام نمود: " امسال نیز مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الك) مشابه (در طرح خرید تضمینی گندم) استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید ۸ تا ۱۰ درصد یعنی ۷۰۰ هزار تن شن و خاك و ضایعات به كارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاك، ادعایی كاملا كذب بوده، صحت نداشته و قویا تكذیب می شود".
استناد وزارت جهاد كشاورزی به اینكه امسال نیز مانند سال های گذشته از الك (توری) مشابه استفاده شده و بدین سبب امكان خرید ضایعاتی همچون شن و خاك، همراه گندم وجود ندارد؛ در حالی است كه چند روز پیش مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد ایران در گفت گو با ایسنا، آگاهی داد كه توری مورد استفاده در پروسه خرید تضمینی گندم، استاندارد نیست.
غلامرضا امینی در این رابطه اظهار نمود: " كانون انجمن های صنایع غذایی ایران پیش تر این مساله (وجود ضایعاتی همچون شن و خاك در گندم خریداری شده از طرف دولت در پروسه خرید تضمینی گندم) را به ما اعلام نموده بود و سازمان ملی استاندارد دستورالعملی كه توسط متولی اصلی خرید گندم تهیه شده بود را، بررسی كرد كه طبق نتیجه آن الك (توری) گندم با استاندارد ملی ایران انطباق نداشت و به دنبال این نتایج، در جلساتی از متولیان این بخش خواستیم كه این مساله را اصلاح كنند تا با استاندارد ملی ایران انطباق پیدا كند".
در این شرایط معین نمی باشد كه وزارت جهاد كشاورزی چگونه با استناد به استفاده از توری غیراستاندارد، می خواهد سوژه مطرح شده در خصوص وجود فساد گسترده در طرح خرید تضمینی گندم و آلوده شدن گندم ها به شن و خاك و ضایعات را، تكذیب كند!؟
این وضعیت در حالی است كه چند روز پیش خبرنگار ایسنا در بازدید از یكی كارخانه های آردسازی، گندم های آلوده به ضایعاتی همچون خاك، سنگ و شن را مشاهده كرد.
منبع:

1398/07/01
15:34:02
5.0 / پنج
4194
تگهای خبر: ارز , استاندارد , ایران , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان