علل افت قیمت زعفران در بورس كالا

علل افت قیمت زعفران در بورس كالا

به گزارش سیمان یك كارشناس بازار سرمایه در مورد روند قیمت زعفران در بورس اظهار داشت: انتظار برای افزایش عرضه زعفران در بازار در آستانه آغاز زمان برداشت به همراه افت بهای دلار در چند ماه گذشته باعث كاهش قیمت محصول برداشت سال قبل در بازار شده كه این مورد اتفاقی طبیعی است.


محمد امیری در گفتگو با ایسنا، به بررسی روند معاملات زعفران پرداخت و اظهار نمود: طبق سیكل سنتی بازار، زعفران كاران همواره بخشی از محصول خویش را برای جبران هزینه های جاری خود در همان ابتدای برداشت محصول می فروشند و همین مساله در افزایش سطح تحویل محصول به انبارهای بورسی یا عرضه در بازار سنتی اثرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: بخش دوم عرضه ها هم با نزدیك شدن به عید نوروز در بازار عرضه می شود و در نهایت با نزدیك شدن به زمان برداشت محصول جدید، محصول برداشت سال قبل بعنوان محصول به اصطلاح كهنه، روانه بازار می شود كه خود عاملی در افت قیمت ها به حساب می آید.
این كارشناس بازار سرمایه تصریح كرد: نكته مهم دیگر كه بر روند قیمت زعفران اثرگذار می باشد، تاثیرپذیری قیمت ها از بازار ارز است، چونكه بازیگران بازار آتی همواره نسبت به معاملات دلار حساس بوده و نیم نگاهی به روند قیمت ارز دارند و نرخ دلار را یكی از پارامترهای درگیر در قیمت گذاری قراردادهای آتی زعفران می دانند؛ بطوریكه با افت قیمت دلار از حدود ۱۵ هزار تومان به سطح ۱۱ هزار تومان، قیمت زعفران هم در بازار قراردادهای آتی نزولی شده و به همین ترتیب در بازار گواهی سپرده این محصول هم اثر كرده است.

انتقادهایی كه زمان ارزانی سر باز می كند!
وی با اشاره به اینكه بازار نوسانات و روال طبیعی خویش را سپری می كند و نمی توان گفت روند بازار غیرمنطقی و كاذب است، خاطرنشان كرد: اگر برخی عنوان می كنند روند قیمت زعفران طبیعی كاذب است. چرا در زمانی كه قیمت هر كیلوگرم زعفران در بورس به حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان رسیده بود، این موارد مطرح نمی شد و الان كه قیمت ها به دلایلی همچون نزدیك شدن به زمان برداشت محصول و كاهش قیمت دلار افت كرده، این موضوعات بیان شده است؟
امیری بورس را محل شفافی برای كشف قیمت ها دانست كه هم خریدار و هم فروشنده می توانند به راحتی و در زمان مناسب مبادرت به معامله كنند؛ بطوریكه اگر قیمت های معامله شده در بورس از نگاه برخی تجار و صادركنندگان ارزان است، پس آنها می توانند محصول را به قیمت هایی پایین تر از بازار سنتی خریداری نموده و در بازار آزاد فروخته یا صادر كنند و اگر قیمت ها در بورس بالاتر از بازار آزاد باشد، تولیدكننده می تواند محصول با كیفیت خویش را به بهترین قیمت در این بازار عرضه نماید.

افزایش نمادها و ظرفیت انبار، نشانه اعتماد كشاورز به بورس
امیری به معاملات گواهی سپرده كالایی در بورس هم اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون حدود دو سال از طریق اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران و نزدیك به چهار سال از طریق اندازی معاملات گواهی سپرده كالایی در بورس كالای ایران می گذرد و به نظر می آید این بازار در حال رسیدن به بلوغ است؛ بطوریكه حتی افرادی كه اطلاع كمی از این معاملات داشته اند، با فرهنگ سازی و آموزش های لازم به خوبی با این ابزار معاملاتی آشنا شده اند.
این كارگزار معاملات كالایی تصریح كرد: بورس طی این مدت توانسته شفافیت، اعتماد و اطمینان را برای فعالان حوزه كشاورزی فراهم آورد و افزایش حجم معاملات و عمق بازار در معاملات گواهی سپرده كالایی به خصوص زعفران و زیره نشان دهنده همین مساله است كه كشاورزان به این بازار اعتماد كرده اند، چونكه كشاورز اطمینان خاطر دارد كه به كمك معاملات گواهی سپرده كالایی می تواند پول خویش را در كوتاه ترین زمان ممكن و بدون بروز هرگونه مشكلی از خریدار دریافت كند و محصول خویش را بر اساس قیمت روی تابلو به صورت مستقیم به خریدار بفروشد.
این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه با اعتماد كشاورزان به بورس در معاملات زعفران و زیره سبز، عمق بازار افزایش یافته و حجم معاملات روبه افزایش است، اظهار داشت: گواه این ادعا توسعه نمادهای معاملاتی و افزایش انبارهای پذیرش شده در بورس كالای ایران است، چونكه در ابتدای راه اندازی معاملات زعفران در بورس تنها یك انبار پذیرش شده بود كه در طول یكسال اخیر ظرفیت انبارداری در بورس افزایش یافته و چندین انبار جدید هم برای تحویل محصول زعفران كاران اعلام آمادگی كرده و تحت كلید بورس قرار گرفته اند. به عبارت بهتر، با ورود زعفران به بورس هم كشاورز راضی است و هم انباردار و صادركننده.
به اعتقاد امیری، نكته درخور توجه این است كه تلاطمات و نوسانات قیمتی، طبیعی و ذات بازار است و تحت تاثیر شرایط مقطعی و فصلی است. در این بازار كشاورز به راحتی محصول خویش را در چارچوب گواهی سپرده كالایی می فروشد. حتی برخی كشاورزانی كه از هوش مالی بیشتری هم برخوردار می باشند، هم جهت پوشش ریسك و هم برای سرمایه گذاری در معاملات بازار آتی ورود پیدا كرده اند.1398/06/31
15:08:00
5.0 / پنج
4318
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان