جدیدترین آمارهای صادراتی و وارداتی ایران در سال ۹۸

جدیدترین آمارهای صادراتی و وارداتی ایران در سال ۹۸

به گزارش سیمان وزارت صنعت، معدن و تجارت جدیدترین آمارهای تجاری كشور در چهار ماهه ابتدایی سال جاری را منتشر نمود كه بر این اساس تراز تجاری كشور همچنان مثبت باقی مانده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای جدید عرضه شده از جانب وزارت صنعت، ایران در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸، حدود ۵۰ میلیون تن كالا، با ارزش تقریبی ۱۴.۶ میلیارد دلار برابر با ۱۲.۹ میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشته است.
بدین سان در انتها دوره چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ در قیاس با مدت مشابه سال قبل، صادرات ایران از نظر یورویی رشدی ۱.۱۸ درصدی را به ثبت رسانده است. وزن صادرات ایران در این مدت هم افزایشی بیشتر از ۳۱ درصدی را تجربه كرده و البته صادرات ایران از نظر دلاری كاهشی حدودا هفت درصدی داشته است.
در حوزه واردات هم در انتها دوره چهار ماهه سال جاری، ایران حدودا ۱۲ میلیون تن واردات داشته كه ارزش دلاری آن ۱۴.۳ میلیارد و ارزش یورویی آن ۱۲.۷ میلیارد تخمین زده می شود.
طبق این آمارها، ارزش واردات ایران در این دوره در قیاس با مدت مشابه سال پیش از لحاظ وزنی افزایشی ۰.۸۵ درصدی و از نظر ارزش یورویی افزایش ۲.۱۶ درصدی داشته است. همینطور ارزش دلاری واردات ایران در این مدت كاهشی حدودا شش درصدی داشته است.
بدین سان با ثبت ۱۲.۹ میلیارد یورو صادرات و ۱۲.۷ میلیارد یورو واردات در سال جاری، تراز تجاری ایران با ارزش ۲۰۰ میلیون دلاری مثبت باقی مانده است.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، با وجود تحریم های یكجانبه و غیرقانونی آمریكا بر ضد اقتصاد و مردم كشورمان، ایران در ماه های گذشته توانسته صادرات غیر نفتی خویش را حفظ نموده و حتی در بعضی ماه ها آماری مثبت داشته باشد.
خیلی از كارشناسان معتقدند در زمان كاهش دسترسی به درآمدهای نفتی، بهترین راهكار كشور برای دسترسی به ارز، گسترش صادرات غیر نفتی است.1398/05/30
22:08:35
5.0 / پنج
4202
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان