معاون اول رییس جمهور تاكید كرد

ضرورت تسریع در تخلیه كالاهای اساسی از بنادر كشور

ضرورت تسریع در تخلیه كالاهای اساسی از بنادر كشور

به گزارش سیمان جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قبل از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به تدوین راهبردهای اصلی اقتصاد كشور و ابلاغ آن از جانب مقام معظم رهبری، اظهار داشت: در این راهبردها كه برای مقابله با راهبرد فشار حداكثری آمریكا تدوین و ابلاغ گردیده، بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی، تكیه بر توان داخلی و گره گشایی از هر گونه موانع پیش روی رونق تولید و بهبود كسب و كار، دانش بنیان شدن اقتصاد و مردمی كردن اقتصاد تاكید گردیده است.
معاون اول رئیس جمهور با تاكید بر اینكه دولت و همه نهادها مسئول اجرای دقیق این راهبردها هستند، تصریح كرد: دولت مصمم است این راهبردها را به صورت دقیق اجرایی كند و دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم باید با تمركز جدی بر سرفصل های تدوین شده، بسترهای لازم را برای اجرای این راهبردها فراهم نماید. ضمن آنكه همه دستگاه ها باید برای مقابله با سیاست فشار حداكثری آمریكا بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تمركز كنند.
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی لازمه رونق بخش تولید و بهبود فضای كسب و كار را حذف مقررات و موانع دست و پاگیر دانست و خاطرنشان كرد: در شرایط خطیر فعلی كشور باید مقررات دست و پاگیر كه مانع فعالیت بخش خصوصی و رونق تولید داخلی است حذف شوند كه در این زمینه هم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و هم شورایعالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه از اختیارات كافی برای این منظور برخوردار می باشند و می توانند در این زمینه ایفای نقش كنند.
جهانگیری با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور در مورد وضع موجود كالاهای اساسی در بنادر، این گزارش را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: افزایش موجودی كالاهای اساسی در بنادر كشور اتفاقی مثبت است اما از جانب دیگر این نگرانی وجود دارد كه ماندگاری كالا در بنادر به مدت طولانی باعث صدمه دیدن برخی اقلام شود كه این مورد باید با دقت مدیریت شود.
معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: با عنایت به محدودیت منابع ارزی كشور، باید واردات كالاهای اساسی مطابق با مصوبات و در سقف تعیین شده صورت گیرد چون كه واردات بیشتر از سقف تعیین شده هم احتیاج به منابع ارزی بیشتر دارد و هم باعث ماندگاری كالا در بنادر و انبارها می شود.
وی با تاكید بر اینكه باید روند تخلیه كالاهایی كه در انبار بنادر دپو شده اند، تسریع شود، تصریح كرد: اگر صاحبان كالا و واردكنندگان علاقه ای به تخلیه كالای خود از بنادر ندارند باید با استفاده از روش ها و ساز و كارهای لازم، شرایطی فراهم گردد تا زمان ماندگاری كالاها در انبار بنادر كاهش پیدا كند.
جهانگیری همینطور با اشاره به برخی دغدغه ها در مورد كمبود ناوگان حمل و نقل برای خروج كالاها از انبارها و توزیع در استان های مختلف كشور، از وزیر راه و شهرسازی خواست جلسه ای را با حضور وزیر جهاد كشاورزی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار كند تا ضمن رفع دغدغه های موجود در مورد كمبود ناوگان حمل و نقل كالا، ساز و كاری را برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه كالا از انبارهای بنادر ایجاد كنند.
معاون اول رئیس جمهور همینطور با اشاره به زمانبر بودن فرآیند صدور مجوز تخلیه كالا از بنادر توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، بر ضرورت مدیریت یكپارچه در این زمینه تصریح كرد و اظهار داشت: نباید به علت اینكه چند دستگاه متولی صدور مجوز هستند، سبب كندی در امر تخلیه كالا شود. باید این مورد به نحوی مدیریت شود تا فرایند صدور مجوز، به عاملی برای افزایش ماندگاری كالا در بنادر تبدیل نشود.
وی بعد از استماع گزارش دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در مورد گزارش عملكرد دستگاه های اجرایی در باب عملیاتی شدن پروژه های اقتصاد مقاومتی و ارسال گزارش عملكرد از راه سامانه نیپا، اضافه كرد: دستگاه هایی كه تابحال گزارش عملكرد خویش را به صورت كامل به دبیرخانه ارسال نكرده اند باید در اسرع وقت نسبت به تكمیل این گزارش ها اقدام نمایند.
جهانگیری همینطور خواهان تعیین سازوكاری مشخص برای ارتباط دبیرخانه ستاد با قائم مقامان رئیس ستاد در استان های مختلف كشور شد و اظهار داشت: وزرا و اعضای دولت كه به عنوان جانشین رئیس ستاد و معین در استان های مختلف كشور هستند باید از راه سازوكاری مشخص با دبیرخانه ارتباط داشته باشند تا مطالب و تصمیمات در سفرهای استانی این افراد ثبت و ضبط شده و امكان پیگیری آن از راه دبیرخانه ستاد وجود داشته باشد و دبیرخانه ستاد باید از تصمیمات ستاد های استانی اقتصاد مقاومتی پشتیبانی لازم را بنماید.
وزیر جهاد كشاورزی هم در این نشست با اشاره به اینكه افزایش ذخیره سازی كالاهای اساسی مطابق برنامه و مصوبات سال قبل و در قالب تكالیف انجام شده است، اظهار داشت: ماندگاری ذخایر راهبردی در انبارها امری طبیعی است چون كه این كالاها مقرر است برای زمان كسری كالا در كشور مورد استفاده قرار گیرد ازاین رو رسوب و ماندگاری ذخایر راهبردی در انبارهای كشور موضوعی نگران كننده نیست. اما مبحث نگران كننده این است كه كالاهای اساسی در بنادر كشور دپو شود كه باید هرچه زودتر این كالاها به انبارهای مختلف در داخل كشور منتقل شوند.
وزیر راه و شهرسازی هم در این نشست با اشاره به اینكه تأخیر تخلیه كالاها از بنادر كشور ناشی از كمبود در ناوگان حمل و نقل كشور نیست اظهار داشت: ناوگان حمل و نقل كشور از ظرفیت مناسبی برخوردار می باشد و اگر كندی و تأخیری در ترخیص كالا و توزیع صورت می گیرد، معمولا به علت عدم اراده صاحبان كالا برای تخلیه بار از انبار بنادر است.
در این نشست كه وزرای امور اقتصادی و دارایی، نیرو، نفت، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی هم حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از عملكرد سامانه نیپا و وضعیت تكمیل و ارسال منشور پروژه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۸ در این سامانه از جانب دستگاه های اجرایی عرضه شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم در این جلسه گزارشی از وضع موجود كالاهای اساسی در بنادر كشور عرضه كرد و اظهار داشت: موجودی كالاهای اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی ۵۵ درصد و در بنادر شمالی ۲۵ درصد افزایش داشته و موجودی كالا در بندر امام خمینی (ره) كه هاب كالاهای اساسی كشور است نسبت به سال قبل ۸۱ درصد افزایش داشته است.
محمد راستاد در ادامه به تشریح برخی چالش های وضعیت موجود در مورد ماندگاری كالا در بنادر پرداخت و پایین بودن تعرفه های انبارداری، كمبود ظرفیت انبارهای داخلی كشور جهت دپوی كالاهای اساسی و عدم توزیع متوازن كالاهای اساسی به بنادر كشور را همچون عوامل ماندگاری كالا در بنادر عنوان نمود.
در ادامه این جلسه راهكارهای سرعت بخشیدن به روند تخلیه كالاهای اساسی و حذف عوامل ماندگاری كالا در انبار بنادر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد جلساتی در این خصوص برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ و نتایج آن به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش داده شود.1398/05/28
20:57:09
5.0 / پنج
4322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان