ترخیص خودرو های دپو شده را فراموش كنید!

ترخیص خودرو های دپو شده را فراموش كنید!

به گزارش سیمان پس از اتمام مهلت ترخیص خودرو های دپو شده از گمرك و در حالیكه صاحبان خودرو منتظر تمدید مجدد این زمان بودند، موضع دولت از این حكایت دارد كه فعلا زمانی برای آن در نظر گرفته نخواهد شد. در این شرایط حدود 6400 خودرو در گمرك بلاتكلیف باقی می ماند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، حدود ۱۳ هزار خودرو از مدت ها قبل در گمركات، مناطق آزاد و بنادر به دلیلهای مختلف همچون ثبت سفارش های غیرقانونی یا تغییر سیاست های ارزی دپو شده بود كه سرانجام در نیمه دوم سال قبل در مورد آنها تصمیم گیری شد و دولت مهلت چهارماهه ای را از اواخر دی ماه تا نیمه اردیبهشت ماه تعیین كرد تا صاحبان خودرو برای ترخیص آنها اقدام نمایند.

با اختتام مهلت در اردیبهشت ماه، بار دیگر این زمان تمدید و فرصت دو ماهه دیگری در اختیار مخاطبان قرار گرفت كه نیمه تیرماه بود، اما این زمان هم به انتها رسید و تمام خودروهایی كه در این فاصله ترخیص شده بودند به حدود ۶۶۵۰ دستگاه رسید و نزدیك به ۶۴۰۰ دستگاه دیگر به دلیلهای مختلف در گمرك باقی ماند.

گمرك ایران اعلام نموده بود تا زمانی كه هیات دولت بعنوان مرجع اصلی در مورد تمدید زمان ترخیص تصمیم گیری نكند، مجوزی برای این مساله ندارد و منتظر اقدام هیات دولت می باشد.

اما آنچه اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود از این حكایت داشت كه دولت فعلا تصمیمی برای تمدید زمان برای ترخیص خودرو های دپو شده ندارد. رحمانی گفته با عنایت به این كه قبل از این یك بار مهلت تعیین شده، فعلا باردیگر این تمدید انجام نخواهد شد.

از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو مانده در گمرك، ۱۰۴۰ دستگاه حتی پروانه الكترونیكی دریافت كرده اند. ولی با عنایت به این كه مجوزهای خروج آنها تكمیل نشده بلاتكیف باقی مانده است. ۳۴۰ دستگاه خودرو نیز همچنان پروانه دریافت نكرده بودند و مابقی هم جزئیات عدم ترخیص آنها معین نمی باشد، اما پرونده های قضایی یكی از مسائلی است كه پیش روی آنها قرار دارد.

آن طور كه قبل تر مسئولان گمرك اعلام نمودند برای این كه پیش بینی می كردند زمان تا تیرماه باردیگر تمدید نمی گردد، به شكلی سیستم را پیش بردند كه در مرحله اول پروانه الكترونیكی صادر و خودرو به سمت درب خروجی گمرك هدایت شده و مابقی مجوزها همچون استاندارد در آن زمان دریافت و خودرو در حداقل زمان ترخیص شود، اما با این وجود حدود ۱۰۴۰ دستگاه در این مرحله باقی مانده اند و فرصت به انتها رسیده است كه اگر تا حدی دیگر این فرصت وجود داشت این تعداد از خودرو ها نیز خارج شده بودند.

با این حال بنابر اعلام وزیر صمت، بعضی از خودرو های دپو شده دارای ظرفیت بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی هستند و برخی دیگر ضوابط فنی و استاندارد آنها تعریف نشده است. البته بگفته او، از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ترخیص خودرو های دپو شده هیچ مشكلی ندارد و می توانند ثبت سفارش انجام دهند اما خودروهایی كه با موانع قضایی مواجهند و از جانب دادگاه توقیف شده اند، از اختیار وزارت صمت خارج می باشند.
1398/05/05
14:17:38
5.0 / پنج
4451
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان