رایزن بازرگانی ایران در عراق:

محدودیت جدیدی در روابط تجاری ایران و عراق وجود ندارد

محدودیت جدیدی در روابط تجاری ایران و عراق وجود ندارد

سیمان: رایزن بازرگانی ایران در عراق اظهار داشت: اراده ایران و عراق، تحكیم و توسعه روابط تجاری است و بر این مبنا برنامه های مختلفی برای افزایش ارتباطات اقتصادی دو كشور دنبال می شود.


ناصر بهزاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اصلاحات مالی و اجرای برنامه های توسعه ای توسط دولت عراق، در برای استفاده از ظرفیت های این كشور برای آبادانی و رفاه بیشتر و شفاف سازی در تعامل مؤثر با كشورهای همسایه است.
وی ادامه داد: هم اكنون هیچ محدودیت جدیدی در روابط تجاری دو كشور وجود ندارد و از شروع سال ۱۳۹۸ با كاهش مختصر در روند صادرات ایران به عراق طی فروردین ماه به علت شرایط تعطیلی نوروز و مسائل مترتب بر اثر سیل های داخل كشور، مجدداً روند تجاری ایران با عراق سرعت گرفته است به شكلی كه می توان رشد دو برابری كالاهای صادراتی ایران به عراق را طی اردیبهشت ماه نسبت به فروردین متصور شد.
رایزن بازرگانی ایران در عراق همین طور با اشاره به وضعیت صادرات قطعی كالاهای غیرنفتی ایران به عراق، اضافه كرد: هم اكنون عراق ركورددار تجارت با ایران در میان كشورهای همسایه است به شكلی كه در سال قبل صادرات ایران به عراق با ۴۹ درصد افزایش وزنی و ۳۷ درصد افزایش ارزشی مواجه بوده كه در میان مقاصد هدف صادراتی ایران این موازنه با رشد مثبت صرفاً درباب ایران و عراق به وقوع پیوسته است.
بهزاد اظهار داشت: به عبارتی بررسی آمار ۲۰ مقصد بزرگ صادرات كالای ایرانی كه تقریباً ۹۰ درصد ارزش واردات و صادرات غیر نفتی ایرانی را شامل می شود نشان داده است كشور عراق بیشترین نرخ رشد را در میان مقاصد صادرات ایران داشته است.
وی در پاسخ به برخی موضوعات مطرح شده در خصوص اعمال محدودیت توسط عراق برای ورود كالای ایرانی، اشاره كرد: این مساله به هیچ عنوان حقیقت ندارد. به علت سوالات مكرر مخاطبین لیستی را منتشر كردیم كه این فهرست شامل كالاهایی است كه در ضمن مقاطع زمانی مختلف بنا بر ضوابط كشور عراق برای همه كشورها ممنوعیت ورود دارد؛ پس این فهرست مربوط به ممنوعیت جدید نیست.
رایزن بازرگانی ایران در عراق توضیح داد: برخی كالاها كه قبلاً ورود آن از مرزهای تحت اشراف حكومت مركزی ممنوع بوده از مرزهای اقلیم كردستان عراق به شكل های مختلف و با تعرفه ای كم وارد عراق شده است.
وی تصریح كرد: شركت های صادراتی كه بخش تحقیق و مطالعه بازار را بر عهده دارند به درستی شرایط رو به رشد عراق، نیازها، فرصت ها و اتفاقات ناشی از تولید را رصد می كنند و معمولاً در برنامه صادرات آنرا لحاظ می كنند.
رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به آمادگی هیأتی بلندپایه از تجار و بازرگانان بخش خصوصی عراق برای سفر به ایران جهت شناسایی روش های ممكن به منظور تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو كشور، بیان كرد: بزودی تشكیل كمیته مشترك همكاریهای بازرگانی دو كشور با حضور مقامات ایران و عراق برای افزایش سطح همكاریهای تجاری صنعتی و تسهیل روابط دوجانبه تشكیل خواهد شد.
منبع:

1398/03/01
18:12:39
5.0 / پنج
4312
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان