در سال گذشته

ایران ۷۶۸ هزار تن آب مجازی صادر كرد

ایران ۷۶۸ هزار تن آب مجازی صادر كرد

سیمان: درحالی كه بحران آب همواره سرخط مهم ترین اخبار است، هم چنان شاهد صادرات آب مجازی در عرصه های مختلف هستیم و در این میان، محصولی مانند هندوانه، به سبب میزان بالای آبی كه برای تولید آن در ایران صرف می شود، یكه تاز این میدان است. درحالی كه كارشناسان اعتقاد دارند كه حتی بارندگی های اخیر هم توجیهی برای صادرات اینگون محصولات نیست.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، آب مجازی، به آبی گفته می شود كه در روند تولید پروسه كالاها و محصولات به كار برده شود اما به سبب این كه این آب استفاده شده، در محصول نهایی دیده نمی گردد، به آن مجازی یا آب پنهانی می گویند؛ این آب حتی در محصولات مصنوعی و یا تهیه خوراكی هایی هم چون بیسكویت و شكلات نیز نهفته است، چونكه برای تولید آرد گندم بیسكویت هم «آب» مصرف شده و یا حتی زمانی كه یك بطری آب معدنی می خریم، تصورمان این است كه فقط آب داخل بطری، آب است، در صورتیكه برای تولید خود بطری نیز آب مصرف شده است.
بعنوان مثال برای تولید یك تخم مرغ، ۱۳۵ لیتر آب و برای تهیه یك كاغذ A۴ حدود ۱۰ لیتر آب مصرف می شود، در صورتیكه وزن كاغذ پنج گرم هم نیست. هم چنین برای به دست آوردن یك كیلو گوشت مرغ، حدود ۴۰۰۰ لیتر و برای یك كیلو گوشت قرمز گاو ۱۵ تن آب و برای تولید یك خودروی معمولی كه یك تن وزن دارد، حدود ۴۰۰ هزار لیتر آب مصرف می شود.
در این میان، برمبنای آخرین آمار نمایش شده، هندوانه، گوجه فرهنگی، سیب زمینی و پیاز بعنوان بیش ترین و عمده ترین محصولات صادراتی هستند كه اتفاقاً از نظر ارزشی چندان ارزآوری برای كشور نداشته اند. چونكه بعنوان مثال، هر كیلوگرم هندوانه صادراتی، كمتر از ۲۰ سنت ارزش دارد كه البته اگر میزان مصرف آب در این محصولات را نیز در نظر بگیریم، ارزش صادراتی آنها منفی خواهد بود. به این معنا كه ایران سالانه میلیون ها تن محصول كشاورزی كم ارزش و آب بر را به كشورهای دیگر صادر می كند و ارزش واقعی آب صرف شده برای آنها، بسیار بیش تر از قیمت صادراتی آن هاست.
نكته مهم این كه صفت مجازی به معنای غیرواقعی نیست بلكه صریحاً باید اظهار داشت كه آب مجازی، آب كاملاً واقعی است. شرایط اقلیمی و فرهنگی مكان تولید و مدیریت و برنامه ریزی در میزان و حجم آب مجازی كالا مؤثر و بطور قطع مقدار آن درباره یك كالا در مناطق مختلف جهان متفاوت می باشد. بطور مثال، مردم آسیا بطور میانگین ۱۴۰۰ لیتر آب مجازی در طول روز استفاده می نمایند و این در شرایطی است كه اروپاییان و مردم شمال آمریكا، روزانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب مجازی مصرف می كنند.
ایران در حالی عنوان صادركننده هندوانه را یدك می كشد كه كارشناسان اعتقاد دارند كه كشت و صادرات محصولاتی چون هندوانه و سیب زمینی در نقاط خشك و نیمه خشك ایران، با عنایت به تخریب شدید منابع آبی، مشكل اشتغال و مهاجرت روستایی را بغرنج تر می كند و صادرات آب مجازی ناشی از نبود سیاست های منسجم در صادرات محصولات است.

صادرات حدود ۷۶۸ هزار تن هندوانه در سال ۹۷
بر طبق این گزارش، اطلاعات گمرك ایران در سال قبل از آن حكایت می كند كه ایران از ابتدا تا انتهای این سال حدود ۷۶۸ هزار تن هندوانه به ارزش حدود ۱۵۸ میلیون دلار به كشورهای مختلف صادر كرده است. كشورهای ارمنستان، اتریش، آذربایجان، قبرس، استونی، برتانیا، عراق، عمان، قطر، فدراسیون روسیه، جمهوری عربی سوریه مقاصد صادراتی ایران در این عرصه بودند.
صادرات هندوانه امسال نیز طبق روال ادامه دارد و آمارها از آن حكایت می كند كه در اولین ماه سال جاری، ایران حدود ۱۱۵ هزار تن هندوانه به ارزش حدود ۳۱ میلیون دلار به كشورهای پاكستان، لهستان، رومانی، قطر، فدراسیون روسیه، سوئد، اسلوونی، جمهوری عربی سوریه صادر كرده است.

صادرات هندوانه منطقی نیست
در این راستا ایمان لیاقتی - كارشناس- در گفت و گو با ایسنا با تاكید بر این كه صادرات هندوانه اصلاً منطقی نیست توضیح داد: كشوری مانند ایران كه منابع آبی محدودی دارد، نباید مبادرت به صادرات چنین محصولی كند.
وی با اشاره به بارندگی هایی كه اخیراً در كشور صورت گرفته است اظهار داشت: باید از موقعیتی كه در اثر بارندگی های اخیر پیش آمده به نحو احسن استفاده نمائیم و نباید ذخایر آبی و آب های زیر زمینی را هدر دهیم.
این كارشناس حوزه آب، با بیان این كه محصولات ایران باید به دنیا عرضه گردد، اظهار نمود: اما محصولاتی باید ارائه شود كه به محیط زیست كشور آزار وارد نكند، به نظر من محصولی مانند هندوانه در ایران باید در مناطقی كشت شود كه بیلان آبی اجازه می دهد و صرفاً در جهت رفع نیازهای داخلی باشد.
وی اشاره كرد: باید قدر بارندگی های اخیر را بدانیم و در ذخیره سازی آب كوشا باشیم.
منبع:

1398/02/29
15:19:34
5.0 / پنج
4544
تگهای خبر: ارز , ایران , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان