وزیر راه خبر داد؛

كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی

كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی

به گزارش سیمان وزیر راه و شهرسازی از كاهش ۲۰ درصدی تلفات رانندگی در سفرهای نوروزی ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: تعداد تلفات ناشی از حوادث ناوگان حمل و نقل عمومی هم ۶.۵ درصد كاهش داشته است.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در حاشیه یكصد و سومین نشست كمیسیون ایمنی راه های كشور با اشاره به بررسی گزارش وضعیت ایمنی راه ها در سال ۹۷ و نوروز ۹۸ تصریح كرد: تصمیمات و تدابیر اتخاذ شده در اسفندماه سال ۹۷ در خصوص استقرار نیروهای عملیاتی در طول جاده های كشور، آشكارسازی نقاط پر تصادف، افزایش نیروهای پلیس راهور در سطح جاده ها، باعث شد تا تلفات رانندگی در نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد كاهش پیدا كند.
وی اضافه كرد: باآنكه دستیابی به این مقدار كاهش تلفات رانندگی در طرح سفرهای نوروزی امسال قابل قبول به نظر می آید اما تلفات و جراحت هموطنان در جریان حوادث رانندگی برای ما غیر قابل قبول است.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور با اشاره به كاهش ۶ درصدی ترددها در نوروز ۹۸ به خاطر شرایط آب و هوایی ناپایدار اظهار داشت: در همین مدت تعداد تلفات متأثر از حوادث ناوگان حمل و نقل عمومی هم حدود ۶.۵ درصد كاهش داشته است كه مبین عملكرد موفق تر در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی كشور به حساب می آید.
وزیر راه و شهرسازی با عنایت به سهم قابل توجه حوادث رانندگی متأثر از واژگونی و عدم مهارت در كنترل خودرو خاطرنشان كرد: بخشی از این نقایص متأثر از عامل انسانی و بخش دیگر متأثر از بارندگی در جاده ها بود.
اسلامی بر زنده نگه داشتن سامانه های اخطار در مسافرت تصریح كرد و اظهار داشت: باید در جهت دقیق تر شدن كنترل و نظارت ها كوشش كرد و مردم هم قوانین و مقررات رانندگی را به صورت صحیح رعایت نمایند تا شاهد رشد تلفات و سوانح ناشی از حوادث رانندگی نباشیم.
وی با اشاره به دومین دستور جلسه كمیسیون ایمنی راه های كشور در خصوص سامان دهی یدك ها اظهار داشت: تعداد زیادی از یدك ها طی سال های گذشته در كارگاه های فاقد مجوز و بدون رعایت استانداردها تولید شده اند كه امروز مقرر شد، بر مبنای مصوبه كمیته ناوگان ذیل كمیسیون ایمنی راه های كشور الزامی است تمامی یدك های نو از شماره پلاك برخوردار شوند، همینطور به منظور پیشگیری از خسارت های شدید و مرگبار حفاظ ایمنی بر روی آنها نصب گردد.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور در مورد یدك های موجود هم اظهار نمود: مقرر شد به منظور برخورداری از پلاك موقت یدك ها در یك مهلت ۶ ماهه از لحاظ معاینه فنی و بیمه مورد نظارت قرار گیرند و در همین مدت برای دستیابی به شماره پلاك دائمی نسبت به به رفع نقایص فنی و اصلاح موارد اقدام گردد. در صورتیكه یدك قابلیت اصلاح رفع معایب را نداشته باشد برای ادامه فعالیت باید نسبت به جایگزینی یك یدك استاندارد اقدام گردد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: همینطور مقرر شد؛ انطباق مراكز تولید با استاندارهای تولید این محصولات احراز شود.
اسلامی با اشاره نتایج بررسی دستور جلسه رسیدگی به سامانه ثبت سوانح حمل و نقل (فاوا) هم اظهار داشت: این سامانه فعال است و به دستگاه هایی كه تابحال اطلاعات خویش را بر روی این سامانه بارگذاری نكرده اند مهلت داده شد تا طبق تاریخ مورد نظر معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مربوط به دستگاه خویش را بارگذاری كنند.
رئیس كمیسیون ایمنی راه های كشور خاطرنشان كرد: به مردم سفارش می شود برای انجام سفرهای برون شهری از اپلیكیشن و سامانه ۱۴۱ (۱۴۱.ir) كه تمامی اطلاعات مربوط جاده های كشور، از قبیل نقشه، میزان ترافیك، اماكن خدماتی و امداد خودرو های رسمی و معتبر كه در طول جاده ها مستقر هستند، استفاده كنند.
وی حسن مهم كمیسیون ایمنی راه های كشور را حضور نهادها و دستگاه های ذی ربط حوزه ایمنی همچون قوه قضائیه خواند و اظهار داشت: مصوبات كمیسیون ایمنی راه ها بر پایه خرد جمعی و وفاق كامل بین تمامی اعضا تصویب می شوند.
وزیر راه و شهرسازی چانه زنی در استاندارد را غیر قابل قبول دانست و خاطرنشان كرد: انتظار می رود در صنعت خودرو به حد اكثرها توجه و از حداقل ها پرهیز شود. تا در جهت پروژه قدرت سازی از صنعت مونتاژ فاصله گرفته و با گره زدن زنجیره تأمین خود با زنجیره تأمین كشورهای جهان همینطور تولید پلتفورم در لایحه های بالاتر این صنعت كه از ارزش افزوده بالاتری برخوردار می باشد قرار گیرد.

1398/02/24
23:14:21
5.0 / پنج
4136
تگهای خبر: ارز , تولید , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیمان سیمان