رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان:

برای رونق تولید باید فضای دلالی را محدود نماییم

برای رونق تولید باید فضای دلالی را محدود نماییم

سیمان: رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان اظهار داشت: محدود كردن فضای دلالی می تواند به رونق تولید كمك نماید و همه این موارد را می توان در چارچوب طرح اقتصاد مقاومتی تعریف كرد.


محمود سیادت در گفت و گو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به اینكه شرایط اقتصادی حال حاضر مطلوب نبوده و گرفتار مشكلات و عوارضی است، اظهار نمود: اساساً ساختار اقتصادی ما غلط بوده و این مساله از گذشته تابحال ادامه دارد.
وی افزود: در حقیقت خیلی از بخش های اقتصادی ما تهدید و تضعیف شده، شاید امروز فرصت مناسبی برای بازسازی مجدد آن بر اساس محوریت و ارزش تولید باشد.
رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان اضافه كرد: اگر اقتصاد خودرا مجدداً بر اساس صحیح و به دور از شرایط رانت و دلالی و واسطه گری بنا نماییم و در كنار آن به شعارهای سال های گذشته كه رهبری اعلام می كردند، توجه لازم را مبذول نماییم، امكان تحقق هرچه بیشتر رونق در تولید باز فراهم خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه امروزه به خیلی از كالاهایی كه در گذشته وارد می شد ارز تعلق نمی گیرد، اشاره كرد: بر این اساس واحدهای تولیدی داخلی این فرصت را دارند كه با نگاه به قدردانی از فرصت ها از لحظه به لحظه این اتفاق استفاده كنند و خلع برندهای خارجی مخصوصاً در حوزه پوشاك را جبران كنند.
رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان اشاره كرد: ما امید داریم كه این شرایط تحریم بتواند فرصتی را برای اقتصاد ما فراهم آورد، در حوزه مصالح ساختمانی در گذشته ما واردات انجام می دادیم اما امروزه این توجیه وجود ندارد كه با ارز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی این اقدام را انجام دهیم.
سیادت اظهار داشت: ما اگر در داخل به خوبی عمل نماییم، قدرت صادرات ما افزایش پیدا خواهد كرد؛ شرایط داخلی منطقی بوده و ما باید اولویت اصلی خودرا همواره به نیازهای مردم اختصاص دهیم.
وی افزود: بخش زیادی از اقتصاد ما به صورت سوبسیدی بوده به همین جهت نیاز به مراقبت ویژه ای دارد تا سوبسید كالاها گرفته شود و پس از آن اجازه صدور داد شود، مشروط به آنكه نیاز داخل را اولویت خود قرار دهیم.
رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان عنوان كرد: بهترین كار این است كه به سمت ۱۴ میلیارد دلاری كه ادعا می شود برای كالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می دهیم حركت كرده و آنرا حذف نماییم و یك اقتصاد رقابتی را در كشور ایجاد نماییم.
سیادت بیان كرد: یكی از مسائل مهم حاضر، سوخت است كه باید در این زمینه فكری اساسی شود، قیمت سوخت و انرژی در كشور ما منطقی نبوده و خود سبب فساد می شود.
او عنوان كرد: محدود كردن فضای دلالی می تواند به رونق تولید كمك نماید و همه این موارد را می توان در چارچوب طرح اقتصاد مقاومتی تعریف كرد.
وی اظهار نمود: رونق بورس باز می تواند در تأمین سرمایه تولید نقش مؤثری را ایفا كند و خیلی از اتفاقات دیگر باید دست به دست هم بدهند تا شعار رونق تولید محقق شود.
منبع:

1398/02/08
22:29:47
5.0 / پنج
4154
تگهای خبر: ارز , ایران , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیمان سیمان