معاون راهداری به مهر خبر داد؛

۱۱۳ روستای لرستان همچنان محصور سیل، راهداران ۱۹ استان در لرستان

۱۱۳ روستای لرستان همچنان محصور سیل، راهداران ۱۹ استان در لرستان

سیمان: معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از بازگشایی راه های ۷۵۷ روستا از ۸۷۰ روستای سیل زده لرستان كه ارتباط آنها با مركز شهر قطع شده بودند، آگاهی داد.خداداد مقبلی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت راه های استان لرستان كه در سیل اخیر لطمه دیده اند، گفت: از شروع ورود سیل تخریب ها و خسارات زیادی به راه های اصلی، فرعی و روستایی وارد شده و این خسارات همچنان پابرجاست؛ در ایام ابتدایی سپس سیل اخیر لرستان، راهداران اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای این استان اقداماتی برای بازگشایی راه های اصلی انجام دادند؛ اما بازدیدی انجام دادیم و متوجه شدیم خسارت بسیار گسترده است و با این حجم خسارات، امكان ادامه فعالیت بازگشایی راه ها به تنهایی از طرف راهداران اداره كل راهداری لرستان وجود نداشت یا بسیار زمان بر بود.
فعالیت نیروهای راهداری ۱۹ استان و ۴۵۰ دستگاه ماشین آلات در لرستان
وی اضافه كرد: از همین رو امكانات و نیروهای ادارات كل راهداری ۱۹ استان با ۴۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین راهداری را برای بازسازی راه های تخریب شده ۱۱ شهرستان لرستان از ۱۴ فروردین بسیج كرده ایم كه در ۱۰ روز گذشته علاوه بر بازگشایی راه های اصلی و فرعی لرستان، توانستیم راه ارتباطی ۷۵۷ روستا از ۸۷۰ روستایی كه راه های آنها قطع بوده را بازگشایی نماییم و فعلاً تنها ۱۱۳ روستا راه ارتباطی با شهر ندارند. علت اینكه نتوانسته ایم راه ۱۱۳ روستا را بازگشایی نماییم، وجود رودخانه های عریض در راه اتصال آنها به شهرهای مادر است و ۱۸ پل بزرگ بر سر این رودخانه ها تخریب شده است؛ از آنجایی كه سطح آب این رودخانه های بزرگ بالا آمده، امكان ورود دستگاه ها و ماشین آلات راهسازی به روستاها از روی رودخانه وجود ندارد.
انتقال ۵ پل خرپایی از سایر استان ها به لرستان
معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در ایام اخیر مقرر است ۵ دستگاه پل خرپایی (Truss Bridge) با دهانه ۴۵ متر از استان های همدان، قم، زنجان، همدان و اصفهان به لرستان منتقل شود؛ با عنایت به استقرار اكیپ های مهندسی و نصب پل در مناطق مورد نظر، به محض اینكه این پل ها به مكان اصلی نصب خود منتقل شوند، بلافاصله عملیات نصب آنها آغاز خواهد شد. به این ترتیب، تا آخر هفته جاری ۹۰ درصد روستاهایی كه هنوز ارتباط آنها با شهرها برقرار نشده، به شبكه راه های استان متصل خواهند شد.
وی افزود: برخی از پل های تعبیه شده بر روی رودخانه های لرستان، سالم هستند؛ اما سیلاب دو طرف پل را كه به جاده متصل می شود، تخریب كرده است؛ كارشناسان سازمان راهداری در حال مصالح ریزی و تعمیر این راه ها هستند تا بتوانیم امدادرسانی دستگاه های امدادرسان به روستاهای سیل زده ای كه در آن سوی رودخانه قرار دارند را تسهیل نماییم.
احداث پل های سبك با همكاری بخش مهندسی ارتش
مقبلی تاكید كرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و بخش مهندسی ارتش هماهنگ كرده اند تا پل های بِیلی (Bailey bridge) را كه سبك و سریع النصب هستند بر روی برخی مكان هایی كه لازم است نصب كنند؛ این اقدام سپس بازدید از محل نصب، آغاز خواهد شد.
راه های بازسازی شده، باردیگر رانش می كنند
به گفته نماینده تام الاختیار رئیس سازمان راهداری در استان سیل زده لرستان، یكی از مشكلاتی كه در بخش راهداری استان سیل زده لرستان وجود دارد، این است كه برخی از راه هایی كه بازگشایی می شوند، به سبب رانش زمین، بار دیگر تخریب یا مسدود می شوند.وی اظهار داشت: از همین رو در ۲۵۰ مسیر ارتباطی توانسته ایم مقاوم سازی پل ها و جاده ها را با استفاده از لوله گذاری لوله های بزرگ، نهایی نماییم. همین طور راه ارتباطی ۸۰ روستا در الیگودرز به سبب بارش برف ۶ متری مسدود شده بود كه با امكانات برف روبی، توانستیم ظرف ۴ روز ارتباط این روستاها را با الیگودرز برقرار نماییم.
وی اشاره كرد: كار بازگشایی محورهای اصلی، فرعی و روستایی شهرستان های بروجرد، ازنا، دورود و رومشگان كاملاً نهایی شده و تا سه روز آینده، بازگشایی محورهای كوهدشت و الشتر هم تمام می شود و عمده تمركز ما بر بازسازی محورهای خرم آباد و پلدختر خواهد بود؛ تخریب راه ها و ابنیه فنی در پلدختر بسیار گسترده است؛ هم اكنون در حال آزادسازی راه ارتباطی روستاهای پلدختر هستیم.

1398/01/26
16:02:32
5.0 / پنج
5028
تگهای خبر: تعمیر , حمل و نقل , مصالح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان