مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اعلام كرد:

اجرای طرح جامع زراعت در حوضه دریاچه ارومیه

اجرای طرح جامع زراعت در حوضه دریاچه ارومیه

سیمان: مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: طرح جامع زراعت به منظور احیای دریاچه ارومیه در ۹ شهرستان حوضه آبریز این پهنه آبی در حال اجراست.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، علی عیدی در جمع خبرنگاران، اجرای عملیات كشاورزی حفاظتی، استفاده از تكنیك های به زراعی، توسعه سامانه های نوین آبیاری در جهت كاهش مصرف آب، استفاده از ارقام و الگوهای كم آب بر را از اهداف اجرای این طرح عنوان نمود.
وی ادامه داد: افزایش راندمان تولید و كاهش ۴۰ درصدی مصرف آب باز از دیگر اهداف اجرای این طرح است و بطور كلی به منظور كاهش مصرف آب و بالا بردن راندمان تولید، اصلاح الگوی كشت در اولویت فعالیت های بخش كشاورزی قرار دارد.
عیدی با بیان اینكه كل اعتبارات تخصیص یافته به این طرح در وسعت ۴۵ هزار و ۳۵۰ هكتار با اعتبار ۲۳۶ میلیارد و ۷۹۴ میلیون ریال است، اظهار داشت: ۲۱۰ میلیارد و ۱۹۴ میلیون ریال باز از این رقم از محل اوراق خزانه اسلامی تأمین شده است.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینكه طرح كشاورزی حفاظتی شامل فعالیت های مدیریت بقایای گیاهی، كم خاك ورزی، بی خاك ورزی و اجرای تناوب زراعی در جهت افزایش حاصلخیزی خاك است، افزود: برای اجرای این طرح باز در سطح ۲۸ هزار و ۶۴۲ هكتار، كمك هزینه ای با اعتبار ۱۰۱ میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال برای پرداخت به كشاورزان در نظر گرفته شده است.
عیدی با اشاره به اینكه باید فعالان بخش كشاورزی برای كاهش مصرف آب تلاش كنند، اظهار نمود: به این منظور زیر پروژه های گندم، جو، چغندرقند، علوفه، سبزی و صیفی، یونجه، نخود، ذرت و كشاورزی حفاظتی طرح مدیریت جامع زراعت تعریف شده است.
وی افزود: برای نخستین بار در سال ۹۷ كشت نشائی چغندر قند در سطح ۱۲ هكتار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام شد كه در نظر داریم در سال زراعی جاری باز این عملیات را در سطح ۲۷۰ هكتار از اراضی چغندر قند اجرا نماییم. همین طور تغییر الگوی كشت بذری چغندر قند از ۵۰ در ۵۰ به ۴۰ در ۶۰ (با هدف حذف یك در بین جوی های آبیاری) به همراه توسعه آبیاری میكرو در سطح ۳ هزار و ۸۴۴ هكتار را باز در دستور كار داریم.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اشاره كرد: همچون كارهای شاخصی كه در مزارع چغندر قند انجام شده است، تغییر آرایش كشت در سطح ۶۵۰ هكتار و تجهیز ۴۱۶ هكتار از اراضی زراعی زیر حوضه دریاچه ارومیه به آبیاری نوار تیپ است كه توسعه این روش ها نقش بسزایی در كاهش مصرف آب داشته است.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: برای خرید بذرهای گندم مقاوم به كم آبی و یا كم آب در سطح ۷ هزار و ۱۲۸ هكتار اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون ریال به كشاورزان به صورت كمك بلاعوض دولتی پرداخت شده است.

1398/01/25
15:59:38
5.0 / پنج
4073
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان