سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز:

سامانه رجیستری تلفن همراه قطع نیست

سامانه رجیستری تلفن همراه قطع نیست

به گزارش سیمان روز گذشته خبری از قطع شدن سامانه رجیستری تلفن همراه منتشر گردید كه از جانب سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز تكذیب شد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، حمیدرضا دهقانی در گفت و گو با ایسنا اظهاركرد: هیچ یك از سامانه های رجیستری موبایل قطع نشده اما به علت بالا بودن درخواست ها، بعد از اقدام متقاضی برای رجیستر كردن تلفن همراه، درخواست وی در صف انتظار قرار می گیرد و این تصور به وجود می آید كه سامانه رجیستری قطع شده است.
وی ادامه داد: مشكل این است كه سامانه های گمرك و نیروی انتظامی كه تا چندی قبل برای رجیستری تلفن همراه به یكدیگر متصل بودند، حالا با فشارهای وارده قطع شده و عملاً به نام واردات مسافری، گوشیهای تلفن همراه بسیاری وارد كشور می شود كه نه تنها به نام مردم از معافیت های گمركی استفاده می نمایند، بلكه هیچ گونه خدمات بعد از فروشی هم ندارند.
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز افزود: بر مبنای قانون، واردات گوشی تلفن همراه مسافری از معافیت ۸۰ درصدی از حقوق و عوارض گمركی برخوردار می باشد و تا كنون قاچاقچیان از این مسیر استفاده می كردند و حجم عظیمی از موبایل های وارداتی از این طریق به كشور می آمد؛ ضمن اینكه هیچ تغییری در قیمت موبایل به وجود نیامده است و وارد كنندگان رسمی این كالا (بیش از ۴۰ شركت) به جرم شفافیت در رقابت ناعادلانه ای با دیگر سوء استفاده كنندگان قرار گرفته اند.
دهقانی نیا خاطرنشان كرد: از جانب دیگر موبایل هایی كه از راه مسافری وارد می شود، هیچ گونه خدمات بعد از فروشی مشمول آنها نمی گردد و مردم باید اتصال سامانه گمرك و نیروی انتظامی را برای رجیستری تلفن همراه مطالبه كنند.
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز همینطور در پاسخ به این سوال كه اگر این سامانه ها به یكدیگر متصل شوند چه اتفاقی می افتد؟ اظهار داشت: در این صورت به صورت آنلاین استعلام همه گوشیهای وارداتی از راه مسافری از نیروی انتظامی گرفته می شود و به سوالاتی نظیر اینكه آیا واردكننده گوشی مسافر واقعی بوده یا اینكه خویش را به نام مسافر جا زده است، پاسخ داده می شود. اگر اظهاركننده آن مسافر واقعی باشد، گوشی اظهاری از راه مسافری گمرك با پرداخت حقوق ورودی ثبت می شود، در غیر این صورت خیر. اما با وجود اینكه این سامانه متصل شده بود، با فشاری كه از جانب اتحادیه های در رابطه با تلفن همراه به وزارت صمت وارد شد، مجدداً با اصرار این وزارتخانه، این ارتباط قطع شده و هم اكنون امكان چنین رصد و پایشی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه رجیستری تلفن همراه و هزینه های آنرا باید واردكنندگان پرداخت كنند نه مردم، در ارتباط با اینكه گفته می شود اگر امكان واردات گوشی تلفن همراه از راه مسافری فراهم نشود، قیمت آن مجدداً افزایش می یابد اظهار داشت: اصلاً اینگونه نیست، چون كه در این صورت همه واردكنندگان به صورت شفاف و رسمی می توانند نسبت به واردات موبایل اقدام نمایند و این شفافیت خود به خود به تعادل در بازار كمك می نماید. از جانب دیگر مسئولان می توانند برای فراهم كردن تسهیلات در این زمینه تصمیمات جدیدی در زمینه حقوق و عوارض گمركی اتخاذ كنند، اما درست نیست كه قانون را به این بهانه اجرایی نكنیم.
دهقانی نیا اعلام نمود: بعد از اجرای طرح رجیستری هیچ گوشی تلفن همراه بدون پرداخت حقوق ورودی فعال نمی گردد و بدین منظور بعد از اجرای آن، عایدی دولت در این زمینه افزایش یافت و انتظار می رود با اجرای صحیح قانون، این افزایش عایدی از محل واردات رسمی تأمین شود.1397/12/27
13:54:58
5.0 / پنج
4554
تگهای خبر: ارز , بازار , تسهیلات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان