نعمتی در جمع خبرنگاران خبر داد

تاكید مجلس به دولت برای حل مشكل گرانی ها

تاكید مجلس به دولت برای حل مشكل گرانی ها

به گزارش سیمان سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه وفاق خوبی بین دولت و مجلس برای مبحث تنظیم بودجه متناسب با جنگ اقتصادی به وجود آمده است، اظهار داشت: قرار شد دولت در مورد گرانی ها پیگیری های لازم را انجام دهد چون 11 میلیارد دلار در اختیار دولت برای تامین كالاهای اساسی است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بهروز نعمتی در حاشیه جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در توضیح جزئیات جلسه غیر علنی، اظهار نمود: این جلسه جهت بررسی بودجه و الزامات آن و چالش های احتمالی با حضور آقای نوبخت، زنگنه، حجتی و رحمانی برگزار گردید.
وی با اشاره به این كه در ابتدای این جلسه تاجگردون، رئیس كمیسیون تلفیق گزارشی از مصوبات كمیسیون را عرضه كرد، در این باره اظهار داشت: همینطور ۹ نفر از نمایندگان هم در این نشست صحبت های خویش را مطرح نمودند. جمع بندی این جلسه بر این بود كه بودجه باید در اختیار صادرات، تولید و خدمت به اقشار صدمه پذیر جامعه باشد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش، تصریح كرد: یكسری بحث ها در مورد رقم ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی درباره پرداختی های حقوق شامل كاركنان دولت و بازنشستگان عنوان شد كه این خود چالشی است. در مورد مواردی كه مقام معظم رهبری هم خدمت رؤسای قوا بیان نمودند هم بحث هایی عنوان شد.
به قول نعمتی، برخی دغدغه ها درباره نحو صادرات نفت وجود داشت كه زنگنه گزارش خوبی از نحوه اقدامات درباره صادرات بیان نمودند.
وی تصریح كرد: آقای حجتی هم درباره تأمین كالاهای اساسی گزارش خوبی را بیان نمودند كه در آن درباره تأمین نیازمندی های كشور هم اشاره ای شد. نمایندگان هم در بحث گرانی ها هم دغدغه های جدی را بیان نمودند.
سخنگوی هیأت رئیسه در ادامه صحبت های خود با اشاره به این كه پس از گزارش وزیر صمت بحث های نمایندگان تندتر شد، در این باره اضافه كرد: درباره گرانی ها قرار شد دولت مجدانه پیگیر باشد، چون ۱۱ میلیارد دلار در اختیار دولت برای تأمین كالاهای اساسی است، خود پتانسیل خوبی است كه می تواند شرایط را متعادل تر كند.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود، افزود: در این نشست آقای نوبخت قول دادند كه مشكلات معیشتی در بودجه به صورت مناسب تر به خصوص در تخصیص ها مراعات شود و وزارتخانه ها هم كارشان را به نحو احسن پیش ببرند. در مجموع به رغم انتقادات خیلی تند در جلسه غیرعلنی وفاقی بین مجلس شورای اسلامی و دولت بوجود آمد كه بودجه مناسبی با ضرایب جنگ اقتصادی داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال كه گمانه زنی هایی درباره احتمال تصویب بودجه دو دوازدهم و اصلاح آن در چهار ماه آینده و همینطور بودجه دو سقفی وجود دارد، اظهار داشت: بودجه دو سقفی قطعی است. این موضوعی مورد وفاق دولت و مجلس شورای اسلامی است، اما اینكه بودجه به صورت دو دوازدهم یا كامل تصویب شود، همه منوط به رأی نمایندگان است. البته كه همه این موارد موافقان و مخالفان جدی دارد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه در مورد زمان مجلس جهت بررسی بودجه سال ۹۸، تصریح كرد: از همین امروز بامداد مجلس شورای اسلامی بررسی بودجه را آغاز كرده است و پس از ظهر هم جلسه داریم و حتی پنجشنبه هم جلسه مجلس برگزار می شود، فعلاً جلسات به صورت بامداد و پس از ظهر برگزار می شود. اگر زمان برای شورای نگهبان جهت بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی بر بودجه كافی نباشد، احتمال برگزاری جلسه در سه شیفت وجود دارد. البته شورای نگهبان قول داده است كه همزمان با مجلس مصوبات را رسیدگی كند تا ان شاء الله در زمان مقرر آنرا تقدیم دولت نماییم.
نعمتی در انتها و در پاسخ به این پرسش كه این بودجه برای چهار ماه ابتدای سال آینده یا برای كل سال است، توضیح داد: بودجه مورد بررسی مجلس شورای اسلامی برای كل سال ۹۸ خواهد بود و چهار ماهه نیست. بحث اصلاح بودجه در چهار ماه اول سال آن است كه دولت كمیته های تخصصی را تشكیل می دهد كه مجلس شورای اسلامی هم حضور دارد. در آنجا مواردی حذف و یا اضافه شده و تعدیلات بودجه در آن مقطع صورت می گیرد.1397/11/27
14:39:58
5.0 / پنج
4230
تگهای خبر: تولید , صادرات , عرضه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان