رئیس گمرك ایران اعلام كرد

خودروهای دپو شده در گمرك ۱۰ هزار شاكی دارد، فعلا ترخیص نداریم

خودروهای دپو شده در گمرك ۱۰ هزار شاكی دارد، فعلا ترخیص نداریم

سیمان: رئیس كل گمرك اعلام نمود: از ۱۳ هزار خودرو دپو شده در گمرك ۲۰۰۰ خودرو در محاكم قضائی در حال رسیدگی هستند و تا زمانی كه این پرونده ها مختومه نشوند، مصداق مصوبه هیأت وزیران برای ترخیص نخواهد بود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مهدی میر اشرفی امروز (یكشنبه) در نشستی خبری درباره خودروهای توقیف شده در گمركات كشور، با اشاره به اینكه خودروها در عمده اماكن گمركی مناطق آزاد هستند، اظهار نمود: نزدیك به ۱۳ هزار خودرو در گمركات متوقف شده است كه تخلفات مربوط به ثبت سفارش مربوط به ۲۰۰۰ خودرو در محاكم قضائی در حال رسیدگی است.
بگفته وی، قرار شده ۱۱ هزار خودروی دیگر (زیر ۲۰۰۰ سی سی) هم كه تا تاریخ نهم آذرماه سال جاری به گمركات وارد شده و قبض گمرك داشته باشند، با ثبت سفارش معتبر ترخیص شوند.
رئیس كل گمرك ایران با اشاره به اینكه خودروهای دپو شده در گمرك ۱۰ هزار شاكی دارد، افزود: طبق برآوردها، ارزش این تعداد خودروها ۱۰۰ میلیون دلار است كه باید ضوابط ترخیص آنها به گمرك ابلاغ شود كه با به عقب برگرداندن تاریخ این مصوبه، خودروهای كمتری ترخیص می شوند.
میراشرفی همین طور افزود: خودروهایی كه مشمول ترخیص نشوند، متروكه می شوند یا مرجوع به خارج از كشور خواهند شد.
او با تاكید بر اینكه مصوبه هیأت دولت مانع از اقدامات قضائی مقابل خودروها نمی گردد، اظهار داشت: خودروهای دپو شده در گمرك، توسط دو گروه نمایندگی ها و غیر از آنها وارد شده است.

واردات كالاهای اساسی تغییری نكرده است
ضمن اعلام اینكه تراز تجاری یك میلیارد دلار مثبت شده است، اظهار داشت: ماهانه حدوداً یك میلیارد دلار واردات كالای اساسی داریم و ۲۵ قلم اصلی كالاهای وارداتی با سال قبل تفاوت معناداری ندارد.
وی ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال ۳۶.۳ میلیارد دلار صادرات و ۳۵.۶ میلیارد دلار واردات داشتیم و در این مدت كالاهای اساسی وارد شده به كشور مانند سال قبل است و ۲۵ قلم اصلی وارداتی با سال قبل تفاوت معناداری ندارد.
بگفته میر اشرفی، حدوداً در ماه یك میلیارد دلار واردات كالای اساسی داریم و اهمیت این مساله در كمبود نداشتن تأمین كالاهای اساسی است و اعلام كمبود در بعضی بخش ها شاید به علت احداث شایعات باشد.


ثبت سفارش از این به بعد مشمول مناطق آزاد هم می شود
رئیس كل گمرك در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا درباره علت مخالفت بانك مركزی با رفع ممنوعیت واردات كالاهای گروه چهارم به مناطق آزاد و ویژه اظهار نمود: پس از این گمرك در جهت اجرای ماده یازده قانون صادرات و واردات در مناطق آزاد و ویژه مراكز خودرا دایر كرد و كالاهای گروه چهار را آزاد اعلام نمود بانك مركزی در این باره تشكیك وارد كرد و اعلام نمود كه این ممنوعیت واردات كالاهای گروه چهار شامل مناطق آزاد هم می شود و استدلال آنها هم این بود كه این قضیه می تواند ناقض سیاست های حمایتی بانك مركزی از پول ملی باشد.
میر اشرفی با اشاره به اینكه سیاست های بانك مركزی موجب كنترل نرخ ارز شده است، اظهار نمود: واردات كالاهای گروه چهارم به مناطق آزاد چون كه بدون امتحان ارز انجام می شد و ممكن بود كه تقاضای اضافه ای را به تحمیل كند ممنوع اعلام گردید و از این به بعد ثبت سفارش مشمول مناطق آزاد هم می شود.
وی در ادامه پاسخ خود به سوال خبرنگار ایسنا، خاطرنشان كرد: حدود چهار هزار كانتینر كه عمدتاً مربوط به كالاهای تولیدی بوده اند برمبنای بخشنامه قبلی ورود كالاهای در رابطه با تولید به مناطق آزاد وارد و ترخیص شدند و هم اكنون فقط ممنوعیت شامل ۱۳۳۹ قلم كالایی است كه واردات آنها همچنان در مناطق آزاد هم ممنوع می باشد.
میر اشرفی با اشاره به اینكه مناطق آزاد و ویژه طبق مصوبه دولت در سال ۱۳۳۹ مشمول استقرار مبادی گمرك می شوند، اظهار نمود: این مساله موجب شد تا مناطق آزاد پس از اینكه ۱۳۳۹ قلم كالا ممنوع اعلام شد، دیگر جذابیتی نداشته باشند. هر چند این مصوبه دولت در سال ۹۴ بر خلاف قوانین موجود است كه البته تا حالا این مساله مورد اشكال اداره مقررات قرار نگرفته است.

افزایش ۱۸۸ درصدی واردات گوشت قرمز
میر اشرفی با تاكید بر اینكه واردات گوشت دام سبك افزایش پیدا كرده است، از افزایش ۱۸۸ درصدی واردات گوشت قرمز سبك گرم در ۹ ماهه سال جاری آگاهی داد.
رئیس كل گمرك در پاسخ به برخی ادعاها پیرامون قاچاق دو میلیون رأس دام از كشور و از مبادی گمركی در این باره، اظهار داشت: اساساً كشورهای حوزه خلیج فارس كه ادعا می شود این تعداد رأس دام به مقصد آنها قاچاق می شود، ظرفیت انسانی پذیرش این حجم را ندارند. اگر همین دو میلیون رأس قاچاق دام كه برخی ها به غلط آنرا ساخته اند، واقعیت داشت، ما بقیه آمارهای ساختگی آنها را قبول می كنیم! در وضعیت فعلی دشمن به دنبال احداث یاس و ناامیدی است و زمانی كه مردم مأیوس شوند و احساس كنند كه گوشت قرمز كمیاب شده است برای خرید آن صف می كشند. همین مساله سبب شده است تا مصرف گوشت قرمز نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه گمرك سازمانی صرفاً مجری قوانین است، اظهار داشت: یك دستگاهی در ماه های گذشته دو بخشنامه متناقض صادر كرد و گفته بود كه صادرات یك محصول غیر مجاز شود، در حالیكه زمانی كه آن بخشنامه به ما اعلام شد، به تاریخ چهار روز قبل صادر شده بود. در حالیكه باید حداقل از شش ماه قبل هر وزارتخانه ای بخشنامه خودرا به گمرك ارسال نماید.
میر اشرفی در ادامه به یك وزارتخانه دیگر اشاره نمود و اظهار داشت: این وزارتخانه كه نمی خواهم نامش را مطرح كنم، دستور داد تا فقط ۲۰ درصد از یك محصول خاص صادر شود در حالیكه اساساً گمرك نمی داند كه چقدر از آن محصول در كشور تولید می شود. فردای آن روز صدها كامیون جلوی گمرك برای صادرات صف كشیدند. ما به آن وزارتخانه اعلام كردیم كه شما متولی برآورد مقدار صادرات هستید و نه گمرك.

تخلف ۳۰۰۰ میلیاردی در ارتباط با واردات محصولات LG و سامسونگ
وی همینطور به قاعده الف ۲، از مجموعه قواعد عمومی هم اشاره نمود و خبر از تخلف سه هزار میلیارد تومانی در ارتباط با شركت های ال كی و سامسونگ داد و اظهار داشت: طبق قاعده دو الف چنان چه كالایی به صورت قطعه قطعه هم وارد شود، مشمول كالای كامل می شود. در این باره گمرك با حسابرسی انجام شده به سه هزار میلیارد تومان تخلف انجام شده رسید كه مراجع مرتبط حالا می گویند كه این قاعده دو الف در صلاحیت گمرك نیست و در حیطه اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت است. به همین خاطر این پرونده احاله شده است.
میراشرفی با اشاره به اینكه هیچ كاهشی در واردات اتفاق رخ نداده است، اعلام نمود: واردات كالاهای اساسی ۹ ماهه امسال حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده است كه به هیچ عنوان نسبت به قبل كمتر نشده است، اما كاهش واردات در مجموع به علت كاهش واردات كالاهای لوكس بوده است و در بحث كالاهای اساسی هیچ كمبودی وجود ندارد.

۱۱۷ سازمان در خط سبز گمرك
وی همینطور با اشاره به اینكه ۲۵ میلیارد دلار واردات مواد اولیه و كالاهای واسطه ای مربوط به خط تولید داشته ایم، افزود: با اتفاقات ارزی كه در ماه های گذشته اتفاق افتاد، شركت های تولیدی با كمبود نقدینگی بیشتری مواجه گشتند كه گمرك در اینجا بیشتر از ۱۱۷ سازمان تولیدی را در ردیف ممیزی قرار داد و به آنها تسهیلاتی نمایش كرد همچون اینكه بیشتر از ۹۰ درصد كالاهای این شركت ها از مسیر سبز ترخیص می شوند.
وی همینطور افزود: قرار شده است با ستاندن ضمانت نامه بانكی ترخیص مواد اولیه و ماشین آلات تولید را انجام دهیم و برای مابقی مواد اولیه و كالاهای مورد استفاده در تولید باز قسمتی از كالاها در گمرك تا زمان تسویه حساب نهایی باقی بماند. این ساز و كار موجب می شد تا كمبود نقدینگی كه به خاطر افزایش قیمت ارز به وجود آمد جبران شود.

سامانه های الكترونیكی در مقابل مفاسد
میر اشرفی در ادامه با اشاره به مساله تحریم ها و تأثیر آن بر غیر شفاف سازی تجارت خارجی، اظهار نمود: تحریم ها قسمتی از تجارت را غیر شفاف می كند كه این می تواند موجب غیر شفاف شدن بعضی از اسناد یا مدارك یا دیر رسیدن آنها شود كه در نهایت می تواند موجب رسوب كالا هم شود، اما سامانه های الكترونیكی به ما كمك می كنند تا فساد را كاهش دهیم.
وی با تاكید بر اینكه كاهش واردات نداشته ایم به مساله قاچاق كالا هم اشاره نمود و اظهار داشت: اگر یك محموله در گمرك بیشتر از تعداد اعلام شده باشد، مشمول تخلف می شود. اما اگر این مساله در بیرون از گمرك اتفاق بیافتد مشمول قاچاق خواهد بود. بدین سبب هیچ قاچاقی نمی تواند از مبادی رسمی وارد شود.
وی با اشاره به اینكه گمرك در حوزه دولت الكترونیك توانسته است رتبه برتر را كسب كند، اظهار نمود: همین طور گمرك در زمینه كشف مواد مخدر، روانگردان ها و پیش سازها در دنیا رتبه اول را كسب كرده است كه این به واسطه استفاده از سامانه های گمركی و نظارتی مختلف بوده است.1397/11/14
15:28:32
5.0 / پنج
3954
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان