مدیرعامل منطقه آزاد چابهار خبر داد

مذاكره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

مذاكره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

به گزارش سیمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از موافقت اصولی به منظور راه اندازی ایرلاین در چابهار اطلاع داد و اعلام نمود: بزودی عملیات اجرایی تولید فرودگاه مسافری در چابهار آغاز می گردد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، عبدالرحیم كردی در نشستی خبری كه ظهر امروز برگزار گردید با بیان این كه تولید فرودگاه مسافری در چابهار امری بسیار مهم و حیاتی می باشد، اظهار نمود: هم اكنون وضعیت فرودگاه مسافری در چابهار مناسب نمی باشد و به علت واقع شدن در محل فرودگاه نظامی امكان توسعه دشوار و محدود به قوانین و مقررات است، اما در انتهای باند آن ۲۵۰ هكتار زمین را از نیروی هوایی خریداری نموده ایم و طراحی ترمینال مسافری جدید صورت گرفته و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می گردد.

وی اضافه كرد: علاوه بر این فرودگاه كارگو كه دو سال قبل جانمایی شده بود و در فاصله ۶۰ كیلومتری چابهار قرار دارد هم اكنون توجیه عملیاتی پیدا كرده تا بتوانیم حمل و نقل هوایی را با عنایت به این كه یكی از خصوصیت های چابهار تبدیل شدن به هاب حمل و نقل در منطقه است، اضافه نماییم تا بدین ترتیب در منطقه چابهار همزمان شاهد توسعه حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه همینطور از موافقت اصولی جهت راه اندازی ایرلاین در چابهار اطلاع داد و اعلام نمود: علاوه بر این در حال مذاكره جهت خرید هواپیماهای ایرباس و امبرائر هستیم اما باید بدانید كه نمی توانیم به صورت مستقیم با عنایت به شرایط تحریم این هواپیماها را خریداری نماییم و باید برای استفاده از این مدل هواپیماها، هواپیمای دست دوم خرید كنند. برنامه ما برای نوروز سال قبل بود، اما به علت شرایط به وجود آمده این مساله به تعویق افتاده و امیدواریم در آینده شاهد پیشبرد امور در این راستا باشیم.
كردی در ادامه با اشاره به وضعیت سرمایه گذاری در این منطقه تصریح كرد: اولویت ما نه چین و نه هندوستان است بلكه اولویت اصلی ما ایران است و بازیگر اصلی در چابهار كشوری جز ایران نیست و اگر بخواهیم به سمت یك یا دو كشور سوق پیدا نماییم منافع اصلی خودمان را با منافع آنها گره زده ایم. ما باید بتوانیم منافع كشورهایی نظیر ژاپن و كشورهای اروپایی را درگیر چابهار نماییم.
وی با بیان این كه طی دو سال جاری رقمی معادل ۳۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار مدنظر قرار گرفته است، در مورد قراردادهای جدید سرمایه گذاری در این منطقه اعلام نمود: در ارتباط با شهرك دارویی و پتروشیمی با چینی ها و در مورد شیلات با ژاپنی ها و كشورهای فرانسه و ژاپن مذاكراتی را انجام داده ایم و امیدوار هستیم بتوانیم قراردادهای مربوطه را به سرانجام برسانیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد با اشاره به این كه برپایه سند توسعه شرق و سند توسعه سواحل مكران چابهار نقطه تلاقی این دو سند به شمار می آید، اظهار نمود: چابهار سوآپ توسعه محور شرق و جدی ترین كانون سواحل مكران است.
كردی اضافه كرد: توافق نامه چابهار بین هندوستان، افغانستان و ایران منافع منطقه ای و بین المللی را به چابهار گره زده و سبب می گردد این منطقه در مسیری آرام حركت توسعه ای خویش را دنبال كند.
وی با اشاره به این كه استفاده از ظرفیت ترانزیتی چابهار یكی از اهداف این منطقه است، اظهار نمود: پروژه راه آهن از چابهار تا زاهدان در هشت كارگاه در حال پیشبرد است و ۶۵ درصد تا ایرانشهر پیشرفت فیزیكی داشته و از ایرانشهر تا چابهار ۳۰ درصد پیشرفت فیزیكی همراه می باشد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد همینطور با بیان این كه هم اكنون ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار به ۸.۵ میلیون تن رسیده و مقرر است این ظرفیت به ۸۵ میلیون تن افزایش یابد، اظهار داشت: از چابهار تا سرخس خط جاده ای مدنظر قرار گرفته است و توجه به شقوق مختلف حمل و نقل از اهداف توسعه چابهار تلقی می گردد و علاوه بر این آزادراه چابهار به خروجی شهر و كنارك رو به اتمام بوده و انتظار داریم وزارت راه و شهرسازی تا آخر سال این پروژه را مدنظر قرار دهد.
كردی همینطور تصریح كرد كه بر مبنای برنامه زمان بندی صورت گرفته سازمان بنادر و دریانوردی قرار بر این است كه تا آخر سال میلادی تحویل موقت فاز ۱ بندر شهید بهشتی صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد در ادامه در مورد اقدام تروریستی صورت گرفته در منطقه آزاد چابهار، بیان كرد: با عنایت به بدخواهان كشور كه قصدشان صدمه به نظام و اقتدار ایران است، چابهار نقطه بسیار مهم و استراتژیكی به شمار می آید و عده ای قصد دارند هم اكنون كه این منطقه از تحریم ها معاف شده چهره آنرا ناامن جلوه دهند.
وی ادامه داد: اما نكته ای كه باید به آن اشاره نمود این است كه همواره همزمان با چنین اتفاقاتی شاهد تولید ترس و ناامنی در منطقه هستیم، اما این دفعه نه تنها چنین اتفاقی رخ نداده بلكه بار امنیتی حادثه كم بود و چنین اقدامات كور و بی هدفی نه تنها اثرگذار نیست، بلكه مانع توسعه چابهار نمی گردد.

1397/09/19
14:52:46
5.0 / پنج
4073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان