گزارش سیمان به نقل از مهر؛

سقوط آزاداوراق مسكن ملی به ۲۸هزارتومان، بازار كساد شد

سقوط آزاداوراق مسكن ملی به ۲۸هزارتومان، بازار كساد شد

سیمان: قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی با سقوطی آزاد به ۲۸ هزار تومان و اوراق تسهیلات مسكن بانك عامل مسكن با اندكی كاهش به حدود ۵۰ تومان رسید.به گزارش سیمان به نقل از مهر، قیمت اوراق تسهیلات مسكن در حالیكه در هفته های گذشته در قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان ثابت مانده بود، طی روزهای گذشته با كاهش چشمگیری مواجه شده است. علت این كاهش را می توان در افزایش میانگین قیمت مسكن در آبان ماه (بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی) جستجو كرد؛ بر طبق گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسكونی در شهر تهران در آبان ماه امسال به حدود ۹.۲ میلیون تومان رسیده است كه از كاهش بیشتر از پیش قدرت خرید مسكن خانوارها حكایت دارد؛ براین اساس، اوراق و وام های مسكن، بیشتر از گذشته اثرگذاری خودرا در افزایش قدرت خرید خانوارها از دست داده اند و بنا بر این تقاضا برای خرید این اوراق كاهش یافته است كه این كاهش تقاضا، منجر به افت شدید قیمت شده است.
قیمت هر برگه تسهیلات مسكن (متعلق به بانك عامل حوزه مسكن) صادره در بهمن ۹۵ با نماد تسه ۹۵۱۱ روز گذشته در فرابورس با قیمت ۴۸ هزار و ۵۵۰ تومان فروخته شد كه البته در معاملات امروز با كمی افزایش با قیمت بیشتر از ۴۹ هزار تومان معامله شد. قیمت برگه های تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۶ (۹۶۰۶) باز در معاملات روز گذشته به قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد كه امروز با حدود ۴ درصدافزایش، به رقم ۵۰ هزار تومان برگشت. همین طور هر برگه تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۵ باز ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد.
از دیگر اوراق تسهیلات مسكن كه امروز در فرابورس معامله شد، برگه های صادره در فروردین ۹۶ (۹۶۰۱) با قیمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود. این كاهش قیمت در نمادهای صادره در نیمه دوم امسال باز مشهود بود كه بعنوان نمونه اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر امسال (۹۷۰۷) روز گذشته با قیمت ۵۲ هزار و ۲۵۰ تومان فروخته شد و امروز به ۵۵ هزار تومان برگشت.
از دیگر اتفاقات روز گذشته بازار سرمایه در بخش اوراق تسهیلات مسكن، فروش ۱۰ نماد با قیمت ۴۹ هزار تومان بود كه به انواع برگه های صادره در بازه زمانی ابتدای ۹۶ تا نیمه دوم ۹۷ اختصاص داشت ولی این اوراق امروز با كمی افزایش روبه رو شده و اكثرا به بالای ۵۰ هزار تومان بازگشته اند.
رسیدن قیمت برگه های اوراق تسهیلات مسكن به زیر ۵۰ هزار تومان در ۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.
ارزانترین برگه تسهیلات مسكن كه روز گذشته خرید و فروش شد، اوراق منتشره در آذرماه ۹۵ (۹۵۰۹) به قیمت ۳۹ هزار تومان بود و امروز این نماد باز هم با كاهش مواجه گردید و به ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. علت این اتفاق، منقضی شدن تاریخ این برگه هاست؛ برمبنای آیین نامه سازمان بورس و اوراق بهادار، هر برگه تسهیلات مسكن از زمان انتشار تنها ۲ سال فرصت دارد و كسانی كه این برگه ها را در دست دارند، حداكثر ظرف یك ماه سپس تاریخ انقضای آن می توانند مبادرت به دریافت تسهیلات مسكن كنند در غیر این صورت برگه های مزبور باطل شده و به هیچ وجه كارآیی ندارد.
اوراق تسهیلات مسكن صادره از طرف بانك ملی در مرداد ۹۷ با نماد تملی ۷۰۵ هم امروز در كمترین قیمت خود از زمان ورود این اوراق تسهیلات مسكن به بازار سرمایه تا كنون و با نرخ ۲۸ هزار و ۳۹۰ تومان خرید و فروش شد.
معاملات اوراق تسهیلات مسكن در فرآیندهای امروز بازار سرمایه از نظر حجمی باز با كاهش شدید تقاضا روبه رو شده به گونه ای كه تعداد اوراق معامله شده برای برگه های صادره در اردیبهشت پارسال (۹۶۰۲) ۱ برگه، تسه ۹۶۰۵، ۷ برگه، ۹۶۰۴ در ۲۷ برگه، و... بود كه از كاهش شدید تمایل خریداران مسكن به استفاده از تسهیلات مسكن به سبب پوشش دهی بسیار كم این وام نسبت به ارزش ملك خبر می دهد.

1397/09/12
14:18:06
5.0 / پنج
4829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان