مقام بانكی خبر داد:

پرداخت وام ساخت مسكن به انبوه سازان از محل اوراق

پرداخت وام ساخت مسكن به انبوه سازان از محل اوراق

سیمان: مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: تسهیلات ساخت مسكن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن به انبوه سازان در تهران، تا سقف ۶۰ میلیون تومان است.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی اناركی درباره انواع تسهیلات ساخت مسكن برای متقاضیان انفرادی و انبوه سازان شامل گواهی سپرده حق تقدم یا حساب ممتاز، حساب پس انداز صندوق یكم، تسهیلات بدون سپرده و تسهیلات بافت فرسوده برشمرد و اظهار داشت: مجموعه سیاست های بانك بدین سان بوده است كه اولا از انبوه سازان حرفه ای حمایت بیشتری بشود، همینطور از انبوه سازانی كه با فن آوری های نوین می سازند هم حمایت لازم به عمل آید و در عین حال از بافت های فرسوده و همینطور مناطق كمتر توسعه یافته و همچنین از افرادی كه الگوی مصرف را در ساختمان رعایت می كنند، حمایت شود.
وی اضافه كرد: در حوزه ساخت مسكن، پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی سپرده حق تقدم یا همان تسهیلات ممتاز یكی از روش هاست كه در این وضعیت افراد می توانند به بازار مراجعه نموده و اوراقی را تهیه كنند و این اوراق را به بانك ارائه و از تسهیلات آن استفاده كنند.
رحیمی اناركی افزود: سقف های تسهیلات ممتاز در تهران در حالت انفرادی ۶۰ میلیون تومان، مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون و شهرهای كوچك ۴۰ میلیون تومان است. زوجین امكان استفاده از دو وام را بر روی یك پلاك دارند. بدین معنا كه می توانند تا ۱۰۰ میلیون تومان، مراكز استان ها و شهرهای میانی تا ۸۰ میلیون و تا ۶۰ میلیون تومان زوجین به صورت انفرادی بر روی یك پلاك برای ساخت انفرادی استفاده كنند.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اضافه كرد: در كنار این، انبوه سازان هم می توانند با تهیه اوراق از سقف های تسهیلاتی به ازای هر واحد استفاده كنند. بدین معنا كه سازنده بعنوان مثال وقتی می خواهد ۱۰ واحد بسازد می تواند در تهران ۱۰عدد وام ۶۰ میلیون تومانی تسهیلات دریافت كند.
این مقام مسئول در نظام بانكی از دیگر روش ها را استفاده از تسهیلات از محل حساب صندوق یكم برای ساخت انفرادی واحد مسكونی عنوان و اعلام نمود: در این نوع از تسهیلات سقف پرداخت برای تهران ۸۰ میلیون تومان، برای مراكز استان ها و شهرهای میانی ۶۰ میلیون تومان و برای شهرهای كوچك ۴۰ میلیون تومان است. در این نوع از تسهیلات هم زوجین می توانند به صورت تجمیعی از این تسهیلات استفاده كنند. بدین معنا كه زوجین می توانند ۱۶۰ میلیون تومان در تهران، ۱۲۰ میلیون تومان در مراكز استان ها و شهرهای میانی و در شهرهای كوچك ۸۰ میلیون تومان دریافت نمایند.
وی از دیگر انواع تسهیلاتی كه به متقاضیان پرداخت می گردد را تسهیلات بدون سپرده ساخت عنوان نمود و اظهار داشت: تسهیلات بدون سپرده ساخت به افرادی تعلق می گیرد كه با بانك مراودات مالی داشته اند و حساب جاری قابل قبولی در بانك دارند. این تسهیلات باز هم به تفكیك تهران با مراكز استان ها و سایر شهرها با یكدیگر متفاوت می باشد.
به گفته رحیمی اناركی، در تسهیلات بدون سپرده ساخت به شیوه سنتی در تهران ۷۰ میلیون تومان به ازای هر واحد، در مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۵۰ میلیون تومان پرداخت می گردد. همینطور در مناطق كمتر توسعه یافته هم ۴۰ میلیون تومان است كه مناطق كمتر توسعه یافته در واقع شهرهای محروم است كه وقتی متقاضیان به شعب بانك رجوع كنند لیست آنها معلوم است.
این مقام ارشد شبكه بانكی پشتیبانی از انبوه سازان را از اولویت های بانك مذكور برشمرد و اظهار داشت: سقف تسهیلاتی برای انبوه سازان در تهران ۹۰ میلیون تومان است. در مراكز استان ها ۸۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۷۰ میلیون تومان است. همینطور در مناطق كمتر توسعه یافته ۶۰ میلیون تومان است.
رحیمی اناركی تصریح كرد: انبوه سازانی كه صلاحیت حرفه ای دارند و می خواهند با استفاده از فن آوری های نوین بسازند، بانك به این متقاضیان به ازای هر واحد ۱۱۰ میلیون تومان، در مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان تسهیلات می دهد.
وی افزود: همینطور این دسته از انبوه سازان به اندازه ۱۵ درصد تسهیلاتی كه دریافت می كنند باید در حساب شان كاركرد داشته باشند. بدین معنا كه رسوب و یا معدل حساب این متقاضیان طی یكسال باید ۱۵ درصد میزان تسهیلاتی باشد كه تقاضا می كنند و این مبالغ هم به ازای هر واحد داده می شود. با این محاسبه بعنوان نمونه، انبوه سازی كه بخواهد ۱۰۰ واحد بسازد به ازای هر واحد ۱۱۰ میلیون تومان در تهران دریافت می كند.
وی اعلام نمود: نرخ سود تسهیلات بدون سپرده هم طبق مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است.
به گفته این مسئول ارشد بانكی، اجبار برای انبوه سازی كه از محل تسهیلات بدون سپرده وجود دارد این است كه باید ۲۰ درصد تسهیلات را از محل اوراق استفاده كنند. همچنین، آن دسته از متقاضیانی كه الگوی مصرف را رعایت می كنند یعنی ۷۵ متر را در شهرهای بالای یك میلیون نفر و در سایر شهرها حداكثر ۱۰۰ متر را رعایت می كنند می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند. آنهایی كه در شهرهای كمتر توسعه یافته می سازند الزامی به ارائه اوراق ندارند.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن خاطرنشان كرد: انبوه سازانی كه در بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری بخواهند تسهیلات دریافت نمایند شرط ۱۵ درصد رسوب حساب در یكسال برای این افراد ۵ درصد می گردد. بدین معنا كه شرط بانك برای بافت های فرسوده برای انبوه سازان به یك سوم تقلیل پیدا می كند و در عین حال لازم نیست تا اوراق ممتاز هم ارائه كنند.
وی خاطرنشان كرد: مجموعه سیاست های بانك بدین سان بوده است كه اولا از انبوه سازان حرفه ای حمایت بیشتری بشود، همینطور از انبوه سازانی كه با فن آوری های نوین می سازند هم حمایت لازم به عمل آید و در عین حال از بافت های فرسوده و همینطور مناطق كمتر توسعه یافته و همچنین از افرادی كه الگوی مصرف را در ساختمان رعایت می كنند، حمایت شود. برآیند سیاست اعتباری بانك برای حساب های بدون سپرده به این نحو بود.
وی از دیگر تسهیلاتی را كه این بانك پرداخت می كند، ارائه تسهیلات به تعاونی های مسكن عنوان نمود.

1397/08/19
15:20:32
5.0 / پنج
5027
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان