آخرین وضعیت معاملات نیمایی

عرضه ۳ و شش دهم میلیارد دلار برای واردات، بازار در انتظار صادركنندگان

عرضه ۳ و شش دهم میلیارد دلار برای واردات، بازار در انتظار صادركنندگان

سیمان: عرضه ارز در بازار ثانویه به مرز سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است كه البته این رقم در مقایسه با میزان صادرات غیرنفتی قابل توجه نیست. همینطور نرخ معاملاتی در این بازار ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان در هر یورو است.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، طبق بسته جدید ارزی بانك مركزی كه در نیمه مرداد امسال به اجرا درآمد، قرار بر این شد كه تمامی صادركنندگان غیرنفتی ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بیاورند و در بازار ثانویه بفروشند و واردكنندگان هم نیاز خویش را در این بازار تامین كنند.

به باعث این مصوبه ارز كلیه كالاهای اساسی و دارو با نرخ رسمی تامین می گردد كه این نرخ ۴۲۰۰ تومان و محل تامین آن هم ارز حاصل از فروش نفت می باشد كه در اختیار بانك مركزی قرار دارد. اما برای تامین ارز مابقی كالاها باید واردكننده به بازار ثانویه وارد شود و از محل ارز حاصل از صادرات كلیه كالاهای غیرنفتی بخصوص فرآورده های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی و همینطور خدمات ارز مورد نیاز خویش را تامین كنند.

معاملات در این بازار بین صادركننده و واردكننده با استفاده از بانك ها و صرافی های مجاز انجام می گردد و قرار بر این است كه نرخ بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین شود.

این در حالی است كه بررسی آخرین وضعیت معاملات در بازار ثانویه از این حكایت دارد كه در فاصله نیمه مردادماه تا ۲۲ مهرماه صادركنندگان حدود سه میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار، ارز در سامانه نیما (نظام یكپارچه ارزی) فروخته اند و در مقابل واردكنندگان در این مدت تا سه میلیارد و ۱۰۱ میلیون دلار برای واردات ارز خریداری نموده اند. البته در این بین اختلاف حدود ۵۰۰ میلیون دلاری بین فروش و خرید وجود دارد كه بخشی از آن به عدم تحویل ارز برمی گردد.

نرخ كف و سقف یورو در بازار ثانویه

در مدت مورد بررسی، بالاترین میزان فروش توسط صادركنندگان به حدود ۲۰ شهریور با فروش بیشتر از ۲۲۰ میلیون یورو ارز در بازار ثانویه برمی گردد و بیشترین خرید هم توسط واردكنندگان بین ۱۰ تا ۱۲ مهرماه با حدود ۱۲۰ میلیون یورو اختصاص دارد.

در این زمان بالاترین نرخ برای فروش توسط صادركنندگان بیشتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در هر یورو در پنجم مهرماه و بیشترین نرخ خرید برای واردكنندگان تا حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان در ۳۰ شهریور بوده است.

اما در مجموع در این مدت نرخ معاملاتی در بازار ثانویه به صورت متوسط بین ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان در هر یورو گزارش شده است. همینطور در آخرین روز معاملاتی اخیر (یكشنبه) ۴۰ میلیون یورو ارز توسط صادركنندگان عرضه شده و خرید واردكنندگان به حدود ۸۰ میلیون یورو رسیده است.

با وجود عرضه حدود ۳.۶ میلیارد دلار ارز توسط صادركنندگان در سامانه نیما، این رقم در مقایسه با ظرفیت موجود در این بخش و ارز صادراتی قابل توجه نیست و از جانب دستگاه های مربوطه بخصوص بانك مركزی جریان ورود ارز ناشی از صادرات به كشور و عرضه در بازار ثانویه مورد تاكید قرار گرفته است.

این در حالی است كه در پنج ماه ابتدایی امسال حدود ۱۹ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده كه سه میلیارد دلار آن مربوط به صادرات گاز و فرآورده های نفتی بوده است و باید مابقی آن به چرخه اقتصادی برگردد.

صادركنندگان موظف می باشند تا سه ماه بعد از فروش، ارز خویش را عرضه كنند. هم اكنون سهمی بیشتر از ۸۰ درصد از ارزی كه به نیما آمده است از جانب پتروشیمی ها بعنوان بزرگترین صادركنندگان غیرنفتی بوده است.
1397/07/23
15:33:34
5.0 / پنج
4173
تگهای خبر: ارز , بازار , خدمات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان