یك مقام مسئول اعلام كرد:

۱۵ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می كنند

۱۵ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می كنند

سیمان: مدیركل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: ۳۲۶۸ هكتار از مساحت شهر تهران بافت فرسوده محسوب می شوند كه ۱۵ درصد از جمعیت تهران را تشكیل داده كه ۸۵ درصد از آن در جنوب محور انقلاب واقع شده اند.


به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، نادر محمدزاده در چهل و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران اعلام نمود: ۳۲۶۸ هكتار بافت فرسوده در ۱۹۶ محله شهر تهران گسترده شده است كه از این تعداد ۲۰ محله بعنوان محلات تاریخی واجد ارزش، ۸ محله سكونتگاه غیررسمی و ۱۶۸ محله عنوان مناطق میانی گزارش شده اند.
مدیركل راه و شهرسازی استان تهران در تشریح اقدامات ستاد بازآفرینی استان بیان كرد: ۱۴۷۹۲ هكتار از مساحت شهر تهران (كه معادل ۲۴ درصد سطح شهر است) را بافت های ناپایدار تشكیل می دهد، در این بافت، ها ۳۷ درصد جمعیت تهران سكونت دارند.
وی در این خصوص افزود: در این میان ۳۲۶۸ هكتار از مساحت شهر هم بافت فرسوده محسوب می شوند كه ۱۵ درصد از جمعیت تهران را تشكیل داده كه ۸۵ درصد از آن در جنوب محور انقلاب واقع شده اند.
محمدزاده در ادامه با اشاره به اینكه ۳۲۶۸ هكتار بافت فرسوده در ۱۹۶ محله شهر تهران گسترده شده است اظهار داشت: از این تعداد ۲۰ محله بعنوان محلات تاریخی واجد ارزش، ۸ محله سكونتگاه غیررسمی و ۱۶۸ محله عنوان مناطق میانی گزارش شده اند.
این مقام مسئول پروژه های بزرگ مقیاس مانند بزرگراه امام علی (ع) را بعنوان مداخله های متمركز مبتنی بر راه در سال های۷۳ تا ۸۴، اتخاذ رویكرد محله محور و تهیه طرح های ویژه نوسازی را بعنوان مداخله نیمه متمركز در سال های ۸۵ تا ۹۰ و رویكرد راه اندازی دفاتر تسهیل گری را از سال ۸۶ تا كنون بعنوان نمونه اقدامات انجام شده در رویكردهای مختلف نوسازی بافت فرسوده در تهران اعلام نمود.
وی اضافه كرد: تهیه و تدوین سند توسعه محلات، ظرفیت سازی و مهارت افزایی، پیگیری انجام امور ثبتی و حقوقی، پیگیری اجرای بسته تشویقی نوسازی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، كارگزاری وام نوسازی در بافت، طراحی مجانی و ترویج نما با الگوی مناسب و ترویج نوسازی مردمی با رویكرد تجمیع بعنوان مهمترین اقدامات انجام شده در دفاتر تسهیل گری به شمار می روند.
مدیركل اداره راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینكه تابحال برای ۱۴۹ محله، سند توسعه محله تهیه و از این میان ۱۳۹ سند مورد تایید شهرداری های مناطق قرار گرفته است اظهار داشت: اسناد توسعه محله ای به منظور پرداختن به ابعاد جامعی از توسعه، نوسازی محلات دارای بافت فرسوده و تدوین چارچوب مناسب برای برنامه ریزی و اقدامات اجرایی هماهنگ بین دستگاه های مختلف با رویكرد همه جانبه توسط دفاتر خدمات نوسازی، ذیل سند ملی بازآفرینی و ستادهای بازآفرینی در سطوح ملی و محله ای تهیه و تدوین شده اند.
محمدزاده در تشریح درخواست های ستاد بازآفرینی استان هم بیان كرد: تامین و تخصیص سهم ۷۰ درصدی دولت در تامین خدمات و ارتقای كیفیت عرصه های عمومی، اعمال تخفیفات عوارض صدور پروانه در محدوده بافت های فرسوده، واگذاری اراضی مورد نیاز پروژه های مسكن امید به شهرداری تهران، شناسایی ۱۵ قطعه ملكیِ در اختیار شهرداری و دولت به منظور تأمین مسكن جایگزین برای پیشبرد فرآیند نوسازی، واگذاری مجانی انشعابات از جانب دستگاه های خدمات رسان، كاهش حق بیمه اجتماعی كارگران ساختمانی در محدوده بافت های فرسوده، تصویب چارچوب برنامه توسعه محله ای بعنوان یكی از اسناد لازم الاجرای توسعه شهری در شورای عالی شهرسازی و معماری و... از مهمترین درخواست های ستاد برای تسریع هرچه بیشتر اقدامات نوسازی و بهسازی بافت های ناكارآمد تهران به حساب می آید.

1397/07/20
23:25:45
5.0 / پنج
4810
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان