موافقان و مخالفان درخواست بررسی طرح تامین كالاهای اساسی به صورت دو فوریت

موافقان و مخالفان درخواست بررسی طرح تامین كالاهای اساسی به صورت دو فوریت

سیمان: به دنبال درخواست جمعی از نمایندگان برای رسیدگی دو فوریتی به طرح تامین كالاهای اساسی تعدادی از نمایندگان مجلس به نقد و بررسی این درخواست پرداختند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمدمهدی مفتح در جلسه علنی امروز (یكشنبه) مجلس شورای اسلامی در توضیح این درخواست، اظهار داشت: با این طرح، وظیفه حاكمیتی دولت در قبال اقشار ضعیف به انجام می رسد.

نماینده مردم تویسركان در مجلس اظهار داشت: جنگ اقتصادی آمریكا و به دنبال آن افزایش سطح عمومی قیمتها و نابسامانی های ارزی، افزایش قابل توجهی در سطح عمومی قیمتها به وجود آورد، بی آنكه درآمد مردم افزایش یافته باشد. قیمت كالاهای اساسی به شكل سرسام آوری افزایش یافته است. تامین مواد لبنی، پروتئینی و سایر اقلام با اشكالاتی روبرو شده است.

وی با اشاره به اینكه كاهش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم را كاهش داده است، افزود: طبق این طرح دولت مكلف است با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی و قیمت و حجم مناسب، حداقل ضروریات مورد نیاز خانواده ها را تامین كند. این مسئله هم باعث آرامش بازار و مردم می گردد و هم باعث تنظیم سطح عمومی قیمتها می گردد. برای انجام كار هم نیاز به تشكیلات و ساختار جدید نیست بلكه با استفاده از تعاونی ها این كالاها توزیع می گردد.

محمود محمودی شاه نشین هم در موافقت با این درخواست، اظهار داشت: راه چاره، مقابله با تغییر سطح عمومی قیمتها به علت نوسانات ارز چیست؟ تنها راه، پشتیبانی از مصرف كننده و افزایش قدرت خرید آنان است. قند، شكر، برنج، نان و گوشت عموم مردم از هر طریقی همچون كوپن، كارت اعتباری، نقدی و كالا باید تامین گردد.

محمدقسیم عثمانی هم در مخالفت با این درخواست، اظهار داشت: چرا مجلس به جای آنكه به رویه های فعال روی بیاورد به شیوه های انفعالی روی آورده است؟ چرا با این طرحها علامت بد به جامعه می دهیم. مگر معاون اول رییس جمهور برنامه های دولت را در جلسه غیر علنی مجلس تشریح نكرد آیا علنی كردن این جلسه در قالب این طرح دوفوریتی علامت بد به جامعه نیست؟

نماینده مردم بوكان در مجلس افزود: این درخواست یعنی بحران در كشور وجود دارد پس باید هر چه سریعتر اقلام اساسی را خریداری كرد. به نظر بنده هر دولتی آنقدر عقل و تدبیر دارد كه كالاهای اساسی مردمش را تامین كند.

علیرضا محجوب نماینده تهران هم در موافقت با بررسی این درخواست اظهار داشت: مخالفان در رد فوریت این درخواست هیچ صحبتی نكردند. خوب و بد بودن این طرح مربوط به كلیات و جزئیات است نه رسیدگی دوفوریتی به آن.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: جلسه غیرعلنی كه مطابق اصل ۶۹ تشكیل شد و هیچ تصمیم گیری در آن نشد. صحبتهایی در این جلسه توسط دولتمردان عنوان شد و اگر قانونی نیاز داشتند خودشان لایحه می دانند. وقتی این طور نشده پس این صحبتها تعارفی بیش نبود.

وی تصریح كرد: دست دولت برای تامین كالاهای اساسی باز باز است.

پس از سخنان موافقان و مخالفان، نمایندگان با با ۱۵۹ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از ۲۲۱ نماینده حاضر با درخواست رسیدگی دوفوریتی به طرح تامین كالاهای اساسی موافقت كردند.
1397/06/11
14:47:05
5.0 / پنج
3988
تگهای خبر: ارز , بازار , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان