مابه التفاوت ارزی باز هم قیمت ها را بالا می برد

مابه التفاوت ارزی باز هم قیمت ها را بالا می برد

سیمان: اگر تا قبل از این داستان قاچاق محسوب شدن ارز آزاد و ترخیص نشدن كالاهای آی تی از گمرك باعث كمبود كالاهای آی تی و افزایش قیمت شده بود، اكنون مبحث پرداخت مابه التفاوت ارز دولتی با بازار ثانویه، نگرانی های دوباره ی كمبود كالا و افزایش قیمت ها را بوجود آورده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، داستان واردات كالاهای آی تی در ماه های اخیر مشكلات زیادی برای فعالان حوزه بوجود آورده و از سویی افزایش قیمت این كالاها كه گاها تا سه برابر هم شده، منجر به كاهش قدرت خرید مردم شده است. در حالیكه تا قبل از این، دو مساله تحریم و قاچاق محسوب شدن ارز آزاد، سبب شده بود واردات كالا با مشكل مواجه شود، اكنون مبحث پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز، باعث نارضایتی شركت های واردكننده شده است.

واردكنندگان كالاهای آی تی در ماه های اخیر اظهار می كردند دلار دولتی به راحتی در دسترس آن ها قرار نمی گیرد و برای واردات كالا با نرخ آزاد هم با مشكل مواجهند و علت افزایش قیمت كالاها را كمبود كالا اعلام نمودند. در عین حال بعضی از واردكنندگان كه توانسته بودند ارز دولتی دریافت نمایند، اكنون طبق سیاست های جدید دولت، موظف به پرداخت مابه التفاوت ارز دولتی و ارز ثانویه شده اند و درحالیكه بعضی از كالاهایشان در گمرك تا زمان پرداخت مابه التفاوت ترخیص نمی گردد، معتقدند این مورد می تواند به افزایش قیمت دوباره ی كالاها هم منجر شود.

در این راستا حمید توسلی -عضو كمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی كامپیوتری تهران- در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه زمانی كه یكی از بالاترین تصمیم گیرندگان دولت، قیمت ارز را ۴۲۰۰ اعلام كردند، خیلی از شركت ها با همین مبنا كار خرید و فروش را آغاز و قراردادهایشان را منعقد نمودند، اظهار داشت: بر مبنای اعتمادی كه وجود داشته، تاجر و واردكننده، تعهدی كرده كه كالا را خریده و فروخته اما اكنون دچار مشكلات شده است. البته به تازگی اعلام شده بعضی از كالاهای آی تی از پرداخت مابه التفاوت منفك شده اما بیش تر شامل قطعاتی است كه مثلا برای تولید كامپیوتر استفاده می گردد و جزو كالاهای تولید شده نیست و این مشكل در لپ تاپ، سرور، استوریج و كالاهای تولید شده وجود دارد.

مشكلات پرداخت مابه التفاوت چیست؟

وی در ادامه بیان كرد: یكی از مشكلاتی كه اكنون برای خیلی از شركت ها به وجود آمده، این است كه كالاها را بر مبنای همان ۴۲۰۰ تومان فروختند و نمی توانند مابه التفاوت آن را از مشتری دریافت نمایند. معضل دوم این است كه خیلی از واردكنندگان كالاها را پیش فروش كردند و بخشی از كالاها را فروختند كه بتوانند تامین نقدینگی كنند و آن ها هم دچار مشكل پرداخت هستند. مورد سوم هم این است كه برخی همه سرمایه خویش را تبدیل به كالا كردند و كالاها اكنون در گمرك هستند اما آن ها نقدینگی ندارند كه بتوانند كالا را از گمرك ترخیص كنند.

عضو شورای مركزی سازمان نصر كشور با اشاره به اینكه باآنكه آی تی و اینترنت جزو ضروریات زندگی مردم است اما جزو كالاهای ضروری مانند گوشت و مرغ و خوراك نیست كه ارزاق روزانه ی مردم باشد، اضافه كرد: كالای آی تی اصلا نیازی به كنترل نداشته و ندارد، چونكه واردكنندگان این كالا همیشه دو تا سه درصد و نهایت پنج درصد سود می بردند اما چرا بیش تر نمی توانند سود بگیرند؟ چونكه واردكننده كالا زیاد است و خود بازار تنظیم می گردد. خیلی از مواقع ما عرضه بیش از تقاضا داشتیم و گاهی حتی واردكنندگان كالایشان را با سود یك درصد فروختند.

عضو كمیسیون سخت افزار سازمان نصر تهران در پاسخ به دلیل افزایش قیمت كالاهای آی تی بیان كرد: بازار كامپیوتر یك بازار عرضه و تقاضاست و مشكل اصلی افزایش قیمت هم عرضه و تقاضاست. حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز تخصیص پیدا كرده كه معلوم نیست چه شده است. بخشی دست واردكننده رسیده است؛ مثلا در ارتباط با لپ تاپ، ۲۰ درصد نیاز بازار لپ تاپ وارد شده است. اما وقتی كالا به اندازه كافی وارد بازار نشود و عرضه و تقاضا متناسب نباشد، قیمت بالا می رود.

توسلی با اشاره به اینكه واردكننده موظف است كالا را به نرخ مصوب بفروشد، اظهار نمود: اگر كالا به اندازه كافی عرضه گردد، بازار خودش را تنظیم می كند، اما وقتی كالا كم باشد، قیمت آن بالا می رود. یك سری شركت واردكننده هستند كه اعتبار دارند و سالیان سال كار می كنند، كالاهای آی تی می آورند و سرویس و خدمات می دهند. اینكه بگوییم این شركت ها كالایی آوردند و گران فروختند، حرف صحیحی نیست. تاجر و واردكننده كه كار فرهنگی و زیرساختی می كند، همیشه با حداقل سودها كار كرده و همین حالا هم به علت مشكلات موجود، مجبور به تعدیل نیرو شده است.

با اعمال مابه التفاوت، قیمت كالاها بیش از دو برابر می شود

عضو شورای مركزی سازمان نصر كشور با اشاره به اینكه حجم تخصیص ارز به صنف آی تی بسیار ناچیز بوده است، اظهار داشت: حتی بخشی از این تخصیص هم در گمرك است كه الان مابه التفاوت به آن خورده است. با اعمال مابه التفاوت، قیمت كالاها در بازار بیش از دو برابر افزایش پیدا خواهد نمود. از آن طرف توان مردم به اندازه گرانی دلار افزایش پیدا نكرده است. ازاین رو باید منتظر این باشیم كه فروش این كالا در بازار كمتر شود و به حداقل برسد، چونكه در توان مردم نیست.

وی با اشاره به اینكه كار شركت های آی تی با واردات و فروش بیش تر و سود كمتر راه می افتد و می تواند سود داشته باشد، اضافه كرد: خیلی از كالاهایی كه در گمرك هستند و تا زمان پرداخت مابه التفاوت به آنها اجازه ترخیص نمی دهند، قراردادها و تعهداتی دارند كه سبب زیان دهی شركت ها می گردد. این شركت ها كالا را با ۴۲۰۰ تومان خریدند و با درصدی سودی فروختند، اما حالا باید مابه التفاوتی بدهند كه خریدار حاضر به پرداخت آن نیست. باید برای این مورد فكری كنند و قراردادها را بپذیرند.

عضو كمیسیون سخت افزار سازمان نصر تهران با اشاره به مشكلات واردات كالاهای آی تی بیان كرد: فیلتر جدیدی از سوی وزارت صمت از ۲۰ تیر اضافه شده است و آن ها برای ثبت سفارش كالا، خط كش هایی را گذاشتند. اول اینكه وادرات نباید بیش تر از سال قبل باشد، دوم اینكه كالایی كه واردكننده می خواهد وارد كند، باید در سابقه واردات سال قبل هم وجود داشته باشد؛ برای مثال اگر شركتی سال گذشته، هارددیسك وارد نكرده، امسال هم نمی تواند آن را وارد كند؛ حتی اگر مشتری داشته باشد. این فرآیندها روند واردات را دشوار كرده و انگیزه را گرفته است.

توسلی تصریح كرد: واردكنندگان اكنون تحریم ها را دور می زنند و با سختی و مشقت كالایی را وارد می كنند كه مورد تحریم است. امكان دارد برای واردات قراردادهای خارجی هم داشته باشند. ما در كشور نیازی داریم كه این نیاز تابحال توسط شركت دیگری برآورده می شد اما امكان دارد آن شركت امسال به هر دلیلی نخواهد آن محصول را وارد كند. در نتیجه باید نیازسنجی شود كه میزان واردات كالاهای كشور در سال قبل چقدر بوده و متناسب با آن كالا وارد شود. امكان دارد تخلفی هم انجام شده باشد اما به خاطر خلافی كه صورت گرفته نباید اصل صورت مساله را پاك نماییم.

هفت خوان واردات

وی با تاكید بر دشوار بودن فرایند واردات بیان كرد: كالایی كه قبلا از ابتدا تا آخر ظرف ۱۵ روز ترخیص می شد، الان باید هفت خوان را بپیماید و بیش از ۱۰۰ روز معطلی دارد كه بتواند مجوزهای مختلف را بگیرد. از طرفی اگر واردكننده بخواهد وارد پروسه واردات شود، امكان دارد دو ماه دیگر شرایط را تغییر دهند و بگویند اگر كالا را با دلار ۸۰۰۰ تومان آوردید، حالا باید مابه التفاوت آن را هم بدهید. ازاین رو باید یك جایی اعتمادسازی شود، اگر شما ارزی را از بانك مركزی می خرید، دیگر نباید با این فرض كه واردكننده روی آن سود كرده است، شامل مابه التفاوت شود.

عضو شورای مركزی سازمان نصر كشور افزود: در این باره باید گفت اولا واردكننده كالا را به نرخ مصوب فروخته است. دوما اگر این كالا قیمتش بالاتر از قیمتی است كه در بازار وجود دارد، چرا عرضه به اندازه كافی نیست؟ باید بررسی كرد كه نیاز ماهانه لپ تاپ چقدر است. یعنی نیاز واقعی باید دیده شود. شركت هایی كه سالیان سال است سالم كار می كنند مشخص هستند. افرادی كه در زمینه آی تی كار می كنند، تحصیل كرده هایی هستند و با حداقل سودها كار كردند و رانتی وجود نداشته و تنها بازار رقابتی عرضه و تقاضا خودش را تنظیم كرده است.

توسلی در انتها تصریح كرد: البته برخی هم ارز گرفتند و كالاهایی وارد نكردند، ازاین رو باید سراغ آن ها بروند، نه شركت هایی كه سابقه واردات دارند و كالا را با سود معقول می فروشند. وقتی واردكننده ای كالا را با نرخ مصوب به بازار می آورد، امكان دارد مغازه دار یا كسی كه كالا را خریده در سایت های آنلاین به دو برابر قیمت بفروشد و چون كالا با كمبود مواجه می باشد، افراد ناچارند كه خریداری كنند. درواقع تا زمانی كه عرضه به اندازه كافی نباشد، این كمبود سبب می گردد قیمت كالا بالا باشد.
1397/06/08
19:42:40
5.0 / پنج
4407
تگهای خبر: ارز , بازار , تحریم , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیمان سیمان