عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

امکان همکاری در خودروسازی با فرانسوی ها

امکان همکاری در خودروسازی با فرانسوی ها

به گزارش سیمان، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید بر مبنای آنچه که اعلام شده ممنوعیت فقط برای واردات خودرو های فرانسوی بوده و امکان همکاری با آنها در خطوط تولید یا قطعات وجود دارد.


محمدرضا نجفی منش در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: ممنوعیت اعمال شده از یک زوایه می تواند برای صنعت خودروی ایران نتیجه مثبت داشته باشد. در صورتیکه شرکتهای فرانسوی احساس خطر کنند که بازار ایران را از دست می دهند بطور قطع امکان مذاکرات تازه برای همکاری در خطوط تولید مشترک چه در خودرو و چه در قطعات وجود خواهد داشت و آنها باید در این حوزه تصمیم گیری کنند.
وی با بیان اینکه کنار گذاشتن خودرو های فرانسوی در بحث واردات به مفهوم خالی شدن بازار نیست توضیح داد: آنچه که در این حوزه بیشترین اهمیت را دارد عمل به برنامه اعلام شده از جانب نهادهای تصمیم گیر است. اینکه ما از سویی باید استانداردهای 85 گانه خودرو را رعایت نماییم و از طرفی دیگر خودروهایی با قیمت کمتر از 20 هزار یورو به کشور وارد نماییم بطور قطع احتیاج به بررسی های جدی دارد. با عنایت به این مقررات تعداد خودروهایی که امکان وارد شدن به ایران را دارند محدود می شوند اما بطور قطع در بازار نمونه هایی برای ورود به کشور وجود خواهد داشت که البته فعالان در این بازار باید نظر نهایی را در ارتباط با آنها ارائه نمایند.
عضو اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به امکان ایجاد تغییرات جزئی در مقررات واردات خودرو بیان نمود: نظر شخصی من اینست که میتوان حداکثر حدود پنج درصد از سهم واردات را به خودروهایی با قیمت های بالاتر اختصاص داد چونکه به هر حال در جامعه ما افرادی هستند که به دنبال خریدن خودرو های گرانقیمت تر خواهند بود و در صورتیکه نیاز آنها در این چارچوب پاسخ داده نشود باز هم فشاری تازه به خودروسازان داخلی وارد می شود.
نجفی منش ضمن اشاره به ضرورت توجه به فناوری های داخلی و ارتقاء آنها تصریح کرد: موضوعی که برای صنعت خودروی ما اهمیت زیادی خواهد داشت استفاده از فرصت واردات برای انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکتهای خارجی در خطوط داخلی است. در این صورت میتوان انتظار داشت که در کنار واردات خودرو شرایط برای ارتقاء صنعت خودروسازی کشور هم فراهم گردد.
وی ادامه داد: این همکاری ها می تواند برای مشتریان این خودرو های وارداتی هم شرایط بهتری را فراهم آورد چونکه موضوع هایی مانند قطعات یدکی یا خدمات بعد از فروش اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتیکه فکری به حال آن نشود خریداران این خودرو ها در آینده با چالش مواجه خواهند شد.
منبع:

1401/08/30
20:57:08
0.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان