ترکیه، هند و افغانستان، بیشترین سرمایه گذاران خارجی در ایران

ترکیه، هند و افغانستان، بیشترین سرمایه گذاران خارجی در ایران

سیمان: در چهار ماهه امسال حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به زمان مشابه سال قبل 66 درصد کاهش داشته، کشور ترکیه بیشترین حجم سرمایه گذاری را در کشور انجام داده و هرمزگان و خراسان رضوی نیز بیشترین سرمایه را جذب کرده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در چهار ماهه امسال، ۵۲ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از ۱۳۱ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت تصویب شده که از نظر تعداد ۶.۱ درصد رشد داشته، اما از نظر ارزش ۶۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.
به لحاظ تعداد پروژه ها، سهم بخش صنعت ۸۴، معدن ۱۰ و تجارت شش درصد بوده است. همین طور از این تعداد در بخش های صنعت، معدن و تجارت، ۲۵ مورد درحال بهره برداری و مابقی درحال طی مراحل اجرائیست.
در این میان از بین ۵۲ مورد سرمایه گذاری خارجی در این بخش، ۱۵ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۲۹ شرکت به طور مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و هشت مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می شود.
مهم ترین گروههای کالایی سرمایه پذیر
برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروههای ساخت فلزات اساسی با ۳۸.۶ میلیون دلار، ساخت سایر تجهیزات جابجایی با ۲۱.۸، ساخت مبلمان و مصنوعات و ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۱۳.۱ میلیون دلار، بوده است.
پنج کشور اول از نظر ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای ترکیه با ۳۴.۸ میلیون دلار، هند با ۲۵.۵، افغانستان با ۲۱.۸، چین با ۱۴.۵و آلمان با ۱۲.۴ میلیون دلار هستند.
هرمزگان و خراسان رضوی صدرنشین جذب سرمایه خارجی
در این میان، استانهای هرمزگان و خراسان رضوی هر کدام ۳۶ درصد، ترهزان ۱۵، البرز ۸ و قزوین ۵ درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همین طور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.
منبع:

1401/05/10
10:24:31
0.0 / 5
77
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان