ایران و عراق بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ایران و عراق بزرگترین شرکای تجاری منطقه

سیمان: رییس اتاق تجاری ایران و عراق می گوید ظرف 15 سال آینده، تجارت مشترک ایران و عراق به بزرگترین محیط کارهای اقتصادی تبدیل خواهد شد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، یحیی آل اسحاق در نشست مشترک با هیئت تجاری عراقی، با اعلان اینکه شرایط ایران و عراق امروز به شکلی است که دورنمای بسیارخوبی برای فعالان اقتصادی دو کشور ترسیم می کند اظهار داشت: عراق در این سال ها همیشه شریک تجاری دوم یا سوم ایران بوده است. تا ۱۵ سال آینده بازار ایران و عراق بزرگ ترین محیط فعالیت اقتصادی برای فعالان دو کشور خواهد بود و در حوزه همه انواع کالا تا پروژه های بزرگ اقتصادی امکان فعالیت وجود دارد. بدین سبب کسانی که امروز شروع کننده و در خط مقدم باشند ۱۵ سال بعد موفق ترین خواهند بود.
او با تاکید بر این که عزم مسئولین رده بالای هر دو کشور بر توسعه روابط اقتصادیست بیان کرد: در بعضی مقاطع حجم معاملات دو کشور به ۱۳ میلیارد دلار رسیده و قرار بر این است که این میزان را به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسانیم. چونکه در استانها و بخش های مختلف صنعتی ایران و بازار عراق این ظرفیت وجود دارد.
آل اسحاق با اشاره به این که هم اکنون در تجارت دو کشور توازنی وجود ندارد و کفه صادرات ایران به عراق سنگینی می کند اظهار داشت: توافق شده تا این توازن برقرار شود. پس فرصت خوبی برای تجار دو کشور خواهد بود.
علا ولی علی - رییس اتاق تجاری العماره - با اعلان اینکه ایران در تخصیص تعرفه های تجاری در عراق سوم است اظهار داشت: از این جهت رقابتی بین ایران و چین وجود دارد و ما درخواست می نماییم با اختصاص تعرفه های تجاری بیش از سوی ایران روابط تجاری ایران و عراق توسعه بیشتری پیدا کند.
او با تاکید بر این که تجار عراقی انتظار دارند حجم تجارت با ایران از ۲۴ میلیارد دلار نیز بگذرد اظهار داشت: تحقق این امر به اراده و خواست دو طرف و خصوصاً بخش خصوصی ایران بستگی دارد. ما معتقدیم بخش خصوصی در ایران بازیگر اصلی توسعه روابط تجاری است.
علا ولی علی به وجود برخی موانع در راه پیشبرد روابط دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: هدف ما از این سفر این است که با ارتباط و آشنایی بیشتر با شرکت های ایرانی از محصولات آنها باخبر شده و همکاریهای را افزایش دهیم.
طبق گزارش سایت اتاق ایران، در ادامه سلام قاضی ابراهیم - رییس اتاق صنایع استان دیاله - نیز با تاکید بر این که کیفیت و قیمت کالاهای صنعتی ایران مناسب می باشد اظهار داشت: ما تمایل داریم هر چه بیشتر بتوانیم از نمایشگاه های تجاری ایران دیدن نماییم و در مقابل نیز در نمایشگاه های تجاری عراق پذیرای شما باشیم.
شهلا عموری - نایب رییس اتاق مشترک ایران و عراق و رییس اتاق اهواز - نیز در این جلسه به وجود مرزهای مشترک طولانی میان ایران و عراق اشاره نمود و اظهار داشت: بی توجهی به این مساله و عدم استفاده از فرصت هایی که این امر برای دو طرف فراهم می آورد به دلسردی تجار منجر خواهد شد.
او با اعلان اینکه اتاق اهواز به عنوان یکی از اتاق های مرز از شروع امسال با جلساتی را با اتاق های متناظر در استانهای مرزی عراق داشت افزود: در این جلسه ها به این نتیجه رسیدیم که بخش خصوصی در ایران و عراق با برنامه ریزی و بصورت هدفمند روابط خودرا پایه ریزی و پیش ببرند.
او ابراز امیدواری کرد حضور این هیات عراقی در ایران به انعقاد دو یا سه قرارداد تجاری منجر شود.
منبع:

1401/05/01
17:58:11
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیمان سیمان