به بهانه تولد ۵ قلوهای شیرازی؛

وام مسکن فرزندآوری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

وام مسکن فرزندآوری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سیمان: هفته جاری یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان 5 قلو شدند که باتوجه به قانون بودجه امسال، مشمول دریافت تسهیلات ودیعه مسکن 150 میلیون تومانی می شوند.به گزارش سیمان به نقل از مهر، ابتدای هفته جاری، یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند. آمار ثبت تولدهای چند قلوزایی در سال ۱۳۹۷ نشان میدهد که در آن سال تولد بیش از یک میلیون نوزاد به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۹ هزار و ۹۱۱ ولادت مربوط به نوزادان دو قلو، ۶۴۶ مورد سه قلو، ۲۱ مورد ۴ قلو و دو مورد ۵ قلو (در استانهای اصفهان و مرکزی) بودند.
در سال ۱۳۹۸ نیز تولد یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۳۵ نوزاد به ثبت رسید که از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۱۲ دوقلو، ۵۲۴ سه قلو، ۱۸ چهار قلو و یک مورد پنج قلو بوده است.
در سال ۱۳۹۹ نیز ۱ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۶۴ نوزاد متولد شده است.
بر اساس جزءهای ۱ و ۲ بند «ه» و جز ۱ بند «و» تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در امتداد اجرای بند ت ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، بوسیله بانکهای عامل مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان از هر محل همچون منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی به تفکیک، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده های فاقد مسکن که در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم و به بعد شده یا می شوند به میزان ۱۵۰ میلیون تومان اقدام نماید.
خانواده های ایرانی چند فرزند دارند؟
آمار بُعد خانوارها و تعداد اعضای هر خانواده در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هنوز اعلام نشده است اما برمبنای آمار استخراج شده از آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، خانوارهای دارای سه نفر جمعیت با ۲۵.۵ درصد، خانوارهای با چهار نفر جمعیت با ۲۷.۶ درصد و خانوارهای با دو نفر جمعیت با ۱۷.۳ درصد؛ جمعیت بیشترین خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص داده اند. پس یک محاسبه ساده نشان میدهد حدود ۷۰ درصد خانوارهای ایرانی دو تا چهار نفره هستند.
وام ودیعه مسکن ستاد کرونا؛ برای همه مستأجران
در حال حاضر برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، به خانواده های مستأجر تهرانی فاقد مسکن ۷۰، کلانشهرها ۴۰ و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ ۱۲ درصد و مدت زمان بازپرداخت ۳ تا ۵ ساله پرداخت می شود.
میزان اقساط تسهیلات ودیعه مسکن تهرانی ها، ۱ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است.
وام ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیونی؛ برای خانواده هایی که صاحب فرزند سوم می شوند
همان گونه که اشاره شد، برمبنای جزءهای ۱ و ۲ بند «ه» و جز ۱ بند «و» تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰ بانکها مکلف هستند در همه شهرها به خانوارهایی که صاحب فرزند سوم به بعد شده یا می شوند و فاقد مسکن هستند، وام ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) پرداخت کنند. این وام که از آن بعنوان وام مشوق فرزندآوری یاد می شود، در همه شهرها ۱۵۰ میلیون تومان، قرض الحسنه (کارمزد ۴ درصدی) و با بازپرداخت ۲۰ ساله است. بدین سبب رقم اقساط آن ۹۰۸ هزار تومان خواهد بود.
البته باتوجه به رشد بیش از پیش قیمت مسکن، اثرگذاری این وام برای خرید مسکن در شهرهای بزرگ اندک است و به عنوان وام ودیعه می تواند کارکرد مؤثری داشته باشد اما در شهرهای کوچک مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان، هم برای خرید و هم برای ساخت می تواند کارکرد مؤثری برای خانوارها داشته باشد. در عین حال میزان اقساط این وام برای خانوارهای ساکن در شهرهای کوچک سنگین و برای ساکنان در شهرهای بزرگ تا حدودی مناسب می باشد.


منبع:

1400/06/23
22:15:27
0.0 / 5
222
تگهای خبر: ایران , تسهیلات , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیمان سیمان