با مصوبه كمیسیون تلفیق

ارز ۴۲۰۰ تومان از محاسبات بودجه حذف می شود

ارز ۴۲۰۰ تومان از محاسبات بودجه حذف می شود

سیمان: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400  با بیان این که برمبنای مصوبه کمیسیون تلفیق ارز 4200 تومانی از محاسبات بودجه سال آینده حذف خواهد شد در عین حال اظهار داشت که این کار برای کمک به دولت صورت گرفته و سبب گرانی نخواهد شد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری ظهر امروز دوشنبه خود اظهار نمود: در لایحه بودجه ۴ نرخ ارز پیش بینی شده و دولت ارز ۴۲۰۰، ۱۱ هزار و ۵۰۰ و ۱۷ هزار و ۵۰۰ هزار تومانی را در قالب حکم تبصره ۱ و ۴ آورده بود و می خواست این اجازه را بگیرد که در سامانه ای تی اس آنچه که نرخ بازار است بفروشد.
زارع افزود: ما در مجلس نرخ ارز اضافه نکردیم فقط محاسبات ما در مجلس برمبنای ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود. مردم بدانند مابه التفاوت ارز رانتی ۴۲۰۰ تومانی و مابقی قیمت ها را می خواهیم به حوزه های اشتغال معیشت و سلامت بیاوریم و این مصاحبه ها که می شود و می گویند می خواهند گران شود این طور نیست. ما برمبنای محاسبات دولت و برای کمک به دولت این کار را انجام دادیم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ارز رانتی و چند نرخی فسادزا بوده و الان عده ای که از این ارز بهره های چند ده هزار میلیارد تومانی می بردند و دست شان برای سال آینده کوتاه می شود شاید ناراضی باشند، ولی تصمیم مجلس شورای اسلامی شجاعانه و به نفع منابع عمومی معیشت، اشتغال و تولید خواهد بود.
زارع در بخش دیگری از این جلسه خبری با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق در تبصره یک لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: تا سقف یک میلیون بشکه نفت در روز ۶۵.۵ درصد سهم دولت، ۲۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی و ۱۴.۵ درصد سهم وزارت نفت برای سرمایه گذاری پیش بینی شد همین طور بیش از یک میلیون بشکه نفت تا سقف ۱.۵ میلیون بشکه ۴۷.۵ درصد سهم دولت برای بازپرداخت بدهی به صندوق توسعه و ۳۸ درصد سهم صندوق توسعه و ۱۴.۵ درصد سهم وزارت کشور تعیین شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: بیش از ۱.۵ میلیون بشکه نفت تا سقف دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه که دولت مدعی فروش آنست ۴۷.۵ درصد سهم دولت برای معیشت، سلامت و پشتیبانی از تولید و طرح های تملک دارایی حمل و نقل پیش بینی شد. در مجموع درآمدهای دولت از منابع حاصل از افزایش صادرات نفت که در لایحه بودجه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود، با مصوبه کمیسیون تلفیق ۲۳۱ هزار میلیارد تومان دیده شد.
زارع افزود: به سبب مصوبه کمیسیون تلفیق ما ۳۰ هزار میلیارد تومان بعنوان دارایی های مالی به دولت قرض دادیم و از منابع صندوق توسعه در اختیار دولت گذاشتیم البته برآورد دولت ۷۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود. همین طور پیش فروش اوراق نفتی را ۷۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم که دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود، ۷۰ هزار میلیارد تومان هم مربوط به نفت می باشد و ۵۳ هزار میلیارد تومان برای تبصره چهار دیده شده که در مجموع برای سال ۱۴۰۰، ۲۴۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است در صورتیکه در سال ۱۳۹۹ این رقم ۲۲۰ هزار میلیارد تومان بود.
نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی افزود: ما همین طور اختیاری به دولت برای کنترل ارز دادیم که در سامانه مبادلات الکترونیکی دو درصد زیر نرخ سامانه به فروش برساند.
منبع:

1399/10/15
13:53:54
0.0 / پنج
906
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان